Pogajanja med zdravniki in vlado danes niso obrodila sadov. Čeprav predsednik zdravstvenega sveta Rajko Kenda pravi, da je vlada zdravnikom s svojimi predlogi prišla naproti, pa se po njegovih besedah zdravniki pri svojih zahtevah ne premaknejo niti za milimeter.
"Vlada je bila pripravljena odpreti kolektivno pogodbo in problematiko uvrstiti na četrtkovo sejo vlade," je dejal Kenda. "Sestanki naj bi potekali tako, da je vsak naslednji boljši od prejšnjega, dokler ne pridemo do končne rešitve. Žal pa današnji sestanek v primerjavi s sredinim ni bil tak," je dejal Kenda.
Minister za zdravje Dorijan Marušič je na današnji novinarski konferenci po sestanku z zdravniki izrazil prepričanje, da je vzdržnost zdravstvenega sistema treba iskati znotraj kolektivne pogodbe oz. znotraj reorganizacije zdravstvenega sistema. Odpiranje kolektivne pogodbe pa po njegovih besedah dopušča možnost reševanja tudi drugih odprtih vprašanj v zdravstvu, torej ne samo vprašanja dežurne službe, ampak tudi drugih obveznosti in pravic zdravnikov. Do 1. septembra, ko slovenskemu zdravstvenemu sistemu grozi kolaps, minister upa, da bodo z zdravniki našli rešitev, ki bo v korist vsem državljanom, ki bo pomenila vzdržnost zdravstvenega sistema in ki ne bo ogrozila integritete zdravniškega poklica. "Vlada bo pripravila svoj predlog, zdravniške organizacije bodo morda – takšno je bilo povabilo predsednika vlade – pripravile memorandum in na podlagi tega se bomo potem odločali, kakšni bodo koraki naprej," je dejal Marušič.
Kuštrin pa je ob odhodu z vlade izrazil pričakovanje, da bo minister za zdravje na četrtkovi seji vlade dobil mandat, da se uradno pogaja s Fidesom, "ne da debatira ob kavi tako kot doslej". Vlada zdravnikom danes ni ponudila ničesar, je dejal Kuštrin. Kljub temu meni, da je rešitev še možna pred 1. septembrom, seveda le, če obstaja politična volja za to. "Mi vidimo rešitev, imeli smo predlog, v grobem smer rešitve, a očitno ta skupina nima mandata cele vlade, da se pogaja z nami," je dejal Kuštrin, ki pa zdravniškega predloga podrobneje ni želel predstaviti. Zdravniki sicer vztrajajo pri umiku novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, na kar pa vlada ne pristaja. Prav zaradi novele so se zdravniki odločili za umik soglasij za delo preko polnega delovnega časa.
Predsednica zdravniške zbornice Gordana Živčec Kalan pa je izpostavila, da bi na primer pri javnih naročilih, pogrebninah in posmrtninah, dodatku za postrežbo in še kje lahko prihranili bistveno več od tistih 12 milijonov evrov, kolikor jih je vlada prihranila z znižanjem plačila za dežurstva.
S pogajanji želita strani preprečiti scenarij, ki ga napovedujejo zdravniki, in sicer da od 1. septembra ne bodo več delali prek polnega delovnega časa. Tudi če današnji sestanek ne bo prinesel končne rešitve, Pahor napoveduje, da se bodo z zdravniki sestajali, dokler rešitve dejansko ne bodo našli. "Trli bomo oreh toliko časa, dokler ga ne bomo strli," je dejal.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.