Predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor je za 24ur.com dejal, da danes ve za ime novega predsednika Slovenije. Čeprav ni znano, kdo je poleg Peterleta v drugem krogu, je Pahor prepričan, da on ne bo zmagal. Dejal je, da ga veseli, da bo novi predsednik iz levosredinskih vrst.

Prav tako je Pahor dejal, da je zanj kot državljana in predsednika stranke pomembno, da bodo rezultati, ki jih bo Državna volilna komisija sporočila kot uradne, odsevali realno voljo ljudi.
Za občutek zaupanja v državne institucije je izjemnega pomena, ne glede na to, ali smo poraženci ali zmagovalci volitev, da tisto, kar nam sporoča DVK ne odseva sence dvoma, ki ga je zasejala z odločitvijo za pošiljanje glasovnic v tujino, je še dejal Pahor. Odločitve, da ni sam nastopil kot kandidat na letošnjih predsedniških volitvah, ne obžaluje in jo ocenjuje za pravilno.
"Želim si, da bi v drugem krogu nastopila Danilo Türk in Mitja Gaspari," je še dejal Pahor. Na vprašanje, ali bi bilo bolje, če bi politična levica nastopila z enim, skupnim kandidatom, je Pahor odgovoril, da je levica nastopila z dvema kandidatoma iz znanih razlogov. "Morda to za samo kampanjo ni bilo slabo, mislim pa, da bo novi predsednik republike vsekakor nekdo, ki bo prišel iz levosredinskega tabora."
Na vprašanje, ali se lahko v tem primeru zmanjša možnost zmage levega tabora na prihodnjih državnozborskih volitvah, Pahor odgovarja: "V vsakem primeru, ne glede na to, kdo bo predsednik republike, mislim, da ima to neko vlogo, ne pa odločilno za rezultat na državnozborskih volitvah prihodnje leto." Pri predsedniških volitvah gre za izvolitev osebnosti na položaj predsednika republike, na parlamentarnih pa za mandat stranke in njenega voditelja za položaj mandatarja za sestavo vlade, je še dodal.
Predsednik vlade in predsednik SDS Janez Janša je dejal, da ga izid predsedniških volitev ni presenetil, presenetila pa ga je zelo nizka volilna udeležba. Po njegovih besedah je nizka volilna udeležba posledica tega, da so bile volitve v prvem krogu precej predvidljive, sicer bo pa "Lojze Peterle zanesljivo zmagovalec prvega kroga volitev".

"Tisto kar najbolj preseneča, je nizka volilna udeležba, ki nas lahko malo skrbi", je dejal Janša. Razloge za nizko volilno udeležbo vidi predvsem v tem, da so imeli ljudje volitve v prvem krogu za precej predvidljive. "To je bil tudi najverjetnejši razlog, da se jih niso udeležili," je še dejal Janša.Golobič: To je praznik demokracije

Predsednik stranke Zares Gregor Golobič na podlagi izidov vzporednih volitev meni, da je veliki poraženec prvega kroga volitev Lojze Peterle, saj je ves čas igral vlogo favorita teh volitev. Za Peterleta je takšen izid slaba popotnica za drugi krog, v katerem Golobič kot protikandidata vidi Danila Türka.
Izrazil bi navdušenje nad volitvami, saj rezultati dokazujejo, da gre za praznik demokracije, je v volilnem štabu Türka v Ljubljani dejal Golobič. "Vse je odprto. Volivci so dokazali, da jih količina denarja in leporečje ne prepričajo in da hočejo nekaj več in ta porazdelitev dokazuje, da niso dobili tistega, kar so iskali in da bo potreben drugi krog," je še dejal.
Erjavec: Presenečen nad tesnim izidom

Predsednik DeSUS-a Karl Erjavec je za 24ur.com povedal, da ga preseneča tesen izid treh kandidatov. Pričakoval je, da se bo Peterle zlahka in z večjo razliko uvrstil v drugi krog volitev, kar pa se ni zgodilo. Erjavca veseli, da je bila kampanja zelo kulturna in da ni bilo nizkih udarcev. Sam pričakuje, da se bo Türk, ki ga DeSUS podpira, uvrstil v drugi krog. Preseneča pa ga nizka volilna udeležba. Meni, da so volivci pač zavedajo, da predsednik nima neke izvršilne moči in so se zato odločili, da ne pridejo voliti.
Na vprašanje, kako komentira visoko podporo Jelinčiču, je Erjavec dejal, da mu mora najprej čestitati. Meni, da je to rezultat njegovih jasno izraženih stališč do določenih vprašanje, medtem ko je bil Peterle pri določenih temah, kot so vprašanje stališča do splava, druge svetovne vojne, cerkve in podobno, bolj nejasen.
Kacin zadovoljen nad dosežkom Gasparija
Evropski poslanec in bivši predsednik LDS Jelko Kacin je dejal, da je "zadovoljen in ponosen nad dosežkom Mitje Gasparija“. "V zadnjih dneh je pokazal pravo državniško držo in volivci so to znali nagraditi. Gaspari zagotovo največ obeta, upam da se bo uvrstil v drugi krog.“

Na vprašanje, če je morda dober dosežek Gasparija tudi znak ponovnega vzpona LDS, je Kacin dejal: "Ne bi tako poenostavljeno sklepal, nedvomno pa smo v LDS dokazali, da še lahko ponudimo dobrega kandidata. Prej bi rekel, da so volivci razumeli, da je Gaspari človek, ki mu gre zaupati institucijo predsednika.“
Podobnik ne dvomi v Peterletov uspeh
"Tesni rezultati dajejo letošnjim predsedniškim volitvam še poseben čar. Ne dvomim, da se bo Peterle vendarle uvrstil v drugi krog, ga pa tam čaka velik izziv, kako unovčiti njegov lik osamosvojitelja in evropskega poslanca. Peterle ima še veliko rezerve, predvsem pa bo moral izražati bolj jasna stališča, saj ljudje želijo slišati konkretna mnenja o prihodnosti države,“ je dejal predsednik SLS Janez Podobnik.
Ljubljanski župan Zoran Janković je po objavi rezultatov vzporednih volitev obiskal štab predsedniškega kandidata Mitje Gasparija. "Volil sem Gasparija, zato sem se tudi oglasil," je povedal župan. Za Gasparija se je odločil, ker je imel po njegovem mnenju najbolj jasna stališča.
Kot je povedal, je pričakoval tesen rezultat, po njegovem mnenju pa Lojze Peterle prvega kroga ne bo dočakal na prvem mestu. Peterle se je sicer po njegovem mnenju zadnji mesec kampanje poskušal kazati, da ni del vladne koalicije, vendar mu "to ni prav uspelo".
Zver: Karte se bodo na novo premešale
Po mnenju podpredsednika SDS in šolskega ministra Milana Zvera je na nekoliko slabši izid, kot so ga nekateri pričakovali, vplivalo predvsem dejstvo, da se je celotna predvolilna tekma osredotočila na vprašanje, kdo bo zasedel drugo mesto. Po Zverovem mnenju ima zato Peterle v drugem krogu volitev še kar nekaj rezerve, za katero tudi verjame, da mu jo bo uspelo unovčiti.
Zvera je nizka razlika med Peterletom in zasledovalci nekoliko presenetila, po drugi strani pa jo je tudi nekoliko pričakoval. "Celoten prvi krog volitev je potekal v znamenju bitke za drugo mesto, zaradi česar je bil Peterle prikrajšan za precej medijske pozornosti. To je na koncu očitno najbolj vplivalo na njegov izid," je dejal Zver. Po njegovem mnenju so poleg večje medijske pozornosti, ki jo bo deležen v drugem krogu, Peterletova glavna rezerva volivci, ki niso odšli na volitve: "Njegova glavna naloga zato bo, da prepriča te volivce, da gredo na volitve."
Kresalova: Na veselje bo treba še počakati

Tesen izid po njenem mnenju kaže na to, da je bila volilna kampanja izredno demokratična. "Te volitve in kampanje je bila končno res tisto ta pravo," ocenjuje Kresalova.
Mencinger: Gaspari najbolj neubogljiv
Prvopodpisani pod kandidaturo Mitje Gasparija na predsedniških volitvah, nekdanji rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger, je po objavi rezultatov vzporednih volitev dejal, da je Gasparijevo kandidaturo podprl, "ker je najbolj neubogljiv" med kandidati. Dober predsednik mora po njegovem mnenju opozarjati tudi na kakšne slabe stvari.
Gaspari ne govori v prazno, medtem ko je bilo v volilni kampanji veliko "govorjenja v prazno", je ocenil Mencinger. "Me je pa presenetil," pravi nekdanji ljubljanski rektor, saj da se je izkazal za "bolj politika kot sem mislil, da je".
Širca o pomembnosti kandidature Pečaričeve
Po zadnjih rezultatih vzporednih volitev je Elena Pečarič dosegla slab odstotek glasov. Poslanka Majda Širca iz stranke Zares je ocenila, da se je ne glede na rezultat izkazala kot "odprta, pogumna in pametna ženska, ki je skozi kampanjo odprla številna pomembna vprašanja". Po mnenju samostojnega poslanca Slavka Gabra, ki je tako kot Širca podprl Pečaričevo pri kandidaturi, pa je kandidatka dokazala, da imajo vsi državljani pravico, da se potegujejo za vsako mesto v državi, "tudi najvišje".
Kučan ni povedal, koga je volil
Bivši predsednik republike Milan Kučan je pozno popoldan volil v ljubljanskih Murglah. Kot je povedal, je volil "najboljšega kandidata", katerega ime pa ni želel izdati. Ob tem je Kučan opozoril na spornost glede pošiljanja glasovnic v tujino. "To je slabo spričevalo za slovensko demokracijo in še slabše spričevalo za sedanjo oblast, ki si je to privoščila," je dejal Kučan.
Spreminjanje pravil v času, ko volilni postopki že tečejo, po njegovem mnenju daje dovolj razlogov, da bi nekdo lahko dvomil v verodostojnost volitev.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.