Premier Borut Pahor je tridnevni obisk Združenih držav zaključil s srečanjem s podpredsednikom ZDA Josephom Bidnom in predsednikom Barackom Obamo.
Kot je poročala oddaja 24UR ZVEČER, je Obama Pahorju namenil več časa, kot je bilo sprva rečeno. Pogovarjala sta se namreč kar pol ure. Obama in Pahor sta se pogovarjala tudi o zaporu Guantanamo in o tem, da bi Slovenija sprejela kakšnega zapornika. Pahor je po srečanju povedal, da se bodo začeli postopki za spremembo zakonodaje, ki bi tak sprejem zapornika tudi v Sloveniji omogočali. Današnji obisk in srečanje z Obamo pa ni posledica političnega trgovanja, je dejal.
Biden je ocenil, da so bili pogovori s premierjem zelo dobri, izpostavil pa je tudi, da je Slovenija prevzela vodilno vlogo v regiji. Pahor je ameriškega podpredsednika povabil na obisk v Slovenijo, Biden pa je povedal, da bi na obisk zelo rad prišel.
Z ameriškimi sogovorniki se je poleg Balkana pogovarjal tudi o evroatlantskih temah in diplomatskih depešah, ki jih je novembra lani začela objavljati spletna stran WikiLeaks. Te so razkrile, da naj bi bil Pahorjev sprejem pri Obami povezan s tem, da Slovenija sprejeme kakega zapornika iz taborišča za teroristične osumljence v Guantanamu na Kubi.
Pahor je v zvezi s tem danes ponovil, da se bo bo še naprej zavzemal, da bi Slovenija sprejela kakšnega zapornika iz Guantanama.
Po srečanju je slovenski zunanji minister Samuel Žbogar na Twitterju sporočil, da je bil Obama ''sproščen, naklonjen in neposreden, dobro obveščen in zainteresiran. Kot Slovenci smo lahko zadovoljni in ponosni.''
Premier Pahor je eden redkih predsednikov vlad držav iz Evrope, ki so obiskali Belo hišo, je že prej povedal minister Žbogar. "Vidimo, da je bil predsednik Obama zadnji dve leti zelo restriktiven pri sprejemanju predsednikov vlad iz Evrope, zato razen predstavnikov večjih držav ni bilo nobenega, ki bi dobil vabilo," je dejal vodja slovenske diplomacije.
Križanič in Pahor z Geithnerjem o okrevanju Evrope
Predsednik slovenske vlade in minister za finance France Križanič sta se dopoldne sestala z ameriškim finančnim ministrom Timom Geithnerjem.
V enournem pogovoru sta bili poglavitni temi okrevanje Evropske unije po svetovni gospodarski krizi ter primerjava z razmerami v ZDA. Sekretar Geithner ocenjuje, da se ameriško gospodarstvo krepi, vendar počasneje kot bi si želeli, ter da bodo ZDA morale izpeljati še številne precej težke ukrepe, da bodo tudi dolgoročno ujele bliskovit razvoj BRIC držav. Ameriški sekretar za finance je bil pozitiven do okrevanja evropskih trgov, predvsem držav znotraj EU, ki bodo zmogle slediti nemškemu razvoju. Ob tem je finančni sekretar ocenil, da tudi Slovenija spada med te države.
Predsednik vlade Borut Pahor in finančni minister France Križanič sta sekretarju predstavila slovenske ukrepe za povečanje konkurenčnosti ter slovenske poglede na trajnostni mehanizem EU za izhod iz krize; oboje je pohvalno ocenil in zaželel uspeh pri pokojninski reformi, ki je tudi po njegovi oceni nujno potrebna za povečanje kompetitivnosti slovenskega gospodarstva.
Premier Pahor in sekretar Geithner sta govorila tudi o razmerah na Bližnjem vzhodu in se strinjala, da lahko poslabšanje razmer v regiji negativno vpliva na svetovne trge, predvsem pa se to lahko odraža v dvigu cene nafte. Finančnega sekretarja je tudi zelo zanimala ocena stabilnosti slovenskih finančnih institucij, ki lahko po njegovem mnenju igrajo pomembno vlogo na finančnih trgih srednje in jugovzhodne Evrope.
Kaj je na mizi med Slovenijo in Ameriko?
Pogovori v Beli hiši so namenjeni krepitvi dvostranskih odnosov in strateškega dialoga med državama o mednarodnih vprašanjih kot tudi krepitvi gospodarskega in političnega sodelovanja. Veliko pozornosti je bilo namenjene odnosom med EU in ZDA ter razmeram v območju evra. Na dnevnem redu bo morda tudi ameriško iskanje pomoči pri zapiranju taborišča za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi, kjer Obamova administracija potrebuje pomoč zavezniških držav pri sprejemanju ujetnikov, ker ji kongres onemogoča selitev ujetnikov na ozemlje ZDA.
Pahor je obisk v ZDA, na katerem ga spremljata finančni minister Franc Križanič in zunanji minister Samuel Žbogar, začel v ponedeljek, ko je obiskal ameriški kongres in se med drugim srečal z demokratskima senatorjema slovenskega rodu Tomom Harkinom iz Iowe in Amy Klobuchar iz Minnesote.
V torek je govoril z ameriškimi podjetniki, predaval na univerzi John Hopkins, obiskal nacionalno pokopališče Arlington in položil venec na grob neznanemu junaku ter imel kosilo s predstavniki ameriške trgovinske zbornice. Pozneje se je udeležil podpisa sporazuma med Slovenijo in ZDA o izmenjavi informacij ter spremljanju terorizma na State Departmentu. Ob koncu dneva je skupaj s slovenskim veleposlanikom Romanom Kirnom in nekdanjim demokratskim kongresnikom iz Minnesote slovenskega rodu Jamesom Oberstarjem pozdravil udeležence sprejema ob slovenskem kulturnem prazniku v prostorih veleposlaništva. Med gosti je bil tudi ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli. Ob tej priložnosti je potekala razstava o slovenskih lipicancih Ptujčanke Alenke Slavinec.
'ZDA vidijo v Sloveniji enakovrednega partnerja'
Pahor je v torek poudaril, da sodi obisk ZDA v sklop obiskov, ki krepijo vsestransko sodelovanje Slovenije z velesilami. Kot je dejal, ZDA Slovenijo razumejo kot enakovrednega partnerja. Svoje povabilo v Belo hišo je ocenil kot posledico tega, da ZDA cenijo odločno politiko slovenske vlade glede strukturnih reform in vlogo naše države v regiji, še posebej zaradi dogovora s Hrvaško glede meje. "Gre za delovni obisk, ki je sicer moj najdaljši od prevzema vlade, in Američani so nas sprejeli z vsem spoštovanjem, kar je potrebno vzeti kot navdih za prihodnost," je dejal premier.
Podpis sporazuma o izmenjavi informacij in spremljanju terorizma
Žbogar je v State Departmentu z namestnikom državne sekretarke Hillary Clinton Jamesom Steinbergom podpisal sporazum o izmenjavi informacij in spremljanju terorizma, ki ga ZDA sklepajo z vsemi državami udeleženkami programa visa waiver.
Steinberg je povedal, da je vesel, da lahko sodeluje pri novem koraku v izgradnji vezi med ZDA in Slovenijo, ki odraža trdnost dvostranskih odnosov ter skupen interes partnerjev v zvezi Nato, da preprečijo terorizem ter ustvarijo mirnejši in stabilnejši svet za vse. "Ta sporazum omogoča, da izmenjujemo informacije za spopadanje s skupnimi izzivi, s katerimi se soočamo, ter pomaga k varnejšemu potovanju med državama in mednarodnemu potovanju nasploh," je poudaril. Povedal je, da ZDA cenijo slovensko vlogo v Afganistanu in poudaril, da je Slovenija partner, h kateremu se lahko obrnejo, ko morajo kaj storiti. "Smo veliki prijatelji in smo zelo hvaležni za vodstvo, ki sta ga ta dva gospoda pokazala," je dejal.
“Oboji smo se odločeni boriti proti vsem oblikam kriminala, tudi terorizma. Mislim, da ta sporazum daje podlago za nadaljevanje nadgradnje protiterorističnega boja in sodelovanja proti vsem oblikam kriminala," pa je dejal Žbogar in dodal, da se veseli nadaljnjega sodelovanja z ZDA.
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.