Premier Borut Pahor, ki je v ponedeljek na povabilo ameriškega podpredsednika Josepha Bidna prispel na obisk v ZDA, se je danes v Washingtonu srečal z nekaterimi ameriškimi gospodarstveniki, med njimi s predstavniki podjetij U. S. Steel, Harrah's in Xerox. Pozval jih je k investicijam, ki jih Slovenija po njegovih besedah potrebuje.
Za tem je imel premier na Univerzi Johns Hopkins predavanje Od obdobja pred dvajsetimi leti do leta 2020: odnosi med EU in ZDA v očeh 20-letne Slovenije, na katerem je govoril predvsem o poti Slovenije k osamosvojitvi in nekaterih posebnostih, s katerimi se je država spopadala. Orisal je 20-letno zgodovino države in predstavil tudi svojo poklicno pot. Poudaril je, da je Slovenija danes članica OECD, Schengena, EU, NATO, Eurocone in je majhna država s stabilnim političnim in ekonomskim okoljem. Govoril je tudi o širitvi EU na Balkan in poudaril pomembnost dialoga med državami in prijateljstva, ki je po njegovem mnenju ključno v teh nestabilnih časih.
Opoldne je Pahor položil venec na spomenik neznanemu vojaku na vojaškem pokopališču Arlington in si ogledal muzej na pokopališču.
Vrhunec obiska bo v sredo, ko se bo Pahor v Beli hiši sestal z Bidnom, predvideno pa je tudi krajše srečanje s predsednikom Barackom Obamo. Premiera sicer na obisku v ZDA spremljata finančni minister Franc Križanič in zunanji minister Samuel Žbogar.
'To je moja najdaljša pot na tuje odkar sem premier'
Pahor je v ponedeljek doživel prisrčen sprejem v ameriškem kongresu, kjer so ga pozdravili demokratska senatorja slovenskega rodu Tom Harkin iz Iowe in Amy Klobuchar iz Minnesote, kakor tudi demokratska predsednica senatnega pododbora za Evropo Jeanne Shaheen iz New Hampshirea ter demokratski kongresnik iz Ohia Dennis Kucinich. Sprejem je potekal večinoma za zaprtimi vrati, za kratek čas pa so povabili tudi novinarje, ki so lahko od Kloubcharjeve slišali pohvale na račun slovenske potice, ki jo pečejo tudi na severu Minnesote, sama pa jih postreže obiskovalcem svoje pisarne.
Harkin je hvalil slovenska vina, malce resneje pa tudi državo Slovenijo, ki jo je opredelil, kot veliko prijateljico ZDA, veliko stabilizacijsko silo na Balkanu, ki so ji uspeli "fantastični" dosežki na področju razminiranja. Pri tem je dejal, da bodo v senatu še naprej podpirali Mednarodno ustanovo - fundacijo za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF).
"V čast nam je imeti vas za zaveznika in prijatelja," je Pahorju povedal Harkin. Premier se je zahvalil za gostoljubje in dejal, da mu je v čast in zadovoljstvo biti med prijatelji.
Obisk je po njegovih besedah namenjen napredku dobrih dvostranskih gospodarskih in političnih odnosov. Glede Zahodnega Balkana je dejal, da si Slovenija prizadeva pomagati po najboljših močeh in dodal, da so ZDA pomagale pri dogovoru s Hrvaško glede vprašanja meje, ki je pomemben za stabilnost na Balkanu. Pahor si želi, da se občutljiva regija Zahodnega Balkana čimprej pripravi za vstop v Nato in EU. Sam kot član Sveta EU vidi določeno utrujenost pri določenih državah EU glede širitve, vendar skuša Slovenija prepričati druge, da je širitev potrebna, evropska perspektiva za Zahodni Balkan pa zelo pomembna.
"Kot vse druge države EU, se tudi mi ubadamo z gospodarsko krizo, vendar mislim, da nam gre dobro in si lahko privoščim, da sem izven Slovenije za tri dni. To je moja najdaljša pot na tuje odkar sem premier," se je pošalil Pahor.
Žbogar: Uspeh je že obisk Bele hiše
Zunanji minister Žbogar je povedal, da je obisk Washingtona pomemben že zato, ker je Pahor eden redkih predsednikov vlad držav iz Evrope, ki so obiskali Belo hišo. "Vidimo, da je bil Obama zadnji dve leti zelo restriktiven pri sprejemanju predsednikov vlad iz Evrope, zato razen predstavnikov večjih držav, ni bilo nobenega, ki bi dobil vabilo," je dejal. Po njegovi oceni to kaže na odnos ZDA do Slovenije, predsednika vlade, hkrati pa pomeni potrditev dobrih odnosov med državama in korak k naslednji fazi v odnosih. "Pogovarjali se bomo o EU, reševanju težav v območju evra in o Zahodnem Balkanu," je dejal in dodal, da ga veseli, da Američani v Sloveniji vidijo resnega zaveznika, s katerim se lahko pogovarjajo tudi o širših problemih, kar je pokazal že ponedeljkov obisk kongresa.
Finančni minister Križanič je pozneje slovenskim dopisnikom povedal, da je Slovenija prava država za ameriška vlaganja v EU, ker ima odprto in izredno izvozno usmerjeno gospodarstvo, ugodno lego in zelo dobro razvit človeški kapital. Američanom so predstavili način spopadanja s krizo in posledice krize, omenili da Slovenija v zunanji trgovini z ZDA dosega presežke ter poudarili, da je inflacija pod nadzorom. "Imamo ljudi, ki znajo delati, se prilagajati, ki znajo tuje jezike in v tem kontekstu smo za investicije zanimivi. Tisti, ki že vlagajo, so to potrdili," je dejal Križanič.
KOMENTARJI (227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.