Slovenski premier Borut Pahor je danes na novinarski konferenci po seji vlade opozoril, da če bosta Slovenija in Hrvaška zamudili priložnost za podpis arbitražnega sporazuma o reševanju meje, se bo zelo verjetno začel čas nepredvidljivih posledic, ki bo vplival na poslabšanje položaja v celotni regiji.
Pahor je povedal, da sam že ima mandat za podpis arbitražnega sporazuma o načinu določanja slovensko-hrvaške meje, medtem ko ga njegova hrvaška kolegica Jadranka Kosor še nima, saj v Zagrebu še niso stekli vsi postopki za to. Slovenija se sicer ne želi mešati v zadeve Hrvaške, kljub temu pa si želi, da bi sporazum čim prej podpisali, je dejal Pahor. "Čim prej, tem bolje," je dodal.
'Za podpis sporazuma se velja potruditi'
Ponovno je izpostavil, da je predlagani sporazum dober za Slovenijo in pravzaprav za obe državi. Če pa bosta Slovenija in Hrvaška zamudili priložnost za podpis tega sporazuma, bo sledilo dolgo obdobje, v katerem bo prišlo do novih incidentov, novega poslabšanja odnosov in poslabšanja situacije v celotni regiji, je opozoril Pahor. Zato se po njegovih besedah "velja potruditi, da pride do tega podpisa".
Žerjav: Gre za zastraševanje slovenske javnosti!
Žerjav se sprašuje, na kakšni osnovi in zakaj naj bi bila Slovenija in njeni ljudje ogroženi v primeru nepodpisa arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško, ki je za Slovenijo dokazano škodljiv in ob tem opozarja, da je podpis ali nepodpis arbitražnega sporazuma popolnoma suverena pravica države Slovenija in te pravice ji nihče ne more vzeti, niti sankcionirati države zaradi ene ali druge odločitve.
"Slovenski premier naj nemudoma skliče sestanek predsednikov vseh parlamentarnih strank, na katerem bi pojasnil, kaj dejansko stoji za tem predlogom arbitražnega sporazuma in kaj je razlog za to premierovo izrečeno grožnjo slovenski javnosti," poziva predsednik SLS.
Možen tudi referendum
Spomnil je, da je v Sloveniji možen tudi referendum glede tega vprašanja, v obeh državah pa je v nekem trenutku potrebna dvotretjinska večina v parlamentu – na Hrvaškem že za ratifikacijo arbitražnega sporazuma, v Sloveniji pa za vstop Hrvaške v EU. "Če želita državi urediti to vprašanje, morata pokazati vso privrženost njegovemu reševanju," je še dejal. "Zdaj imamo to priložnost," je še ponovil.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.