Ali lahko predsednik PS Zoran Janković premeša politične karte? Medtem, ko so pri predsedniku republike Borutu Pahorju že drugi dan tekli pogovori o datumu morebitnih predčasnih volitev, politične stranke pa druga za drugo zavračajo možnost novega mandatarja, Janković, kot kaže, vendarle še ni rekel zadnje.
Dejal je, da je možnost, da bi bile državnozborske volitve 13. julija, skregana z vso pametjo. Poudaril je, da gre za čas, ko polovica volivcev ne bo prisotnih, zato se mu zdi izbira tega datuma nedopustna.
Če bodo volitve res 13. julija, bodo imele po Jankovićevih besedah prednost pred lokalnimi, ker se bo treba nanje pripraviti in bo njim posvečena vsa pozornost. Povedal je, da je sicer njegova ambicija, da bi imela PS tako župana glavnega mesta kot potencialnega mandatarja.
Če bi v prihodnjih dneh kljub napovedim kdo predlagal kandidata za mandatarja, bi Janković o imenu resno razmislil. Po njegovih besedah bi morala to biti oseba, ki bi sledila programu PS in bi imela kompetence, ne glede na to, od kod bi prišla. V PS so sicer dejali, da novega mandatarja sami ne bodo predlagali, vendar pa to po Jankovićevih besedah ne pomeni, da dobrega predloga ne bi podprli.
Kdaj na volitve?
Ker je možnost predloga mandatarja v zraku, je tudi v primeru, da Pahor določi 13. julij, spet aktualen avgust ali druga polovica julija, so poročali v 24UR. A zaradi dopustov bi bila udeležba še nižja, pa še kampanja bi posegla ravno v čas počitnic.
Tistim, ki bi želeli volitve prestaviti, bi se najbolje splačalo, da novega mandatarja predlagajo na zadnji dan drugega kroga, torej na 14. dan. Mandatar za potrditev na tajnem glasovanju sicer potrebuje 46 glasov, za kar je malo možnosti, da bi jih dejansko dobil, a se datum volitev s tem prestavi za približno dva tedna. Torej v čas, ko je še več ljudi na dopustu.
Potem je tu še tretji krog, torej 48 ur, kjer se prav tako lahko zgodi marsikaj. Na tak način lahko poslanci z navadno večino pridejo do manjšinske vlade, predčasnih volitev pa sploh nimamo. To bi se Jankoviću splačalo, če bi na svojo stran uspel pridobiti manjšino vseh poslancev. V nasprotnem primeru pa bi samo prestavil datum predčasnih volitev, a zgolj samo teden ali dva. A nikakor ne v september, niti ne z ustavnimi presojami, saj se večina pravnikov strinja, da bi morebitne ustavne presoje na ustavnem sodišču padle, so še poročali v 24UR.
DL: Raje julija kot konec avgusta
Vodja poslancev DL Rihard Braniselj je predsedniku republike dejal, da se zavzemajo za čimprejšnje volitve, novega mandatarja pa ne bodo predlagali. Kot pravi Braniselj, so vsi možni datumi slabi, a "bolj kot hitimo z volitvami, manj slabe datume dobimo". Želijo pa si tak termin glasovanja, ki ne bi odrekel legitimnosti volitev.
"Raje julija kot konec avgusta," je po pogovoru pri Pahorju povedal Braniselj in poudaril, da govorijo o najmanj slabi od vseh slabih možnosti.
DeSUS: Realno pričakovati, da bodo volitve julija
Tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša se je zavzel za čimprejšnje predčasne volitve. Iz pogovora pri Pahorju pa je po njegovih besedah realno pričakovati, da bodo drugo nedeljo v juliju, kar da je boljše kot avgusta. V tem primeru bi namreč tudi predvolilna kampanja zarezala globoko v poletne počitnice.
Tudi DeSUS ne bo predlagala novega mandatarja, je na današnjem pogovoru Pahorju povedal Jurša. Ponovil je, da država nima časa predolgo čakati na novo vlado, saj se s tem lahko naredi preveč škode. "Je pa res, da verjetno v poletnih mesecih udeležba na volitvah ne bo taka, kot bi morda bila v kakšnih drugih mesecih," je dodal.
Prevc: Razmišljati bi morala Bratuškova
Tudi SLS ne bo ovirala izvedbe čimprejšnjih volitev, je predsedniku države zagotovil vodja poslancev SLS Mihael Prevc. Strinjajo se z volitvami julija, morebitna ustavna presoja pa bo po njegovem mnenju težko uspešna. O tem, koliko bodo volitve poleti legitimne, bi morala pred odstopom z mesta premierke razmišljati Alenka Bratušek.
Kot je pojasnil Prevc, je namreč glede na čas in način odstopa Bratuškove Pahor vezan na določene ustavne, zakonske in poslovniške roke. "Če ne želi kršiti določil, ni druge rešitve kot volitve julija. Najprej so lahko 13. julija," je povedal v izjavi medijem po pogovoru s Pahorjem. Predsedniku republike je zatrdil tudi, da SLS ne bo niti predlagala novega mandatarja niti podprla koga drugega.
Tudi NSi za čimprejšnje volitve
Za NSi so predčasne volitve sprejemljive v vseh terminih, ki so na razpolago v juliju, je predsedniku Pahorju povedal vodja poslancev stranke Matej Tonin. Tudi sami se namreč zavzemajo za čimprejšnje volitve. Poleg tega bi lahko v primeru volitev julija, avgust, sicer politično mrtev mesec, izkoristili za oblikovanje nove vlade, meni.
Ob tem se v stranki strinjajo s tistimi pravniki, ki menijo, da predsednik republike lahko skrajša 30-dnevni rok, ki ga ima na voljo za predlaganje novega mandatarja. Poleg tega pa se strinjajo tudi s tistimi, ki ocenjujejo, da se rokov, ki jih imajo za predlog novega mandatarja na voljo poslanci, ne da skrajševati. To pomeni, da so lahko volitve najprej 13. julija.
Tudi Tonin se je dotaknil morebitne ustavne presoje odloka o razpisu predčasnih volitev. Spomnil je na odločitev ustavnega sodišča glede referenduma o arhivski noveli in poudaril, da je imel DZ na razpolago za razpis referenduma več možnih terminov, izbral pa najslabšega. V primeru državnozborskih volitev pa je predsednik republike zagotovil, da bo izbral najboljši možen datum, ki mu ga dopuščajo ustavni in zakonski roki. To je po Toninovi oceni pomembna razlika med eno in morebitno drugo ustavno presojo.
KOMENTARJI (1222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.