Večina voditeljev članic EU, ki uporabljajo ali nameravajo uporabljati jedrsko energijo, se strinja, da se lahko ob zagotovitvi stroge varnosti ta oblika energije še naprej uporablja v energetski mešanici, je po koncu vrha Unije povedal premier Borut Pahor. Slovenija se po njegovih besedah s takšnim pogledom absolutno strinja.
Pahor je danes napovedal, da bo Slovenija že prihodnji teden v svoj pravni red prenesla direktivo o varnosti jedrskih naprav. Obenem je javnosti zagotovil, da ob neodvisni upravi za jedrsko varnost in vseh drugih mehanizmih, ki jih ima država, ter ob sodobni in varni Nuklearni elektrarni Krško (Nek) ni nevarnosti za ljudi.
Ponovno je poudaril, da vlada še vedno načrtuje, da bo projekt gradnje drugega reaktorja Neka v predlogu nacionalnega energetskega programa. Tega bo vlada v DZ poslala v kratkem, čeprav z njim tudi zaradi zapletov glede projekta izgradnje šestega bloka termoelektrarne Šoštanj močno zamuja.
Pahor je zatrdil, da se je treba zavedati, da je jedrska energija potencialna nevarnost za prebivalstvo in da mora biti varnost ljudi na prvem mestu. Pri tem je spomnil, da se težave v nuklearki Fukušima na Japonskem niso zgodile zaradi pomanjkljive varnosti, temveč zaradi silovitosti potresa in cunamija, ki ji niti strogi varnostni mehanizmi niso bili kos.
Voditelji so v luči jedrske krize na Japonskem podprli izvedbo celovitih in preglednih preskusov varnosti jedrskih elektrarn v EU, Evropsko komisijo in Skupino evropskih regulatorjev za jedrsko varnost pa so pozvali, naj v najkrajšem možnem času opredelita usklajena metodologijo in obseg teh stresnih testov ob polnem sodelovanju članic.
Teste naj bi izvedle nacionalne oblasti ob medsebojnem nadzoru članic, o izidih pa naj bi obvestili komisijo in omenjeno skupino evropskih regulatorjev ter jih na koncu tudi javno objavili. Evropski svet bo prve rezultate na podlagi poročila komisije preučil že konec tega leta.
Poleg tega so voditelji zahtevali, da se podobni testi izvedejo tudi v državah v soseščini Unije in drugod po svetu, tako na obstoječih kot na načrtovanih elektrarnah.
Vrh EU je pozval tudi k sprejemu najostrejših možnih varnostnih standardov za jedrske elektrarne v EU, ki naj bi se redno posodabljali, Unija pa naj bi jih poskušala uveljaviti tudi po svetu.
Obenem so voditelji komisijo pozvali, naj pripravi pregled obstoječe evropske zakonodaje na področju varnosti nukleark in po potrebi predlaga spremembe.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.