Pahor pravi, da se je po telefonu slišal z Brezigarjevo, zapisov o klicih pa si ne dela. Sta se pa po telefonu doslej slišala dvakrat ali trikrat. Za zamenjavo Brezigarjeve ne vidi razlogov.
Kot predsednik vlade govori z nešteto ljudmi, koga kliče, pa si ne zapisuje, pojasnjuje premier Borut Pahor, ki je glede telefonskega pogovora z generalno državno tožilko Barbaro Brezigar povedal le, da je bilo, kot se lahko spomni, njegovo prvo vprašanje, ali klic razume kot poseg v njeno neodvisno delo. Ker je rekla, da ne, sta pogovor nadaljevala.
Premier je na vprašanja glede telefonskega pogovora z Brezigarjevo odgovarjal po današnji predstavitvi kandidata za novega okoljskega ministra. Kot je danes poročal Dnevnik, naj bi namreč prejšnji teden v petek po telefonu poklical Brezigarjevo, ji izrekel vso podporo ter povedal, da želi, da ostane generalna tožilka do konca mandata. Pahorjev klic naj bi se zgodil brez vednosti pravosodnega ministra Aleša Zalarja, ki se je z Brezigarjevo zapletel v spor glede zakonitosti poslovanja tožilstva.
Tudi Zalar ni predlagal zamenjave generalne tožilke
Kompetenčni spori so v demokraciji nekaj običajnega in prav je, da se odprta vprašanja razčisti, pravi premier o sporu med Brezigarjevo in Zalarjem. Zamenjavo generalne državne tožilke lahko po njegovih besedah predlaga vlada in zaenkrat kot predsednik vlade za to ne vidi razlogov in tudi minister Zalar mu tega ni predlagal.
Predsednik vlade ob tem pravi, da kot ob začetku mandata tudi sedaj želi, da se politika v neodvisne institucije pravne države ne vtika; tako ko gre za regulatorje, kot tudi za položaj generalne državne tožilke. Želi, da bi slednja svoje delo opravila do konca.
Na vrhovnem državnem tožilstvu so glede telefonskega pogovora pojasnili, da so vedno odprti za komunikacijo in pogovore med predstojniki institucij države. V demokratični državi, kjer vlada spoštovanje med institucijami in medsebojno spoštovanje pristojnosti, kontakti ne morejo predstavljati problema.
Kot so zapisali, je generalna državna tožilka pisala predsednikom republike, vlade in državnega zbora, in normalno je, da se naslovniki odzovejo na to. Sicer pa konkretne situacije in morebitnih konkretnih pogovorov generalna državna tožilka ne komentira.
Na ministrstvu za pravosodje pa so povedali, da minister vsebine telefonskega pogovora ne pozna in tudi ne more komentirati. Predvidoma še v tem tednu pa bo minister odgovoril na odklonilno mnenje Brezigarjeve o obveznih navodil za uporabo državnotožilskega reda in hkrati tudi izdal obvezna navodila.
Notranja ministrica in predsednica LDS Katarina Kresal se sicer danes ni udeležila kolegija pri predsedniku vlade, zaradi česar so se v medijih pojavila ugibanja o morebitnem sporu med Kresalovo in Pahorjem zaradi premierjeve podpore Brezigarjeve. V LDS so te namige zavrnili in pojasnili, da se Kresalova kolegija ni udeležila zaradi drugih obveznosti. Glede telefonskega pogovora Pahorja in Brezigarjeve pa v LDS pravijo, da gre za pogovor, ki ga je Kresalova komentirala.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.