Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da je Borut Pahor predlog za razrešitev ministra za okolje in prostor Karla Erjavca danes že poslal v državni zbor.
Pahor je v predlogu navedel, da je računsko sodišče predsednika vlade pozvalo k razrešitvi, ker ministrstvo ni vzpostavilo učinkovitega sistema ravnanja z ločeno zbranimi komunalnimi odpadki. To ni napravilo tudi po ugotovitvi računskega sodišča. Popravljalne ukrepe, ki so jih poslali z ministrstva, je računsko sodišče ocenilo kot nezadostne in je zato pozvalo k razrešitvi ministra.
Pahor je v obrazložitvi še napisal, da podatki Statističnega urada kažejo, da je Slovenija leta 2008 proizvedla 453 kilogramov komunalnih odpadkov na prebivalca, kar je sicer manj od povprečja EU, a od tega kar 80 odstotkov odpadkov konča na odlagališčih, medtem ko v celotni EU ta delež znaša 40 odstotkov.
Tako je tudi Pahor ocenil, da so dejanski učinki sprejetih ukrepov ministrstva za okolje nezadostni, "zlasti ker gre za področje, ki ima neposreden vpliv na zdravje državljank in državljanov". Zato je predlagal, da se se postopek razrešitve ministra Karla Erjavca "opravi čim prej“.
Pahor se je danes sestal s poslansko skupino DeSUS, prisoten pa je bil tudi Erjavec. Po besedah vodje poslanske skupine Joška Godca jim je Pahor na sestanku povedal, da bo danes vložil predlog, s čimer naj bi se strinjal tudi Erjavec.
Poslanci bodo o predlogu razpravljali prihodnji teden
V DZ so potrdili, da so že prejeli predlog za razrešitev ministra za okolje in prostor. Poslanci bodo o njem najverjetneje odločali prihodnji teden. Predsednik DZ Pavel Gantar bo namreč predlagal razširitev dnevnega reda že sklicane redne januarske seje DZ, ki se začne v ponedeljek, so pojasnili v kabinetu predsednika DZ.
Erjavec: To je premierova pravica
Predlog za razrešitev ministra je premierova pravica, je v odzivu na predlog za njegovo razrešitev dejal Erjavec. Ob tem je dejal, da bo DeSUS vztrajal, da bo novi okoljski minister iz njihovih vrst. V stranki DeSUS bodo počakali na Erjavčevo razrešitev z ministrske funkcije, nakar bodo tudi uradno predlagali novega ministra oz. ministrico. Ti postopki sicer v stranki še potekajo, na vsak način pa v DeSUS pričakujejo, da bo novi minister iz kvote njihove stranke, je pred kolegijem predsednika vlade za STA povedal Erjavec.
V SNS, LDS, Zares in SD so že napovedali, da bodo razrešitev Erjavca podprli. Da bi Matjaž Zanoškar prevzel okoljski resor pa si niso vsi enotni.
Karl Erjavec – od pravnika do ministra
Karl Erjavec, ki bo junija dopolnil 50 let, je diplomiran pravnik. Javnost si bo čas njegovega vodenja najprej obrambnega in nato okoljskega resorja zapomnila tudi zaradi njegovih nastopov v javnosti in nekaterih afer, ki so se pojavile v tem času.
Erjavec je politično funkcijo prvič prevzel kot državni sekretar na ministrstvu za pravosodje, po volitvah 2004 pa je postal obrambni minister v vladi Janeza Janše. Njegov mandat na čelu obrambnega ministrstva je zaznamovala predvsem afera Patria. Kot je zatrjeval, je bil posel transparenten. Da ni storil nič narobe, je vztrajal tudi potem, ko je bil v aferi Patria konec lanskega leta zoper njega vložen obtožni predlog zaradi suma nevestnega ravnanja v službi.
Približno pol leta po imenovanju za obrambnega ministra je prevzel tudi vodenje stranke DeSUS. Stranka, ki je pod Erjavčevim vodstvom na zadnjih volitvah število poslancev s štirih uspela povečati na sedem, je nato spet vstopila v vladno koalicijo, pri čemer je Erjavec pričakoval, da bo nadaljeval vodenje obrambnega resorja, a je nazadnje popustil in prevzel vodenje ministrstva za okolje in prostor.
Vprašanje, ali bo predsednik vlade Borut Pahor Erjavca razrešil kot ministra za okolje in prostor, se je pojavilo po vložitvi obtožnega predloga zoper Erjavca zaradi suma nevestnega dela v službi v zadevi Patria. Sledila je objava v Dnevniku, da je Erjavec brez ustreznega sklepa vlade prodal državni delež v podjetju Energetika Projekt. Potem ko je k razrešitvi Erjavca premierja pozvalo še računsko sodišče, je Pahor sporočil, da bo predlagal Erjavčevo razrešitev.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.