Vlada v minulem letu pri pripravi reform ni poiskala konsenza zanje, kadrovske menjave pa je izvajala po načelu "važno, da je naš", je med "minusi" dela vlade v minulem letu navedel predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor. Leto 2006 bo po njegovem prepričanju odločilno za uspeh reform, pokazalo pa se bo, ali bo vlada znala popraviti začetno napako, je še dodal.
Vodja poslanske skupine stranke Miran Potrč pa je v svoji oceni dela Državnega zbora kritiziral predvsem to, da vse preveč deluje na podlagi večine, tudi kar zadeva oblikovanja odnosov znotraj DZ in sprejemanja zakonov. Vse predloge opozicije so po njegovih besedah odbijali, ne glede na to, če so bile dobre.
V poslanski skupini so po besedah Potrča v novi vlogi opozicije v minulem letu skušali predvsem ne nasprotovati a priori vsakemu vladnemu oziroma koalicijskemu predlogu, ampak so jih presojali na podlagi tega, ali so dobri. Poleg tega so skušali opozarjati na slabe predloge vlade, čeprav je ta po oceni Potrča na kritike nedovzetna. V poslanski skupini SD si želijo več pripravljenosti za sodelovanje znotraj DZ in več enakopravnosti za poslanske skupine. Sodelovanje s koalicijskimi strankami je bilo namreč po njegovih besedah slabo, in sicer zato, ker se koalicija po njegovem mnenju boji sodelovanja z opozicijo. To pa zato, ker nima lastnih argumentov.
Nov strankarski program
Pahor je glede dela stranke za prihodnje leto napovedal nov program stranke, ki da bo kratek in razumljiv, ter nov razvojni načrt za državo, ki bo vseboval alternativne predloge nekaterim slabim rešitvam iz predlogov reform. Pahor je sicer prepričan, da SD ni le "socialni korektor", ampak je sposobna prevzeti tudi funkcijo vodenja države. Če pa bodo v prihodnje želeli postati glavna vladna stranka, bodo morali - tako Pahor - tudi poenotiti svoje poglede znotraj stranke.
Vlada zavrača očitke
Vlada današnje Pahorjeve trditve ocenjuje kot neresnične in neutemeljene. Kot so zapisali v kabinetu predsednika vlade, je premier Janez Janša vse parlamentarne stranke pozval k razpravi o predvidenih reformah, "vendar pa s strani opozicijskih strank, tudi SD, ni bilo prave pripravljenosti in tudi niso kazale resne namere za iskanje soglasja."
Premier Janša je namreč predsednike in vodje poslanskih skupin parlamentarnih strank ter poslanca obeh narodnih skupnosti dvakrat povabil na pogovor, na katerem jim je skupaj s člani odbora za reforme predstavil predlog ekonomskih in socialnih reform.
Nenazadnje pa so Janša, ministri in člani odbora predlog reform predstavili tudi socialnim partnerjem, predstavnikom študentov in mladih raziskovalcev, predstavnikom gospodarstva in članom državnega sveta. Vlada je pri tem upoštevala tudi nekatere njihove predloge in jih vgradila v okvir reform, še opozarjajo v Janševem kabinetu.