Premier Borut Pahor je po sestanku povedal, da sta z britanskim predsednikom vlade Gordonom Brownom govorila predvsem o finančni in gospodarski krizi, pri čemer naj bi Brown Slovenijo pohvalil.
"Britanski premier ima v okviru EU pomembno vlogo, zamisli in stališča, pomembno vpliva tudi na oblikovanje skupnih stališč EU in so zato njegove ocene in predvidevanja pomembna tudi za nas," je še dejal Pahor. "To priložnost smo izkoristili za to, da smo povedali, kaj je slovenska vlada storila v okviru reševanja finančne in gospodarske krize."
"Kot sem razumel, je britanski premier glede teh ukrepov izrekel pozitivno oceno," je poudaril. "Ocenjuje, da je slovensko gospodarstvo v dobri kondiciji in da na primeren način rešujemo krizo, s katero se soočamo," je poudaril.
Skupna ugotovitev obeh predsednikov vlad pa je po Pahorjevih besedah bila, da je kriza globalna in da jo je tako tudi treba reševati.
"Treba je najti regulatorne instrumente, ki bodo v prihodnje preprečili to, kar je povzročilo krizo, najprej v bančnem sistemu, potem v finančnem in nato se je preselilo v realni sektor," je te ugotovitve povzel Pahor.
Pahor: Odnosi so normalni
Kriza sicer nikakor ne vpliva na gospodarske odnose med državama, je zatrdil premier. "Gospodarski odnosi so normalni," je ocenil. "S predsednikom britanske vlade smo želeli okrepiti izmenjavo mnenj in sodelovanje, zlasti ko gre za gospodarska vprašanja, glede tega smo se danes tudi dobro razumeli," je še povedal Pahor.
Predsednika vlade v Londonu spremljata ministra iz tako imenovane "krizne skupine", minister za finance Franc Križanič in minister za gospodarstvo Matej Lahovnik.
Na vprašanje, kdaj bo britanski premier obiskal Slovenijo, je Pahor odgovoril: "Britanski premier ima povabilo z naše strani. Dobro se razumeva in ob prvi priložnosti bo obiskal Slovenijo."
Premier Pahor se je z Brownom za srečanje sicer dogovoril ob robu decembrskega vrha lani v Bruslju. "Moja želja je bila, da izmenjava stališča o reševanju finančne in gospodarske krize," je pojasnil.
Po obisku na Downing Street 10 je imel premier predavanje o razvoju Slovenije od jugoslovanske republike do države, ki je predsedovala EU, na ugledni London School of Economics.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.