Predsednik republike Borut Pahor bo v prihodnjem tednu, skladno z napovedmi, opravil posvetovanja s poslanskimi skupinami o mandatarju. V ponedeljek se bo srečal s poslanci zmagovalke volitev SMC, v torek s SDS in DeSUS, medtem ko bo pogovore s SD, ZL, NSi, ZaAB in poslansko skupino narodnih skupnosti opravil v sredo, so sporočili iz urada.
Pahor ima po konstituiranju DZ 30 dni časa, da DZ predlaga kandidata za predsednika vlade. Pričakovati je, da bo predlagal predsednika SMC Mira Cerarja. Ta se z DeSUS, SD, ZaAB in NSi pogaja za oblikovanje koalicije.
Če bi se pokazali jasni obrisi koalicije, bi predlog za mandatarja lahko DZ predlagal 18. avgusta, DZ pa bi o tem lahko odločal 22. avgusta, je predsednik republike Pahor dejal po nedavnem srečanju s predsednikom DZ Milanom Brglezom.
Pahor je takrat še poudaril potrebo po čim prejšnjem oblikovanju nove vlade. Nekateri izpostavljeni problemi, aktualni in tisti, ki so na dnevnem redu vlad že dlje časa, so po njegovi presoji rešljivi le v primeru čim prejšnjega oblikovanja nove vlade s polnimi pooblastili.
Če bi DZ o kandidatu za mandatarja odločal 22. avgusta, bi upoštevajoč okvirne roke o celotni vladni ekipi lahko odločal sredi septembra, še predvideva Pahor.
SMC ne izključuje pogovorov o koaliciji tudi pred posveti strank pri Pahorju
SMC se bo z morebitnimi partnericami po potrebi sestala tudi pred njihovimi pogovori pri Pahorju. Dodatne pogovore je pričakovati predvsem z NSi, saj vodja poslancev te stranke Matej Tonin napoveduje, da če se vsebinsko ne bodo uskladili, bodo Pahorju sporočili, da Cerarja za mandatarja ne bodo podprli.
Tonin je danes ponovil, da za zdaj slabo kaže, a so se pripravljeni še pogajati. Ob tem je opozoril, da so bili na zadnjih pogajanjih časovno omejeni in do nekaterih vprašanj sploh niso prišli. Če držijo Cerarjeve navedbe, da je še možnost dogovora, Tonin pričakuje, da bo prišlo do novega kroga pogovorov še pred torkom. Če jih Cerar želi v koaliciji zaradi vsebine, Tonin zagotavlja, da so v NSi pripravljeni dati tudi "svoje glave na tnalo", saj se zaveda, da bo v tem primeru po njih "padalo z vseh strani". Če jih želi le "zaradi mavričnosti", potem v koaliciji nimajo kaj iskati, je dodal.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je poudaril, da je Cerar tisti, ki vodi igro. Pri nekaterih pogledih na to, kako državo popeljati iz krize, so se s stranko SMC relativno zbližali, pravi. V SD sicer čakajo na torek, ko naj bi jim torej SMC dala zadnji osnutek koalicijskega sporazuma, ki bo pokazal, v kateri smeri bo Cerar sestavljal novo vlado. Kot je izpostavil Han, vse stranke želijo državljanom dobro in imajo dober cilj, poti pa so različne in "SD za razliko od NSi in DeSUS gleda državo kot celoto". Če se znižuje davke, je treba po njegovih besedah nekje drugje jemati. Na to v stranki niso pripravljeni, saj so ljudje za to krizo že preveč plačali. "Za rešitev iz krize je pot stranke SD daljša, ne pa tako boleča," je poudaril. Han ob tem verjame, da je Cerarju tovrstno razmišljanje bližje.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.