Predsednik vlade Borut Pahor se je danes odzval na torkove dogodke, ko je skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala v zadevi Patria vložila obtožni predlog zoper dve osebi zaradi kaznivega dejanja nevestnega dela v službi. Šlo naj bi za nekdanjega načelnika Generalštaba Slovenske vojske Albina Gutmana in nekdanjega obrambnega in sedanjega okoljskega ministra Karla Erjavca.
'Nedolžen, dokler ni obsojen'
"Obtožnega predloga nisem videl, sem pa seznanjen z vsebino. Gre za kazenski postopek. Tako kot za vsakega drugega tudi za ministra velja, da je nedolžen, dokler ni obsojen, to je pravno vprašanje," je povedal Pahor. Dodal pa je, da gre tudi za "politično vprašanje, ali je lahko nekdo član njegovega kabineta, dokler je v kazenskem postopku".
"Vpeljan je kazenski postopek in ne glede na presumpcijo o nedolžnosti, moram politično presoditi, ali lahko minister še naprej vodi resor," se sprašuje premier.
Preden bo Pahor sprejel kakršno koli odločitev, bo govoril z Erjavcem. To bo storil v Koebenhavnu ob robu podnebne konference.
"Če bi imel osebno presumpcijo krivde, Erjavca kot nekdanjega obrambnega ministra niti ne bi povabil za člana vlade," je poudaril Pahor. Ob tem je dodal, da ni imel nobenih razlogov, "da bi dvomil v njegovo izjavo, da ni nič tako narobe, da bi moral zaradi tega odgovarjati in spraviti v zadrego koalicijsko vlado in mene kot predsednika vlade".
'Obtožni predlog privlečen za lase'
Erjavec je danes v Koebenhavnu povedal, da je obtožni predlog proti njemu v zadevi Patria "privlečen za lase", saj je svoje delo opravljal "vestno in pošteno", zato se mu tudi ne zdi problematično, da ga opravlja še naprej. Minister pravi, da bosta s predsednikom vlade o tem govorila v petek v danski prestolnici. "Prepričan sem, da se bova s predsednikom vlade o tej zadevi pogovorila že tukaj v Koebenhavnu, glede na to, da bova v petek ves dan praktično skupaj," je pojasnil Erjavec, ki se že od torka udeležuje mednarodne podnebne konference v danski prestolnici, Pahor pa se udeležuje njenega sklepnega dela danes in v petek.
"Zelo plastičen bom," je minister Erjavec najavil dodatno pojasnilo svojih besed. "Zelo sem vesel, da premier Pahor prihaja na to konferenco, ker če se bo slučajno čez dve leti ugotovilo, da sva se slabo pogajala in da je šlo preveč izpustov CO2 v zrak, se nama lahko zgodi, da čez dve, tri leti 'faševa' kakšen obtožni predlog zaradi nevestnega dela v službi, ker nisva bila uspešna v podnebnih pogajanjih," je ponazoril.
'Obtožni predlog sestavljen na hitro'
Minister Erjavec je sicer še enkrat poudaril, da se o tem težko pogovarja, ker obtožnega predloga še ni videl, meni pa, da je nadaljevanje političnih pritiskov na podlagi ovadbe Sistemske tehnike. Poleg tega pravi, da je bil "obtožni predlog sestavljen na hitro, zadnje dni pred zastaranjem", in meni, da je to očitno posledica dogodkov v stranki DeSUS, kjer so imeli "v zadnjem mesecu razgibano obdobje".
'Pošteno in vestno opravljal delo'
Na vprašanje, ali se mu torej ne zdi nič narobe, da ostane na položaju, dokler se mu ne bi na primer dokazala krivda, je odgovoril: "To se mi ne bo, ker sem pošteno in vestno opravljal svoje delo. Veste, na tak način bi lahko vsakega ministra zamenjali."
Minister je še pripomnil, da ne ve, kaj natančno pomeni, da je "nevestno delal v službi", češ da je to zelo subjektivno. Pričakoval je, da bo posebna skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala na primer ocenila, kdo je prejel morebitne podkupnine, ne pa, da iz vse te afere preprosto namiguje le, da je "minister nevestno opravljal svoje delo v službi".
"To je tudi precedenčen primer v Sloveniji in prav zanimivo bo, kako bo sodišče obravnavalo ta primer," je še menil minister Erjavec in dodal, da ne ve, če bi lahko rekli, da ministri hodijo v službo, temveč po njegovem opravljajo funkcijo in odgovarjajo parlamentu.
Ministru se sicer zdijo "nenavadni" tudi odzivi pravosodnega ministra Aleša Zalarja in notranje ministrice Katarine Kresal. "Sploh ne vem, zakaj komentirata določene stvari, to se mi zdi zelo nenavadno," je dejal.
'Erjavec bo moral prevzeti odgovornost'
Erjavec je po mnenju vodje poslanske skupine Zares Cvete Zalokar Oražem še danes pripravljen trditi, da je pogodba s Patrio za nakup oklepnikov transparenten posel. Zato bo po njenih besedah "kot prvi v hierarhiji" moral prevzeti odgovornost, da je "vse skupaj pokril in zaščitil".
Ministra Erjavca so tudi v poslanski skupini Zares po besedah Zalokar Oražmove opozarjali na to, da so njegovi sodelavci in podrejeni delovali na nenavadne načine in da je bil razpis slabo pripravljen.
Sicer Oražmova za sedaj še noče soditi, ali bi moral Erjavec odstopiti z mesta ministra za okolje ali ne. Napovedala je, da bo o tem tekla beseda tudi znotraj koalicije. Kot je dejala, v poslanski skupini Zares ne bodo sprejemali "floskul", ki jih daje Erjavec, da gre pri vsej zadevi za politično čistko.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.