Namera nemškega avtomobilskega koncerna BMW, da vladi slovenskega premierja Boruta Pahorja brezplačno posodi limuzine serije pet, še vedno dviguje veliko prahu. Vlada bi v prvi fazi zamenjala 38 vozil, starih od 5 do 10 let, na diplomatskih predstavništvih v tujini in v voznem parku protokola in s tem v naslednjih petih letih zaradi zmanjšanja tekočih stroškov privarčevala okrog 290.000 evrov.

Če bi zares prišlo do sklenitve posla z BMW Group, vlada ne bi naredila nič nezakonitega, je pojasnil Pahor. Ob tem je spomnil na francoski Renault, ki na Dolenjskem ohranja veliko delovnih mest.
"Želeli smo združiti želje po prezentaciji novih tehnologij, v kar je skupina BMW vložila veliko denarja in znanja ter pokazala veliko uspeha, z ambicijo vlade, da se omogoči uporaba in implementacija teh zelenih tehnologij tudi v Sloveniji. Ker se svet spreminja, se tudi v Sloveniji moramo prilagoditi tem spremembam," je poudaril Pahor.
Nemški BMW ponuja vozila, ki so opremljena s tehnologijo efficient dynamics, ki omogoča zmanjšanje porabe goriva in zmanjšano vrednost izpusta emisij ogljikovega dioksida. Vlada bi v prvi fazi zamenjala 38 vozil, starih od pet do deset let, in sicer na diplomatskih predstavništvih v tujini in v voznem parku vladnega protokola. Gre večinoma za vozila serije 5, ki ustrezajo zahtevam diplomatskega protokola.
Pahor: Nihče ne bo s tem zaslužil
Kot je v prvem odzivu, odkar je javnost izvedela za namero vlade, dejal premier, se je odločal in delal le v interesu države v skrbi za okolje. Zagotovil je, da od dogovora nihče ne bo imel dobička, niti nemški avtomobilski koncern ne.

Dodal je še, da imajo s trenutnim zastarelim voznim parkom vsako leto ogromno stroškov in tudi zato je bila ponudba BMW dobrodošla. Za zdaj je zadeva sicer še v medresorskem usklajevanju in ni padla še nobena odločitev. Neuradno naj bi vlada odstopila od projekta zaradi odziva javnosti in mnenja komisije za preprečevanje korupcije, premier Pahor pa se zaenkrat uradno še ni odpovedal temu projektu.
In zakaj se uvozniku to splača?
Po poročanju oddaje 24UR, se uvozniku omenjeni posel vsekakor splača. Če ponuja BMW nova vozila po 80 tisoč evrov, uvoznik po neuradnih podatkih tovarni plača pol manj. Nato ga odstopi nekomu, ki plača registracijo in zavarovanje, po enem letu pa ga veliko lažje in za tretjino nižjo ceno proda na trgu. S tem še vedno zasluži in poveča svoj tržni delež.
Vlada ima sicer zdaj med dobrimi štiri tisoč avtomobili le 36 BMW-jev. Večinoma gre za policijska, vsaj deloma blindirana vozila za prevoz pomembnih oseb.
Ni sklenjena še nobena pogodba
Na BMW Group Slovenija so za 24ur.com potrdili, da podjetje zanima sodelovanje na trajnostnih projektih, ki prispevajo k zmanjševanju emisij CO2 v Sloveniji, del česar bi bil tudi dogovor z vlado o posoji avtomobilov. Vendar, dodajajo, dogovor o sodelovanju s službo vlade Republike Slovenije za podnebne spremembe še ni bil sklenjen, zato jasnejših podatkov ne morejo posredovati. So pa poudarili, da ne gre za 100 vozil, vendar o podrobnostih niso hoteli govoriti.
Pogovarjali naj bi se z več proizvajalci
Iz Urada vlade za komuniciranje so sporočili, da so se pogovarjali z več proizvajalci vozil, ki so jim odgovorili, da v takih projektih niso pripravljeni sodelovati. Direktor službe vlade za podnebne spremembe Jernej Stritih je za 24ur. com danes pojasnil, da je bilo 21. septembra 2009, ko se je projekt oblikoval, z elektronskim sporočilom poslano vprašanje o sodelovanju na Toyota Slovenija. Ob tem so se pogovarjali tudi s Hondo Slovenija, kjer so jim povedali, da v predlagani obliki v projektu ne morejo sodelovati.

Direktor Toyote Slovenija Boštjan Trilar pa je za 24UR ZVEČER dejal, da jih ni nihče kontaktiral v zvezi s projektom, sami pa imajo kar nekaj ekoloških vozil – ekološke hibride. Njihovi avtomobili naj bi tako bili primerni za ta projekt, za katerega se zanimajo.
Če bi pripravljenost izkazali pozneje, bo služba vlade za podnebne spremembe v projekte rabe obnovljivih virov energije ter učinkovite rabe energije vključila tudi njih ali katere koli druge zainteresirane gospodarske subjekte, ki bi želeli pri tem sodelovati, je še danes dejal Stritih.
Predhodno bodo poskušali pridobiti še mnenji Protikorupcijske komisije in Računskega sodišča. Če bo mnenje negativno, se projekt ne bo realiziral, je še zapisal direktor službe Stritih.
Odziv komisije za preprečevanje korupcije
Na predlagan projekt so se odzvali tudi v komisiji za preprečevanje korupcije. "Takoj ko ena stran ponuja drugi strani neko korist in zahteva, da tudi druga stran nekaj stori, ne gre več za donatorstvo, ampak za sponzorstvo, ki pa ga slovenski pravni red ne ureja. To pomeni, da ni dopustno sklepanje pogodb, ki jih pravo ne pozna,“ pa je za 24UR komentiral projekt predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos.

Če pri konkretnem dogovoru ne bi šlo za opisani odnos sponzorstva, temveč zgolj za darilo – donacijo, je nujno treba zagotoviti odsotnost vsakršnega vpliva oziroma videza vpliva na zakonitost, objektivnost in nepristranskost delovanja vlade v tej zadevi, so še zapisali.
'Še enkrat smo zaprosili za mnenje'
Služba Vlade RS za podnebne spremembe je 8. septembra v medresorsko obravnavo poslala gradivo z idejno zasnovo projekta sončne elektrarne na javnih objektih, v katerem sodeluje tudi z BMW Group. Kot so sporočili, je projekt še vedno v medresorskem usklajevanju in vlada o njem še ni odločala, prav tako pa niso podpisali še nobene pogodbe v tem projektu.
''O podobnem projektu se je Komisija za preprečevanje korupcije v preteklem letu že opredelila in določila pogoje, ki jih je bila Služba vlade za podnebne spremembe pripravljena upoštevati. Glede na nove okoliščine pa smo se odločili, da Komisijo za preprečevanje korupcije in tudi Računsko sodišče še enkrat zaprosimo za mnenje o projektu,'' so še sporočili iz Službe Vlade RS za podnebne spremembe.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.