Današnji pogovor, za katerega so se dogovorili v začetku februarja, je potekal v okviru dveh izbirnih šolskih dejavnosti, Aktivno državljanstvo in Ambasadorji Evropskega parlamenta, so sporočili iz predsednikovega urada. V iskrenem pogovoru so se dijaki s predsednikom Pahorjem pogovarjali o pristojnostih in odgovornostih predsednika republike, o aktualni domači in svetovni politiki ter o aktivnem državljanstvu mladih. Pahor in dijaki so se v pogovoru dotaknili tudi glob in pozivov na sodišče, ki so jih nekateri dijaki prejeli zaradi udeležbe na mirnem shodu, na katerem so želeli izraziti svojo željo po vrnitvi v šolske klopi.
Predsednik republike je dijakom pojasnil, da se v skladu s svojimi pristojnostmi ne sme vmešavati v odločitve samostojnih in neodvisnih institucij, vendar pa je izrazil željo, da bi – če je to mogoče – našli pravno podlago za ustavitev postopka in bi se na tak način pokazalo razumevanje za stisko mladih, hkrati pa to ne bi zmanjšalo pomena doslednega spoštovanja ukrepov, so navedli v uradu predsednika republike.
Podjetje ponudilo roko pomoči
Iz mariborskega zobozdravstvenega podjetja VBO pa so sporočili, da so pripravljeni najti vse dijake, ki so prejeli kazni in jim jih tudi poravnati. "VBO-jevci smo prepričani, da zdaj ni čas za razkol med ljudmi, ampak je čas, ko moramo stopiti skupaj in iz teh norih časov priti čim močnejši," so še dodali.
V pojdetju, ki ga vodita Vesna in Marko Kaloh, brat in svakinja poslanca SDS Dejana Kaloha so dodali, da so mladi v tem korona času prikrajšani za kakovostno šolanje in "razumeti jih je treba, ko na to opozorijo na trgu in na glas, četudi ob tem formalno prekršijo kakšen ukrep". Mladi so sedaj, v teh navsakdanjih časih bili na nek način primorani oblast prostiti, da jim omogči normalen pouk, so še pojasnili.
"Prepričani smo, da bi policisti ustregli vsem formalnostim tudi tako, da bi dijakom predali zgolj opomine. Plačilna globa v višini 400 EUR, kar je več kot polovica slovenske minimalne plače, pa je za tako dejanje nedopustna. Sploh pa za dijake."
Opozorili so še, da je prav, da se ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa spoštujejo, "hkrati pa je prav, da še napej ostanemo ljudje".
Spomnimo
Nekateri mariborski dijaki, ki so v začetku februarja sodelovali na shodu na Trgu svobode za vrnitev v šolske klopi, so v prejšnjih dneh prejeli pozive na zagovor pred sodnikom za prekrške zaradi kršenja zakona o nalezljivih boleznih. V iniciativi Zahtevamo šolo zato napovedujejo skupinski upor proti takšnemu "ustrahovanju".
Na mariborski policijski upravi so v ponedeljek pojasnili, da so policisti v zvezi s protestnim shodom, ki je potekal 9. februarja na Trgu svobode, petim osebam po pošti poslali plačilne naloge z globo 400 evrov, zoper štiri mladoletne osebe pa so podali obdolžilne predloge na pristojno okrajno sodišče.
KOMENTARJI (585)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.