Evropski poslanec in predsednik SD Borut Pahor ter Mitja Gaspari sta predstavila sklenjen dogovor o medsebojnem političnem sodelovanju. Nekdanji guverner Banke Slovenije in kandidat na lanskoletnih predsedniških volitvah se bo v skladu s sporazumom pridružil ekipi Socialnih demokratov. Pahor je napovedal, da bo v primeru zmage na jesenskih parlamentarnih volitvah Gasparija povabil, naj prevzame mesto podpredsednika vlade, ki bi skrbel za usklajevanje "javnih financ ter gospodarske in socialne politike, torej ključna področja, ki bodo določala izzive prihodnjega mandata."
Na vprašanje, ali to že pomeni napoved povezovanja z LDS, ki je podprla Gasparija na zadnjih predsedniških volitvah, je odgovoril nikalno. Kot je pojasnil, nima mandata, da bi se pogovarjal z LDS o morebitnem sodelovanju. "Za to je tudi daleč prezgodaj," je še dodal.
V NSi niso presenečeni
"S to potezo predsednik Socialnih demokratov zgolj potrjuje dejstvo, ki smo ga lahko že večkrat opazili v njegovih javnih nastopih, in sicer, da ima izredno šibko ekonomsko znanje in mu operativne funkcije, ki so nujno potrebne v izvršilni veji oblasti, niso najbolj pisane na kožo,“ je poslanska skupina Nova Slovenija zapisala v sporočilu za javnost. Kljub temu pa se strinjajo, da se Pahor odlično znajde na protokolarnih funkcijah. V primeru morebitne zmage leve sredine bi bil po njihovem mnenju Gaspari nedvomno boljši predsednik vlade kot Pahor.
Kresalova obžaluje Gasparijevo odločitev
Na Gasparijevo odločitev se je odzvala tudi predsednica LDS Katarina Kresal, ki je dejala, da obžaluje, da se je Gaspari odločil zamenjati ekipo. Poudarila je, da bi si želela, da bi "fronto proti vladi oblikovali sporazumno, vendar očitno nekateri ocenjujejo, da je bolj pomembno tekmovati." Kresalova meni, da je v interesu Slovenije, da pride po volitvah do spremembe oblasti, "vendar je za to potrebno sodelovanje". Strokovnemu sodelovanju z Gasparijem se v LDS ne bodo odpovedali, ne bodo pa si "lastili ljudi in tudi ne z njimi manipulirali," je zaključila.
SDS: Gasparijev pristop je nerazumljiv
DeSUS: Fant naj najprej postane mandatar!
Za vodjo poslanske skupine DeSUS, Franca Žnidaršiča, "mora najprej fant postati mandatar". Govorjenje o povolilnih potezah se mu zdi prezgodnje, saj je treba najprej na volitvah zmagati. Žnidaršič sicer Gasparija ocenjuje kot sposobnega guvernerja Banke Slovenije. "Kot finančnik s težo bi bil v kakršnikoli vladi lahko zelo koristen, pri brzdanju inflacije pa bi zagotovo storil več kot sedanji minister", je dejal.
Odločitev je prerana
Po mnenju predsednika SNS, Zmaga Jelinčiča, je Pahorjeva odločitev mnogo prehitra. Napoveduje mu podoben konec, kot ga je zaradi prehitre kampanje na predsedniških volitvah doživel Lojze Peterle.
Tudi vodja poslanske skupine Zares, Matej Lahovnik, vidi Pahorjevo napoved kot preuranjeno. "Načeloma ni dobro pripravljati ražnja, dokler je zajec še v gozdu oziroma si ni dobro podeljevati medalj dva kroga pred ciljem," meni.
Nepovezana poslanka Barbara Žgajner Tavš pa meni, da je treba počakati do volitev in videti, če bo Pahor sploh mandatar. Le v tem primeru bo namreč imel možnost izbiranja podpredsednika. Sicer pa Žgajner Tavševa verjame, da ima Gaspari tako strokovne kot osebnostne kompetence za zasedanje takega mesta. Po njenem gre za strokovnjaka za finance, ki bi lahko Sloveniji pomagal izplavati iz situacije, v kateri se je znašla.
Verjameta, da je Slovenjo mogoče voditi bolje
"Z magistrom Mitjo Gasparijem sva enotna v tem, da je za prihodnost Slovenije bistveno dinamično ravnovesje med
konkurenčnostjo in solidarnostjo," je poudaril Pahor. Gaspari pa je izpostavil, da "gre pri iskanju ravnovesja med konkurenčnostjo in solidarnostjo za socialno liberalen koncept, ki lahko spremeni stvari v Sloveniji na boljše." Oba sta izpostavila pomen združevanja programsko sorodnih političnih sil, saj gre pri pripravi alternativnega programa za politični projekt, ki je širši od običajnih strankarskih projektov.
Enotnost v stališčih
Pahor je še povedal, da do odločitve o njunem sodelovanju ni prišlo čez noč, temveč je temeljito premišljena. Izrazil je veliko zadovoljstvo in čast, saj ima Gaspari izjemne strokovne kompetence, dovolj političnih izkušenj ter avtoriteto, kar ga utrjuje v prepričanju, da bo uspešno usklajeval pripravo programa na izpostavljenih področjih. Gaspari pa je dejal, da je v pogovorih s Pahorjem ugotovil sorodnost pogledov. "Moj pogled na razvoj Slovenije sem izpostavil že v predsedniški kampanji, v teh pogovorih pa sem ugotovil, da na stvari gledava enako ali podobno."
Nekdanjega guvernerja Banke Slovenije je lani za predsedniškega kandidata predlagala Liberalna demokracija Slovenije, potem ko so propadli poskusi poenotenja levice, da bi na volitvah nastopili s skupnim kandidatom.
Gaspari je po prvem krogu predsedniških volitvev, ko se mu ni uspelo uvrstiti v drugi krog, nakazal, da ga še naprej zanimajo politična vprašanja, vendar ni želel biti konkreten o svoji nadaljnji politični poti.
"Pustimo času čas. Kampanja me je postavila v položaj, ko sem začel razmišljati o širših vprašanjih kot v preteklosti. To mi je bilo še posebej v veselje ob koncu kampanje in ne vidim razloga, zakaj bi to veselje prekinili. Imam dovolj jasna stališča, kako bi bilo potrebno v Sloveniji urediti nekatere stvari, predvsem na ekonomskem in socialnem področju. Zdajšnja vlada rezultate izkazuje bolj v besedah kot dejanjih, tako da bo zagotovo veliko dela ostalo tudi za prihodnje vlade,“ je takrat izjavil Gaspari.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.