Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) se ne drži dogovorov o konstruktivnem sodelovanju in zavira pripravo zakonodaje, ki bo uvedla nujno potrebne spremembe na področju trga dela, je v omenjeni organizaciji zapisal premier Borut Pahor. Predsednik vlade to obžaluje in opozarja, da vlada ne more več odlašati z realizacijo nalog, ki si jih je zadala.
Pahor je poudaril, da so pri pripravi predloga zakona upoštevali predloge ŠOS. Dodal je, da so se glede zakona o malem delu pozitivno odzvali predstavniki različnih strok, vsi pa so soglašali, da je skrajni čas za ureditev študentskega dela.
"Žal ugotavljam, da se ŠOS ne drži dogovorov o konstruktivnem sodelovanju in zavira pripravo zakonodaje, ki bo uvedla nujno potrebne spremembe na področju trga dela. Kot predsednik vlade obžalujem nepripravljenost ŠOS za sodelovanje pri pripravi sprememb zakonodaje, ki bo vplivala na položaj študentov in mladih, vendar ne moremo več odlašati z realizacijo nalog, ki si jih je vlada zadala," še meni premier.
"Boljša prihodnost mladih je naš skupen cilj, zato bo vlada tudi v prihodnje nadaljevala s svojimi prizadevanji za izboljšanje položaja študentov v okviru priprave sprememb zakonodaje na področju štipendiranja, študentskega dela ter drugih predpisov," še trdi Pahor.
Pahor krši dogovor
ŠOS iz Pahorjevega pisma sklepa, da ministrstvo za delo, ki vodi pogajanja, vrha vlade ne obvešča ustrezno. "Iz pisma je namreč razvidno, da si predsednik vlade po svoje razlaga dogovore, oziroma je žrtev nekorektnega obveščanja ministrstva. Kaj takega od najvišjega predstavnika v državi študenti niso pričakovali,“ so zapisali v sporočilu za javnost. Dodali do, da za Pahorja pripravljajo izčrpen odgovor, v katerem mu bodo "natančno predstavili vse dogovore, ki so bili kršeni, ter mu razložili, da nikoli niso v celoti prekinili dialoga, temveč zgolj na ravni medresorske komisije“.
Poudarjajo še, da dogovor, ki so ga sklenili s Pahorjem, ni predvideval vzporedne priprave zakona o malem delu in štipendijskega zakona, temveč zaporedno. "To pomeni, da je treba najprej zagotoviti in v realnosti implementirati zadostno število štipendij in šele nato se lahko pogovarjajo o omejitvi edinega študentskega socialnega korektiva, ki ga predstavlja študentsko delo,“ so zapisali.
Za konec so dodali, da ŠOS ne more sprejeti odgovornosti za nedodelano rešitev trga dela. "ŠOS zato zavrača kakršnokoli sodelovanje pri pripravi zakona o malem delu, dokler se ne zagotovi celovita in strokovna razprava o učinkih, ki bi jih tak poseg imel na trgu dela,“ je poudarila predsednica organozacije Katja Šoba.
ŠOS: Zakon ne upošteva realne situacije
Kot je znano, v ŠOS vladi očitajo, da je pripravila zakon, ki ne upošteva realne situacije. Pravijo pa tudi, da je študentsko delo pomemben socialni korektiv za marsikaterega študenta, saj nadomešča štipendije, ki jih je premalo. Veliko študentov brez dela ne bi moglo študirati, dodajajo.
Eden izmed predlogov študentov naj bi bil tudi, da študentskega dela ni treba ukiniti, lahko pa bi z nekaj ukrepi izboljšali njegovo izvajanje, da ne bi prihajalo do zlorab. Državi zato predlagajo, naj zagotovi boljši nadzor nad delodajalci. Poleg tega pa še, da bi uvedli skupno evidenco vpisa v posamezne fakultete, kar bi pomenilo zmanjšano število fiktivnih vpisov.
Podpirajo pa spremembe zakona, da delodajalci študentov ne bi smeli zaposlovati na sistematiziranih delovnih mestih, to je tam, kjer je 40-urni tedenski delovnik.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.