Predsednik vlade Borut Pahor naj bi v ponedeljek neuradno sklical "glavne sindikaliste", da bi "pripravil teren" glede varčevalnih ukrepov za znižanje plač javnih uslužbencev, trdi sekretar republiškega odbora sindikata državnih organov Drago Ščernjavič. "Tak sestanek in način dela je nesprejemljiv glede na pogajalsko skupino sindikatov javnega sektorja," opozarja. Ocenjuje, da konec decembra na sestanku s premierjem "po ovinkih napovedano pripravljanje varčevalnih ukrepov" ne predstavlja izvajanja razvitega socialnega partnerstva.
Da je socialno partnerstvo s sindikati "votlo in zanikano s strani premierja", po besedah Ščernjaviča potrjuje tudi Pahorjeva sredina izjava, da bi dali 29 varčevalnih ukrepov – ti, opozarja sekretar, zadevajo 150.000 zaposlenih in se menda pripravljajo že dalj časa – najprej vsem opozicijskim strankam v enotedensko razpravo. Poleg tega za petkovo sejo Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) na dnevnem redu ni varčevalnih ukrepov.
Vrstni red vladnih "partnerskih dejanj" tako po Ščernjavičevo kaže, da je vlada "na svoj način prekinila socialni dialog s sindikati javnega sektorja in nas ultimativno postavila v podrejen položaj, kar ima lahko za posledico trd in buren odziv sindikatov in zaposlenih v javnem sektorju".
Zato Sindikat državnih organov Slovenije (SDOS) zahteva, da se na dnevni red petkove seje Ekonomsko-socialnega sveta uvrsti in obravnava predlagane varčevalne ukrepe vlade ter da se vabilo z gradivom pošlje vsem sindikatom javnega sektorja.
Bo vlada vsem javnim uslužbencem znižala plače za en plačni razred?
Ščernjavič v sporočilu navaja tudi informacije v medijih, po katerih naj bi vlada predlagala znižanje plač vsem javnim uslužbencem za en plačni razred ter prestavitev letošnje tretje četrtine odprave nesorazmerij plač v letu 2009 in četrte četrtine v začetku leta 2010 v naslednja leta. Vlada naj bi tudi, kot dodaja Ščernjavič, posegla v redna napredovanja s 1. aprilom 2009, regres za letni dopust pa znižala glede na leto 2008. Vlada naj bi s temi posegi prihranila približno 100 milijonov evrov, še navaja.
V SDOS ob teh navedbah opozarjajo, da je razsežnost teh varčevalnih ukrepov neprimerljiva glede na razsežnost javnih naročil, ki pomenijo 3,5 milijarde evrov davkoplačevalskega denarja, vlada pa tega področja "v varčevalni vnemi" ne zajema. Ščernjavič se zato sprašuje, koga s tem ščitijo posamezni ministri in vlada.
Krebsova dobila mandat za spremembo kolektivne pogodbe
Vlada je na današnji seji ministrici za javno upravo Irmi Pavlinič Krebs podelila mandat za spremembo kolektivne pogodbe za javni sektor. Ministrica bo o tem še danes obvestila sindikate, je povedal premier Pahor.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.