"Moj predlog za slovenskega člana arbitražnega sodišča je Ernest Petrič. O njegovem imenovanju se bom posvetoval tudi z opozicijo," je na koncu tiskovne konference po seji vlade povedal premier Borut Pahor. Tako je končal ugibanja o tem, ali bo res Petrič predlagan za člana arbitražnega sodišča, ki bo glede na to, da je bil v Sloveniji na nedeljskem referendumu potrjen arbitražni sporazum, reševal mejni spor s Hrvaško. Slednja je namreč sporazum o arbitraži že ratificirala.
Mediji so zadnje dni vse bolj aktivno ugibali, da med Pahorjem in Petričem o tem potekajo pogovori. Petrič je dejal, da sam temu ne bo nasprotoval in da je pripravljen na pogovore z vlado. Slovensko zunanje ministrstvo pa do danes ugibanj ni komentiralo.
Predsednik republike Danilo Türk je še preden je Pahor govoril o Petriču opozoril, da je še prezgodaj govoriti o konkretnih imenih kandidatov za slovenskega predstavnika v arbitražnem tribunalu. Pripraviti bi bilo potrebno širši spisek možnih kandidatov in v strokovnih in političnih krogih preveriti njihove kvalitete, meni Türk, so sporočili iz njegovega kabineta.
Da naglica pri tem vprašanju ni potrebna, so bili mnenja tudi na zunanjem ministrstvu. Vodja sektorja za mednarodno pravo na MZZ Simona Drenik je za časopis Dnevnik povedala, da ima Slovenija tri ali štiri kompetentne ljudi, ki bi lahko bili arbitri, in med njimi je tudi Petrič.
Bo zaradi depeše proti tudi koalicija?
Pahor je ime predstavil že na svojem kolegiju in "sprejel mnenje kolegov in partnerjev, da se nikamor ne mudi" ter da bi bilo o imenu slovenskega arbitra dobro doseči konsenz vseh parlamentarnih strank. Kot je poudari premier, je njegova ambicija, "če je le mogoče, o arbitru doseči konsenz med koalicijo, predsednikom države in opozicijo". Ta dogovarjanja naj bi se po besedah Pahorja odvijala še pred poletjem.
Pred dvema dnevoma smo že poročali, da so po neuradnih informacijah na zavoro stopili liberalni demokrati. Ti naj bi menili, da si je treba vzeti čas in se pogovoriti tudi z drugimi mednarodnimi pravniki, preden se bodo dokončno odločili, kdo naj bo slovenski arbiter. LDS v Petriča namreč dvomi tudi zaradi depeše, ki je v javnost prišla leta 2006, ko je bil Petrič veleposlanik v Avstriji.
Dokument je opisoval Petričev sestanek s predstavniki avstrijske vlade in koroških Slovencev, na katerem naj bi Petrič glede dvojezičnih tabel zastopal stališče, da bo slovenska vlada dala več denarja tistim manjšinskim organizacijam, ki bodo podprle za manjšino sicer sporen predlog avstrijske vlade. Petrič je to že takrat ostro zanikal, a kaže, da ga ta zgodba vendarle še spremlja.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.