Slovenski predsednik Borut Pahor je danes v zvezi z ustno obravnavno na arbitražnem sodišču izrazil prepričanje, da bo "zunanji minister Karl Erjavec skupaj s slovenskim delom odvetniške ekipe, kot tudi z našimi mednarodnimi svetovalci izvrstno opravil svoje delo". "Prepričan sem, da se bo na koncu vse srečno in dobro končalo," je dodal.
Pahor je dejal, da ve, kako zavzeto se je Erjavec osebno pripravljal na zagovor in kako se je komisija, ki je bila ustanovljena še v času njegove vlade, pripravljala na zagovor pred arbitražnim sodiščem.
Ob tem se je spomnil časa pred nekaj leti, ko je bilo med državama kup incidentov in vsako leto manj vere in zaupanja, da je moč najti rešitev.
Kot je še dejal, si Slovenija prizadeva, "da arbitražno sodišče v okviru svojega mandata določi stik slovenskih teritorialnih voda z mednarodnimi, in sicer pravično, ter da določi v skladu z mednarodnim pravom celotno mejo med državama".
Obenem meni, da Slovenija danes ne bi imela mednarodnega ugleda v regiji in Evropi, če ne bi z mednarodno pogodbo in na miren način našla rešitve tega vprašanja.
Slovenija po prvem dnevu zadovoljna
Pred arbitražnim sodiščem, ki bo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, je v okviru ustne obravnave danes s predstavitvijo svojih argumentov začela tudi Slovenija. Na vrsti bo še v petek, ko se bo obravnave v Palači miru v Haagu udeležil tudi minister Erjavec, ki opravlja tekoče posle.
Slovenska agentka Simona Drenik je po prvem dnevu povedala, da so v slovenski ekipi zelo zadovoljni s predstavitvijo. Dejala je, da so se danes osredotočili na predstavitev pogajalskega procesa in razumevanje arbitražnega sporazuma, večji del dneva pa je bil posvečen predstavitvi argumentov glede meje na kopnem, in sicer na treh sektorjih - potek meje v Prekmurju, osrednji Sloveniji in Istri.
"Naše predstavitve so bile celovite, tako da smo hkrati predstavili svoje argumente in odgovorili s protiargumenti na hrvaške trditve ter pomanjkljivosti in šibke točke v njihovi argumentaciji," je pojasnila Drenikova.
Proces poteka v tajnosti
Celoten proces v skladu z arbitražnim sporazumom poteka v tajnosti in obe strani se tega zelo dobro držita in ne komentirata obravnavane vsebine. Je pa arbitražno sodišče napovedalo, da bo po končani ustni obravnavi, torej po 13. juniju, objavilo sporočilo za javnost s povzetki z obravnave.
Glede vsebine na ustni obravnavi je pravzaprav znano le, da bo meja na morju in stik Slovenije z odprtim morjem na vrsti v petek, ko bo na obravnavi tudi Erjavec. Obravnave se je v ponedeljek udeležila tudi hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić.
Arbitražno sodišče sestavljajo predsednik Gilbert Guillaume, Vaughan Lowe, Bruno Simma in nacionalna arbitra Jernej Sekolec in Budislav Vukas. Njihova naloga je v skladu s pravili mednarodnega prava določiti potek morske in kopenske meje med Slovenijo in Hrvaško, v skladu z mednarodnim pravom, pravičnostjo in načeli dobrososedskih odnosov pa še stik Slovenije z odprtim morjem in režime za uporabo relevantnih morskih območij. Razsodbe sodišča ni pričakovati pred letom 2015.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.