Zaposleni v Lafarge Cementu so danes predsedniku vlade Borutu Pahorju poslali odprto pismo, ker so zadnje tedne znova zaskrbljeni za svoja delovna mesta. Pahorja pozivajo k ogledu cementarne, na katerem se bo lahko sam prepričal o poslovanju Lafargea in dejstvih glede obremenjevanja okolja.
Po navedbah zaposlenih si je očitno nekaj posameznikov in župan Zagorja ob Savi Matjaž Švagan zadalo za cilj po 134 letih zapreti cementarno in jim je popolnoma vseeno, če je Lafarge okoljsko saniral tovarno, če vse meritve kažejo, da delajo dobro, in od nje živi nekaj sto ljudi v Zasavju.
"Kaj je lažjega kot naše sokrajane prestrašiti, da zastrupljamo njih in njihove otroke. Take lažne trditve brez osnove so bile včasih kaznive, dandanes pa si jih lahko očitno privošči vsak. Ulica zato kriči ne glede na to, da vsako trditev naše podjetje ovrže z argumenti," so zapisali zaposleni.
Poudarjajo, da ne razumejo zahtev po prenehanju uporabe alternativnih goriv, saj to pomeni, da posamezniki zahtevajo, da država cementarni dovoli višje emisije, in opozarjajo, da je v Zasavju še osem drugih podjetij, ki spadajo med onesnaževalce večjega obsega, pa se ob njih nihče ne obregne.
Zaposlene moti, da posamezniki širijo laži, da trboveljska cementarna sežiga odpadke iz držav tretjega sveta. "Ne gre za sežiganje, ne gre za odpadke in ne gre za države tretjega sveta. Izvajamo sosežig, kar pomeni, da del fosilnih goriv nadomeščamo s predelanimi odpadki, ki jih slovenska družba ustvarja vsak dan: odpadna olja, odpadno plastiko in izrabljene avtomobilske gume. Še danes vse našteto večinoma odlagamo na deponije, uničujemo našo naravo in podtalnico, kar je v Evropi že dolgo prepovedano," zatrjujejo delavci.
"Vodstvo zavaja zaposlene"
Predstavnik Društva za naravovarstvo in okoljevarstvo Eko krog Uroš Macerl je povedal, da se mu zaposleni v Lafargeu smilijo, saj jih vodstvo družbe nenehno prepričuje, da bodo morali cementarno zapreti, če ne bodo izvajali sežiga. Po njegovi oceni so razmere v Lafargeu nevzdržne, pogoji za delo so izjemno slabi, izobrazbena struktura delavcev pa zelo nizka.
Macerl poudarja, da se zavzemajo za ohranitev delovnih mest v Lafargeu, pri tem pa je opozoril, da se število delovnih mest v trboveljski cementarni zadnja leta zmanjšuje. Preden so začeli s sežigom, naj bi Lafarge tako zaposloval okrog 350 delavcev, danes pa jih je še okoli 150.
V Eko krogu znova navajajo, da izsledki znanstvenih študij pravijo, da je Zasavje najbolj onesnažena in bolna regija v državi. Med boleznimi po povišani pogostosti posebej izstopajo rakava obolenja. Glede na lokacijo Lafargea, višino dimnika, neenakomernost izpustov ter imisijske in emisijske meritve v Eko krogu ugotavljajo, da ima cementarna največji negativen vpliv na okolje in s tem tudi na življenje oz. zdravje v Zasavju.
Spomnimo, da člani okoljevarstvenega društva Eko krog zahtevajo ustavitev sežiganja odpadkov. Skupaj z Občino Zagorje ob Savi in Civilno iniciativo Trbovlje so v sredo, 10. novembra, pred vladno stavbo v Ljubljani pripravili množičen protest. Premier Pahor je okoljskemu ministrstvu takrat naročil, da čim prej, najkasneje do konca novembra, izvede revizijsko poročilo o lanski odločitvi vlade, da družbi Lafarge Cement dopusti sežig odpadkov. Ko bo prejel poročilo, se bo premier znova sestal s predstavniki občine Zagorje, Eko kroga in trboveljske civilne iniciative.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.