V koalicijskih strankah in v SLS pozdravljajo dogovor premierjev Slovenije in Hrvaške Boruta Pahorja in Jadranke Kosor o smeri rešitve vprašanja dolga hrvaških varčevalcev LB na podlagi sporazuma o nasledstvu. V SDS opozarjajo, da se Hrvaška vede, kot da sporazum o nasledstvu ne bi veljal. SNS pa meni, da Pahor na tak način ne bo dosegel ničesar.
Predstavnik SD za stike z javnostjo Denis Sarkić je dejal, da so v stranki zadovoljni z današnjim srečanjem premierjev v Bohinju. Za SD je način reševanja odprtih vprašanj med državama, ki je v evropskem duhu sodelovanja, prava smer. To je hkrati namreč "spodbuda in vzor za vse voditelje in države v širši regiji, še posebej za države na Zahodnem Balkanu".
"To je tudi spodbuda za krepitev gospodarskega sodelovanja med državama, kar je prednostna naloga obeh vlad," je nadaljeval Sarkić. V SD so po njegovih besedah zadovoljni, da "se krepi trdnejše zavezništvo med dvema prijateljskima narodoma".
Hvalevredni poskus in dobrodošli koraki
Tudi v LDS podpirajo rezultate današnjega srečanja Pahorja in Kosorjeve v Bohinju. "Gre za namero za pomemben preboj v času svetovne finančne in gospodarske krize in dober zgled v širši regiji," je poudaril Jelko Kacin.
Poskus rešitve že skoraj dve desetletji trajajoče blokade LB Zagreb, iskanje rešitve za njene varčevalce, izvršba sodnega poplačila dolgov kreditojemalcev do LB Zagreb ter odpiranje možnosti za vstop NLB na hrvaški trg so po Kacinovih besedah "hvalevredni poskus in dobrodošli koraki za okrepitev medsebojnega zaupanja, za uveljavitev pravnega reda EU na skupnem evropskem pridruženem trgu in za gospodarsko okrevanje obeh držav".
Oživitev prizadevanj za iskanje rešitev za LB Zagreb v okviru baselske Banke za mednarodno poravnavo pa je po njegovih besedah "pomemben konkreten korak, ki zahteva tudi hiter operativni dogovor in praktično uresničitev v korist gospodarstev in državljanov vseh naslednic nekdanje Jugoslavije".
Okvir nasledstva je prava pot
V DeSUS pozdravljajo, da dialog s sosednjo Hrvaško teče. "Pomembno je, da se državi dogovarjata," je dejal predsednik stranke Karl Erjavec. "Očitno pogovori v Bohinju nakazujejo, da bodo problem reševali v okviru nasledstvenih vprašanj, to pa je prava pot," je ocenil. DeSUS pričakuje, da bo končni cilj ta, da bo NLB lahko znova poslovno sodelovala na Hrvaškem.
Po besedah sekretarja stranke Zares Bogdana Biščaka v stranki pozdravljajo "vsak napor, da se rešijo odprta vprašanja po racionalni poti in ob upoštevanju interesov obeh držav". Podrobnosti pa v stranki ne poznajo in jih zato tudi ne morejo komentirati, je še dodal.
Hrvaška ignorira sporazum o nasledstvu
V opozicijski SDS so ponovili stališče predsednika SDS Janeza Janše. Ta je v petek v Lepeni dejal, da je Hrvaška podpisala sporazum o nasledstvu, zdaj pa se ravna, kot da ta sporazum ne bi veljal.
V SLS v prvi oceni pozdravljajo "nakazano smer", pričakujejo pa, da se bo predsednik vlade Pahor čim prej sestal z vsemi predsedniki parlamentarnih strank in jim pojasnil podrobnosti, je dejal vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik.
SNS pa meni, da premier Pahor na tak način "ne bo dosegel ničesar". Po mnenju SNS bi morali namreč upoštevati zakon, ki ga je Hrvaška izdala kmalu po njihovi osamosvojitvi in s katerim je prevzela vse dolgove vseh bank na svojih tleh, je dejal predsednik stranke Zmago Jelinčič.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.