Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko pri predsedniku republike se je s temo, povezano z današnjim referendumom, ukvarjal trikrat v zadnjih mesecih.
"Te odločitve nismo sprejeli takoj. Želim povedati, da smo še pred odločanjem pozvali DZ, naj upošteva nekatera priporočila javnosti, predvsem pa, naj naredi razpravo o tej pomembni temi vključujočo. Zdi se mi, da je dejstvo, da je bila ta razprava premalo vključujoča in prekratka za tako pomembno in občutljivo vprašanje, kot je voda, odločilno tudi za to, kako sem se na koncu odločil, da bom glasoval," je dejal Borut Pahor.
Poleg tega se je pri soočenju v predsedniški palači, na katero so povabili predstavnike strokovne javnosti – tako tiste, ki so za uveljavitev novele zakona, kot tiste, ki so proti – po Pahorjevih besedah pokazal osnovni problem.
"In ta je, da določbe take, kot so, preprosto dopuščajo prevelike razlike v razlagi. In s tem tudi zmanjšujejo zaupanje v namere zakona. In to je potem pri meni dokončno pretehtalo, da sem tokrat glasoval proti zakonu," je pojasnil Pahor, ki pa je dodal, da so v zakonu tudi rešitve, ki so zelo dobre.
Na vprašanje, ali se mu zdi, da je referendum tudi preizkus zaupnice vladi, pa je dejal, da so nekateri danes imeli tudi ta motiv, a da njega to ni vodilo pri današnjem glasovanju. "Torej nisem glasoval ne za vlado ne proti njej," je poudaril.
Sicer pa predsednik opaža, da se je v Sloveniji v zadnjih letih precej spremenilo v razmišljanju o tem, kako smo dolžni zavarovati okolje, ki ga imamo, zlasti vode, in ljudje so postali pozornejši na zakonodajne spremembe, povezane z ohranitvijo okolja, kot so bili prej. Mogoče bo tudi to razlog, da bo udeležba na današnjem referendumu morda večja, kot bi bila na katerem drugem referendumu, ki bi potekal julija, meni Pahor.
KOMENTARJI (478)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.