Najverjetnejši mandatar predsednik SD Borut Pahor se je sestal s predsednikoma SDS in SNS, Janezom Janšo in Zmagom Jelinčičem . Kot je pojasnil, se je z njima pogovarjal o sodelovanju pri projektih nacionalnega pomena v prihodnjem mandatu. Napovedal je še, da se bodo prihodnji teden začeli tudi formalni pogovori o vsebini koalicijske pogodbe. Kot kaže, bosta ne glede na to, da bo ena stranka v koaliciji, druga pa v opoziciji, Janša in Pahor v prihodnje sodelovala pri nacionalnih projektih, kot so Hrvaška, reforme, pa tudi vojni zakoni. O morebitni veliki koaliciji se nista pogovarjala.
Po srečanju z Jelinčičem je Pahor pojasnil, da se je, tako z Janšo kot njim, sestal zato, da bi se kot s predsednikoma predvidoma opozicijskih strank dogovorili za sodelovanje pri zadevah, ki so nacionalnega pomena. V zunanji politiki je to urejanje odnosov s Hrvaško, v domači pa strukturne reforme in zaključek projekta, ki zadeva polpreteklo zgodovino. Pahor poudarja, da je "Slovenija velika, če je enotna". Kot pravi, so med strankami prav gotovo razlike, "a ko gre za velike in dolgoročne stvari, moramo strniti vrste, presegati te razlike in iskati kompromise". Oba pogovora je zato označil kot zelo iskrena in poudaril, da "kar koli se bo zgodilo, nista bila odveč".
Predsednik SNS pa je po pogovoru s Pahorjem poudaril, da bo stranka ostala na svojih stališčih kot konstruktivna opozicija. Napoveduje, da bodo pri novi vladi podpirali vse tisto, kar je dobro za državo in državljane, od nje pa pričakujejo "benevolenco" pri predlogih SNS, za katere bo vlada sodila, da so primerni.
Erjavec: Brez DeSUS ni trdne vlade
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je po včerajšnji seji izvršnega odbora stranke dejal, da je "dobil zeleno luč za začetek koalicijskih pogajanj". Po njegovih besedah je stališče stranke, da jim pripada en resor več kot pa najmanjši koalicijski stranki. Pričakujejo uradno povabilo novega mandatarja za pogajanja, do konca tedna ali v začetku naslednjega pa naj bi prejeli tudi osnutek koalicijske pogodbe, je dejal Erjavec. Izvršni odbor je imenoval tudi programsko pogajalsko skupino, ki jo bo vodil kot predsednik stranke. Stranka bo po Erjavčevih besedah trd pogajalec, še posebej, če bodo v bodoči koaliciji vztrajali pri radikalni pokojninski reformi. "Če bomo vstopili v koalicijo, želimo vstopiti kot enakopraven partner," je dejal in dodal: "Očitno je jasno, da bo zelo težko sestaviti trdno vlado brez stranke DeSUS." Erjavec sicer meni, da dogajanje v SLS "krepi pozicijo stranke DeSUS". Moč posameznih strank v koaliciji po njegovem mnenju določa število poslancev. Sebe "na vsak način vidi v vladi" in zdi se mu prav, da bi "nadaljeval tam, kjer sem začel, kjer je treba končati še nekaj projektov". Torej na obrambnem ministrstvu.
Povabilo SLS in SMS?
V SLS in SMS zaenkrat še čakajo na morebitno povabilo za začetek pogovorov o morebitnem vstopu v koalicijo. Kot so za 24ur.com povedali v vodstvu stranke, uradno niso dobili nobenega vabila za sestanek. “Predsednik Šrot je že pred dnevi javno povedal, da sta se s Pahorjem srečala na vljudnostnem pogovoru. Jasno je, da bo o vstopu ali nevstopu v koalicijo odločal glavni odbor SLS, morebitna pogajanja pa bo vodil Bojan Šrot skupaj s sodelavci,“ je pojasnila Lejla Kogej iz SLS. Glede morebitnega koalicijskega sodelovanja s SLS pa Pahor poudarja, da se morajo za to odločiti organi te stranke. V Zaresu, LDS in DeSUS so namreč izrazili pripravljenost, da iz neformalnih pogovorov o sestavi koalicije preidejo v formalne. Pahor ob tem še poudarja, da je popotnica za dobro delo vlade enakopravno sodelovanje vseh v koaliciji.
Predvidoma v petek bodo objavljeni tudi uradni rezultati volitev, tako da se bodo lahko začeli postopki za konstituiranje novega DZ. Prvo sejo skliče predsednik republike, nekaj dni pred prvo sejo pa se bodo z dosedanjim predsednikom DZ Francetom Cukjatijem srečali začasni vodje poslanskih skupin. Predsednik Danilo Türk bo po konstituiranju DZ lahko začel pogovore z vodji poslanskih skupin in potem predlagal kandidata za mandatarja.
KOMENTARJI (385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.