Idejo o postavitvi častne straže pred predsedniško palačo je lani obudil nekdanji obrambni minister Aleš Hojs, so pojasnili na obrambnem ministrstvu. Predlog je predstavil nekdanjemu predsedniku republike Danilu Türku, a se ta za postavitev častne straže ni odločil.
Po prihodu Boruta Pahorja v predsedniško palačo je Hojs predlog ponovno posredoval. Pahor se z idejo, da bi bila častna straža trajno postrojena pred predsedniško palačo, ni strinjal, je pa podprl rešitev, da bi tam stali ob državnih praznikih. Pahor meni, da je tudi na ta način treba okrepiti zavest, da imamo lastno, suvereno državo. "V tem smislu so javnosti že znana tudi njegova prizadevanja za okrepitev zavesti o pomenu drugih državnih simbolov," so še dodali v uradu predsednika republike.
Predsednik Pahor, tudi vrhovni poveljnik obrambnih sil, novi obrambni minister Roman Jakič in načelnik generalštaba SV Dobran Božič so o postroju častne straže spregovorili tudi na obravnavi poročila o pripravljenosti SV za leto 2012 v začetku aprila letos. Jakič se z namero strinja, v vojski pa so naklonjeni vsaki možnosti za pozitivno promocijo.
Zdaj je na vrsti določitev pogojev in dogovor o podrobnostih postroja, usklajevalni sestanki bodo potekali med predstavniki obrambnega ministrstva, SV, državnega protokola in urada predsednika republike. Med drugim je treba določiti, koliko časa bodo postrojeni in kje bo straža sploh stala. Gardisti bodo potrebovali tudi hišice, ki jih bodo varovale pred dežjem in snegom, v palači pa jim bodo verjetno morali urediti prostore, kjer bodo počakali med dvema postrojema, saj se gardisti na določen časovni interval izmenjujejo.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.