Poslanec SDS Zvonko Černač je predsednika vlade Boruta Pahorja spraševal o uresničevanju obljub že na prejšnjem zasedanju DZ, a, kot je dejal danes v ponovljenem vprašanju, konkretnih odgovorov ni slišal. Premierju je znova očital politična kadrovanja oz. "kadrovski cunami", pogreša pa tudi konkretne ukrepe za pomoč gospodarstvu in regionalizacijo.
Ker je Pahor dejal, da je največji uspeh te vlade na zunanjepolitičnem področju predlog arbitražnega sporazuma s Hrvaško, Černač ocenjuje, da bo zaradi tega uspeha marsikoga "bolela glava". Po mnenju poslanca je koalicija na tem področju pred fiaskom. Černač še meni, da je zaradi neuresničenih obljub zaupanje v vlado na najnižji točki v zgodovini države, zato je predsednika vlade vprašal, kaj bo storil, da bo povrnil izgubljeno zaupanje v vlado.
Pahor: Na kadrovanje vplivajo lobiji, politika pa ne več
"Kadrovskega cunamija ni bilo," je v odgovoru na poslansko vprašanje zatrdil Pahor. Kot je dejal, je vlada na dobri poti, da uvede novo kadrovsko paradigmo, ne sicer brez težav. Nadzorni sveti tako po njegovih besedah začenjajo opravljati svoje delo, "seveda so pod pritiskom lobijev, niso pa več predmet političnega kupčkanja". Premier je spomnil tudi na ustanovitev kadrovsko-akreditacijskega sveta, ki je po njegovem mnenju dober in koristen instrument.
Ukrepi za pomoč gospodarstvu so bili
Glede ukrepov za pomoč gospodarstvu pa je premier navedel, da jih je vlada sprejela več kot 65. Ob tem je opozoril na dediščino prejšnje vlade, ki jo mora sedanja reševati v neugodnem času, in spomnil na plačno reformo javnega sektorja.
'DZ se mora odločiti, ali želi rešiti mejni spor s Hrvaško'
Glede predloga arbitražnega sporazuma o reševanju meje s Hrvaško pa Pahor vztraja, da je možnost njegovega podpisa največji uspeh Slovenije, če bo seveda do njega prišlo.
Vlada bo predlagala tri pokrajine.
Na vprašanje poslanca Zmaga Jelinčiča o reševanju vprašanja meje je odgovoril, da bo moral DZ sprejeti odločitev, ali želi rešiti spor glede meje ali ne. Po njegovih besedah je težko verjeti, da je brez razprav možno urediti to vprašanje, če se DZ ne more dogovoriti, kaj je presečni datum pri določitvi meje. Spomnil je, da je tako v DZ kot v hrvaškem saboru potrebna dvotretjinska večina – v saboru za ratifikacijo arbitražnega sporazuma, v DZ pa za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe. "Jaz sem pripravljen zastaviti svojo avtoriteto in znanje, ugled, ki ostaja, da gremo naprej s sporazumom," je dejal premier.
Jelinčič je v poslanskem vprašanju med drugim poudaril, da bi morala vlada poslušati starosto slovenske politike Franceta Bučarja, ki je nedavno dejal, da bi bilo bolje, da bi stanje glede slovensko-hrvaške meje ostalo tako, kot je, in spora ne bi rešili. Pahor pa se s tem ni strinjal in je odgovoril, da bi ob nadaljevanju blokade hrvaških pristopnih pogajanj "celo vzhodno krilo naše soseščine pustili v stanju, ki ni dobro ne iz varnostnih ne gospodarskih ali drugih razlogov".
Kmalu zakon o pokrajinah
O regionalizaciji pa je povedal, da je vladni strokovni svet tik pred vložitvijo zakona o pokrajinah. Ta naj bi po njegovih besedah najverjetneje predvideval ustanovitev treh razvojnih pokrajin.
Kar pa se tiče zaupanja v delo vlade, premier ni pričakoval, da bo to zelo visoko. "Ne samo zaradi krize, treba je bilo urediti nekaj stvari, ki niso bile urejene," je dodal. Vlada po njegovih besedah dela po svojih najboljših močeh in bo še naprej poskušala delati tisto, kar meni, da je v javno korist, je dejal Pahor in dodal, da ima vlada jasno vizijo.
Černač z odgovorom ni bil zadovoljen, zato je predlagal poslansko razpravo o njem.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.