Sinoči dogovorjena pogodba o strožji proračunski disciplini kaže, da se Evropa suče vse hitreje, kar je tudi sporočilo Sloveniji, da pri ukrepanju ne sme oklevati, je po vrhu EU poudaril slovenski premier Borut Pahor. Pri tem se mu zdi ključno, da Slovenija takoj dobi novo vlado. "Čim prej je že zelo prepozno," je opozoril.
Ob tem je dejal, da utegne marsikoga hitrost sprejetja odločitve o novi pogodbi presenetiti, a da je kriza EU prisilila, da se zasuka hitreje. "Evropa se suče zelo hitro in doma pri odzivu na te spremembe ne smemo, zlasti če želimo biti aktiven del teh sprememb, nič oklevati," je poudaril. "Te pogodbe smo veseli," je še dejal Pahor.
Sinoči dogovorjena fiskalna pogodba pomeni "nepovraten korak območja evra k fiskalni uniji", je poudaril Pahor, dokument pa po njegovih besedah prinaša veliko odgovornost, a tudi instrumente, da se s skupno fiskalno politiko doseže izhod iz krize, ki bo dolgoročno pripomogel ne samo k vzdržni javni blagajni, ampak tudi k rasti in zaposlovanju, zlasti mladih.
Tudi to je bila tema vrha EU. Pahor je pri tem izpostavil, da je bila dejavna politika za zaposlovanje mladih v Sloveniji danes navedena kot referenčna, kar sicer ne pomeni, da pri nas brezposelnost mladih ni problem, čeprav je manjši kot v povprečju v EU.
'Slovenija ne sme zaostajati'
Na vprašanje, kaj evropske partnerje v Sloveniji najbolj skrbi, je Pahor odgovoril, da ima Slovenija v Bruslju in med evropskimi partnerji veliko zelo iskrenih prijateljev, ki ji odkrito povedo, da mora pohiteti in ne sme zaostajati. O tem, ali EU, ki pospešuje proces odločanja, skrbi, da bi lahko referendumska pravila v Sloveniji to zavrla, pa je Pahor dejal, da tokrat o tem s kolegi ni govoril in da je bila to tema po zavrnitvi pokojninske reforme, ko se je postavljalo vprašanje, ali lahko referendum postane instrument tistih, ki nasprotujejo spremembam.
Pahor je tudi izpostavil, da bo leto 2012 "prelomno v mnogočem v evropski politiki". Ob tem je opozoril, da v EU narašča politična napetost, ki se za zdaj še primerno regulira. "Če bi se zgodilo, da bi te politične napetosti bodisi znotraj držav ali med državami postale prevelike in jih Evropa ne bi uspela absorbirati z odločitvami, bi to pomenilo velik udarec evropski ideji, tudi velik udarec za prihodnost Slovenije," je opozoril.
To, da je Slovenija v položaju, ko lahko tudi predlaga kompromise, skozi katere evropska družina živi, ne pa da jih samo sprejema, je po Pahorjevih besedah "velik privilegij". "Naj se ta privilegij v naslednjih letih zaradi naše neaktivnosti ne sprevrže v coklo," je pozval. Pahor sicer gleda "na stvari s slovenskega zornega kota z nekim zmernim optimizmom". "Imamo priložnost. Od nas je odvisno, ali jo bomo zgrabili ali ne. To ni samo stvar nove vlade, ampak vseh, ki sodelujemo v politiki," je poudaril.
Na vprašanje, ali pričakuje gladko potrditev tokratnih odločitev glede fiskalne pogodbe in sprememb stalnega mehanizma za stabilnost evra v Sloveniji, pa je Pahor izrecno izpostavil pomen nedavnega dogovora slovenskega političnega vrha v vili Podrožnik. Ta dogovor po njegovih navedbah pomeni, da je slovenska politika našla odgovor na vprašanje, kako bo usklajevala ključne strateške odgovore na vprašanja časa. "To je to, kar potrebujemo, instrument, ki bo pomenil način oblikovanja nacionalnega konsenza o strateških zadevah," je dejal. "O tem se premalo govori ... To je za Slovenijo velika stvar. Danes tega še ne cenimo, a jutri nam bo ta instrument še kako prav prišel," je ocenil.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.