Premier Borut Pahor bo odločitev o morebitni zamenjavi in predlogu novega zdravstvenega ministra sporočil v četrtek, je dejal ob robu obiska Gorenja v Velenju. Premier je zdravstvenega ministra Boruta Miklavčiča že obiskal na domu. Čeprav bo Pahor odločitev o morebitni Miklavčičevi zamenjavi sporočil jutri, naj bi po neuradnih informacijah Miklavčič najverjetneje odstopil.
Premier je še pred sestankom dejal, da želi pogovor z Miklavčičem, ki je bil pretekli vikend ponovno hospitaliziran, opraviti brez prisotnosti javnosti. "Poslušal bom njegovo mnenje o tem, ali se počuti v dovolj izvrstni kondiciji, da lahko naprej opravlja delo. Če je temu tako, bom zelo vesel in si bom oddahnil," je dejal premier.
Ob tem dodaja, da potrebuje ministra za zdravje, ki bo v izvrstni kondiciji. Če to Miklavčič ni, potem se bosta pogovarjala o alternativah, pravi Pahor.
Kdo bi lahko zamenjal Miklavčiča?
V javnosti so se že pojavila ugibanja, kdo bi lahko Miklavčiča zamenjal na ministrskem stolčku. Med morebitnimi nasledniki se tako pojavljajo nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber, nekdanji državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu in sedanji višji svetnik na direkciji Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Dorjan Marušič ter predstojnica kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Metoda Dodič Fikfak. Prav tako se omenjata tudi poslanki SD Andreja Rihter in Julijana Bizjak Mlakar.
Keber je dejal, da v zvezi s tem ne daje komentarjev, obenem pa je tudi zatrdil, da se o prevzemu zdravstvenega ministrstva ni pogovarjal niti z Miklavčičem niti s Pahorjem. Ugibanj, kot pojasnjujejo v službi za odnose z javnostmi na ZZZS, prav tako ne želi komentirati Marušič.
Rihterjeva pa je v sporočilu za javnost zapisala, da je povzemati namigovanja o novem kandidatu ali kandidatki za vodenje ministrstva za zdravje "neetično do ministra, ki ga imamo, in svoje delo dobro opravlja". Kot poslanki ji je prva skrb sprejem dobre zdravstvene zakonodaje v državnem zboru, ne pa ukvarjanje "z govoricami, ki ne pomagajo nikomur", je poudarila.
Spomnimo ...
Minister za zdravje je bil v petek zopet hospitaliziran v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, od koder so ga v nedeljo po opravljenih preiskavah odpustili v domačo oskrbo. Do nadaljnjega pa bo počival doma. To je bila po blažji možganski kapi avgusta lani in manjšem posegu novembra lani tretja hospitalizacija ministra Miklavčiča na nevrološkem oddelku ljubljanskega kliničnega centra v času njegovega ministrovanja.
Zato je Premier v ponedeljek dejal, da se mu zastavlja vprašanje, ali ima moralno pravico, da od Miklavčiča v prihodnje še zahteva, da vodi tako zahteven resor. Dejal je še, da ima sicer kot premier dolžnost poskrbeti, da ministri delajo s polno paro, a da na svojem delovnem mestu ne "pregorijo".
Premier je Miklavčiča po možganski kapi prosil, naj ostane na položaju, da bi bi pripeljal zdravstveno reformo v državni zbor, ta teden pa je napovedal, da ga ne bo več prosil, naj ostane na položaju.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.