
Pahor je opozoril na dejstvo, da se je EU odločila, da povabi po tri predstavnike iz držav kandidatk v delo tako imenovane konvencije in da je Evropski parlament dosegel, da sta dva izmed njih parlamentarca. To je po Pahorjevi oceni prelomnega pomena za odnos državljanov v državah kandidatkah za razumevanje vstopanja v EU in oblikovanja skupne evropske prihodnosti kot skupnega projekta.
Ob tem je Pahor zagotovil, da bo DZ na zakonodajni ravni storil vse za zaključek pogajanj, obenem pa izrazil tudi svojo pripravljenost, da bo storil vse, da bo evropska razprava v Sloveniji poglobljena, da bosta vanjo vključena civilna družba in stroka, in to ne samo glede vprašanja, kdaj in kako bo Slovenija vstopila v EU, ampak tudi, kakšna bo EU jutri.

Na konferenci z naslovom "Od včerajšnje Evrope do Evrope jutrišnjega dne" sodelujejo številni ugledni politiki, vključno s predsednico Evropskega parlamenta Nicole Fontain, podpredsednik parlamenta Guido Podest in predsednik odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve Elmar Brok.
Tovrstne razprave o prihodnosti Evrope spadajo v sklop široke javne debate, ki jo z željo spodbujanja dinamične izmenjave mnenj na omenjeno temo letos odprla EU. Razprava je še posebej intenzivna v tekočem obdobju, saj se EU pripravlja na vrhunsko zasedanje v Laeknu, kjer bodo prihodnji teden voditelji petnajsterice postavili smernice za pripravo podlage za prihodnjo medvladno konferenco, na kateri naj bi se članice v letu 2004 dogovorile o nadaljnji, poglobljeni institucionalni prenovi.