Predsednik republike Borut Pahor se je na sedežu deželne vlade v Celovcu srečal z deželnim glavarjem avstrijske Koroške Petrom Kaiserjem, so danes tvitnili v Uradu predsednika republike.
Pahor se je skupaj z ministrom za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazdom Žmavcem v Celovcu udeležil osrednjega koncerta Krščanske kulturne zveze Koroška poje, ki je bil posvečen 115. obletnici rojstva in 20. obletnici smrti pesnice in vsestranske kulturne ustvarjalke Milke Hartman.
Pahor se je po koncertu pogovarjal s predstavniki slovenske narodne manjšine. "Še enkrat več so mi povedali, da ni dvoma o dobrih namenih deželnega glavarja glede umestitve slovenske narodne skupnosti v deželno ustavo, toda zlasti peti člen, ki omenja zgolj nemški jezik, zanje ta hip ni sprejemljiv. Hkrati pa so izrazili močno upanje v dialog," je v izjavi za medije povedal Pahor.
Kot je pojasnil Pahor, sta v tem duhu končala tudi pogovor z deželnim glavarjem. Po njegovih besedah je strateški interes Slovenije, avstrijske Koroške in Avstrije, da smo dobri sosedi in v prid obeh skupnosti rešujemo vsa odprta vprašanja. "To morda nikoli doslej ni bilo tako pomembno, kot utegne biti odslej. Stvari v Evropi, vsaj za tiste, ki vanjo verjamejo, ne gredo najbolj po naših načrtih," je dejal Pahor, ki je poudaril, da si tako on kot Kaiser želita, da bi bili Slovenija in Avstrija dobri sosedi.
Kaiser je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA poudaril, da je omenjeno "debata, ki bi se ji rad izognil", a dodal, da navedba nemščine v ustavi "ni nič novega" in se pri tem skliceval na zvezno ustavo. "Zdaj gre za to, da odpravimo bojazni pri vseh tistih, ki verjamejo, da pomeni ta formulacija tudi omejevanje ali da je povezana z zmanjšanjem slovenske narodne skupnosti na Koroškem". Kot pravi, je pomembno, da nova ustava ne dopušča manevrskega prostora za napačno interpretacijo.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.