Davčna uprava Slovenije (Durs) je objavila preliminarne podatke o višini donacij za leto 2007. Zavezanci so namreč lahko od odmerjene dohodnine prvič uporabili tudi zahtevo za namenitev dela dohodnine za donacije. Če ne bo prišlo do ugovora, bo Durs do 15. junija na zahtevo zavezanca od 0,1 do 0,5 odstotka odmerjene dohodnine nakazala neposredno izbranim upravičencem. Zahtevo za namenitev dela dohodnine za donacije so lahko zavezanci navedli že v napovedi za odmero dohodnine za leto 2007, če tega niso storili, pa imajo še vedno čas do 31. decembra. Nov seznam upravičencev do donacij ...
Za možnost, da pol odstotka dohodnine namesto državi namenijo nevladnim organizacijam, ustanovam in strankam, se je odločilo 20,8 odstotka davčnih zavezancev, ali 210.000 od skupaj milijona. Izbirali so med 4000 upravičenci, razdeljenimi na različna področja. Največ donacij so namenili Slovenski Karitas, kar 103.673 evrov, precej za njo je Unicef Slovenije s 86.220 evri, na tretjem mestu pa je Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije s 63.985 evri. Sledijo Europa Donna – Slovensko združenje proti raku dojk (37.531 evrov), Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilje (33.171 evrov), Ustanova za novo pediatrično kliniko v Ljubljani (32.569 evrov), Nadškofija Ljubljana (27.392 evrov), Socialni demokrati Boruta Pahorja (26.725 evrov), Zveza prijateljev mladine (26.525 evrov) in na desetem mestu Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (22.909 evrov). Med večjimi prejemniki so še skavti, Združenje multiple skleroze, društvo Hospic, Srbska pravoslavna cerkev, Zveza slovenskih društev za boj proti raku, Islamska skupnost v Sloveniji, Škofija Koper, Ustanova mali vitez – fundacija za pomoč mladim, ozdravljenim od raka, in Društvo cerebralne paralize Sonček Celje. Omenjena dvajseterica je prejela kar četrtino donacij, nekaj manj kot 620.000 evrov.
Gasilci ali Rdeči križ so prav tako dobili precej sredstev, a se na seznamu ''20 največjih'' niso znašli, ker niso nastopali kot en upravičenec, zato so se donacije razpršile. Davčni zavezanci so sicer največ denarja namenili za področje obrambe, zaščite, reševanja in pomoči (gasilska društva, organizacije Rdečega križa …), po vrsti sledijo delo, družina in socialne zadeve (humanitarne in invalidske organizacije ter sindikati), šolstvo in šport (športni klubi in društva), zdravje (društva bolnikov), verske skupnosti, kultura, notranje zadeve (politične stranke), visoko šolstvo, znanost in tehnologija (strokovna združenja), kmetijstvo, gozdarstvo in prehrana (čebelarska in kinološka društva, lovske in ribiške družine), okolje in prostor (jamarji, gobarji), gospodarstvo (potrošniške in turistične organizacije) in zunanje zadeve (Društvo za Združene narode, Slovensko panevropsko gibanje). Skupno so prejemniki dobili skoraj 2,7 milijona evrov.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.