Slovenija

Svetniki proti referendumu, študenti v akcijo

Ljubljana, 22. 11. 2010 17.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Svetniki niso podprli zahteve za referendum o malem delu, ne pa so rekli tudi vetu na interventni zakon. Predlagatelj Kekec jih z očitki, da vlada raje pomaga tujim državam kot lastnim ljudem, ni prepričal.

Državni svetniki so z 18 glasovi za in sedmimi proti zavrnili predlog za zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o malem delu. Za potrditev bi bila tokrat potrebna absolutna večina, tj. 21 glasov svetnikov.

V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so razočarani in napovedujejo, da bodo naprej zbirali podpise za referendum. Trenutno čakajo na odločitev predsednika državnega zbora, ki mora razpisati 35-dnevni rok, v katerem jih morajo dobiti 40.000. 

V Stranki mladih – zeleni Evrope odločitev svetnikov prav tako obžalujejo. "Sedaj bo za izvedbo referenduma o kaotičnem in škodljivem ZMD treba zbrati podpise volivk in volivcev," so sporočili.

Svetniki prisluhnili Pahorju

Svetniki prav tako niso izglasovali odložilnega veta na zakon o interventnih ukrepih. Za predlog jih je bilo 12, proti pa 15. Kot kaže, so prisluhnili pozivu premierja Boruta Pahorja, naj veta ne podprejo.

Zaradi interventnega zakona bodo prizadete mlade družine z več otroki, je prepričan Kekec.
Zaradi interventnega zakona bodo prizadete mlade družine z več otroki, je prepričan Kekec. FOTO: iStockphoto
Pahor je za Radio Slovenija povedal, da bi bilo vezanje zaupnice na sprejem pokojninske reforme smiselno le, če bi s tem končali proces sprejemanja odločitev o tem vprašanju. Boji se, da bi se diskusija o podpori reformi spremenila v diskusijo o podpori vladi.

Kot je v imenu predlagateljev dejal prvopodpisani Bojan Kekec, se z interventnimi ukrepi nesorazmerno obremenjuje že tako najbolj ogrožene in najnižje sloje prebivalstva. Prizadete so mlade družine z več otroki. Nerazumljivo pa je tudi zmanjševanje investicijskih sredstev občinam, je navedel.

Z investicijami bi lahko namreč po njegovih besedah zagnali vsaj minimalni razvoj, ljudje bi dobili delo. Zaradi ukrepa pa bodo najbolj trpeli okoljski projekti, saj občine ne bodo mogle izkoristiti evropskih sredstev, ker ne bodo mogle zagotoviti lastnega deleža za sofinanciranje.

Pri tem pa država pomaga "razsipni Grčiji, včeraj se je v vrsto postavila Irska, čaka še Portugalska", je dodal Kekec, ki se sprašuje, ali bomo skrbeli za vse druge države, breme pa bodo v celoti nosili davkoplačevalci. Poleg tega te po njegovih besedah čakajo še drugi "izjemno veliki zalogaji", kot npr. milijoni poroštva za Dars in dokapitalizacija NLB.

Predsednik vlade Borut Pahor je svetnike pozval, naj veto zavrnejo. Kot je poudaril, Slovenija sodeluje v mehanizmu pomoči, saj je za nas enako kot za druge zlasti manjše države evroobmočja preživetje evra življenjsko pomembno.

Očitek, "da pomagamo drugim, sebi pa odtegujemo", po premierjevih besedah ni utemeljen. "Slovenska vlada nima nič bolj pred očmi kot skrb za blaginjo naših ljudi in ker smo v skupni EU, tudi za skupno blaginjo, ker je očitno, da je eno povezano z drugim," je poudaril Pahor.

"Če hočemo ozdraviti naše gospodarstvo in našim ljudem privarčevati velike padce standarda, kot so jih deležni recimo ljudje na Irskem, potem moramo sprejeti nekaj sicer bolečih, a nujnih ukrepov, ki bodo pripomogli k stabilizaciji javnih financ," je dejal.

"A so ljudje res tako zelo čutili krizo, kot se je dejansko zgodila? Niso je, zaradi intervence države," je še poudaril premier. Kot je opozoril, pa je treba dolgoročno zagotoviti vire, da bomo s konkurenčnostjo to socialno povezanost tudi zdržali. Zato je vlada tudi posegla po interventnih ukrepih, ki pa so, kot je poudaril, začasne narave. Poudaril je tudi, da gre za "fer" dogovor: plače se ne povečujejo, a tudi odpuščanj ni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (41)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Klavdija Kon?ina
23. 11. 2010 15.36
Aja, pa še to... kaj če sta moja starša tovarniška delavca, potem jaz ne bi smela biti dosti kaj več, ker pač manjka mizarjev in frizerk... niti z pametno glavo, trdim delom in odrekanji...pa kaj ste ja normalni
Klavdija Kon?ina
23. 11. 2010 15.20
... ( 3 mesece poleti), da ne bo pomote
Klavdija Kon?ina
23. 11. 2010 15.16
Pravijo, da naj študentje študiramo. S čim pa? Kolikor mi je znano imajo v razvitem svetu par možnosti... štipendije (ki pri nas niso bog ve kaj, ampak vsak evro šteje, ko moraš po kruh), posojila (ki ga pri nas lahko dobiš šele ko si zaposlen za nedoločen delovni čas) in delo ob študiju (ki, da ponovim že povedano, zahteva bodisi zelo nizko stopnjo sposobnosti, je slabo plačano in/ali obsega zelo malo ur na dan/teden in je večinoma izredno nestalno) Študent študiraj... ok, pa recimo, da smo pridni, in vse obveznosti opravimo, kot je treba... potem nam ostanejo še cel julij, avgust in september... če se gremo zraven še bolonca, kjer imamo kreditne točke in je ena točka 25-30 ur študija, to je 60 točk na leto, kar naj bi bilo max 1800ur ... torej, če odštejemo vsak dan 8ur za spanje, nam ostane poleg študija vsaj 2500 ur neporazdeljenega časa (od oktobra, do julija)... to je 64 ur na teden ( 3 mesece poleti) ... kaj s te časom počnemo bi moralo biti odvisno od nas... tisti, ki jih preživljajo starši, pa stari starši in še teta lahko zijajo v luft če jih je taka volja, oni, ki pa morajo služiti za to, da lahko tistih 1800 ur na leto študirajo, pa bi morali imeti pravico porabiti ta čas za delo; pa naj bo še tako mizerno in izkoriščevalno, vsaj doštudirali bomo in nekega dne dobili vsaj približek pravičnega dobička za zaslužno delo... ker je delo vse kar nam ostane in edina prava možnost za preživetje in življenje (da spomnim, štipendij je premalo in so prenizke, posojil ni, prag za tveganje revščine je pa še vseeno 540€ na osebo na mesec) Da se sploh ne poglabljam v to, da se pokojnine ne bodo zviševala, ker boš pač lahko opravljal malo delo, in ne bo treba višati socialne podpore, ker bomo imeli pač malo delo in ne bo potrebnih odpavnin ob stečaju podjetja, ker bodo delavci, pač lahko opravljali malo delo (čeprav verjetno šele potem ko bo stečajni postopek zaključen) Fuj pa vlado, ki nekaj spremeni, ker je baje dobro in se mora za vsako ceno spremeniti, vse ostalo kar gre zraven pa pusti za bodoče vlade in ljudi, ki so že tako pred njo nemočni, da rešijo kakor pač vejo in znajo
bootsy
23. 11. 2010 13.44
JanezNovakJohn....Kdo bo uzeu anastezista če nemora nikjer opravljati prakso....Kdo bo uzeu študenta v firmo če nima nikjer nobene delovne prakse..... Zakaj slovenski diplomanti odhajajo v druge države delat?? ker v sloveniji ni dela za njih... Beg možganov
SLObunkeljn
23. 11. 2010 13.21
"Predlagatelj Kekec jih z očitki, da vlada raje pomaga tujim državam kot lastnim ljudem, ni prepričal." PRAV BRIGA VLADO ZA LASTNE LJUDI! GLAVNO, DA SE VESELO PLENI ŠE NAPREJ!
JanezNovakJohn
23. 11. 2010 13.19
bootsy23.11.2010, 13:010 Koliko anastezistov manjka v Sloveniji?
JanezNovakJohn
23. 11. 2010 13.18
bootsy23.11.2010, 13:010 Slišal sem sledečo zgodbo Nekdo je doštudiral geologijo. Opravil je magisterij in nasmehnil se mu je doktorat. Odločil se je oditi v Ameriko, saj dela zanj doma ni bilo. Pride v ustrezno ameriško firmo našteje svoje diplome.... in seveda vprašanje: "imate zame delovno mesto. Seveda imamo. Potrebujemo šoferja tovornjaka. Pa jaz sem vendar Dr! Eh teh imamo dvajset, šoferja pa nobenega".
bootsy
23. 11. 2010 13.01
JanezNovakJohn..... Ni problem v študentih ampak problem je v državi,ki ne zagotovi zaposlitve če diplomiraš.... Zakaj morajo nekateri diplomanti dobesedno pometati ceste..... zakaj podjetja ki jih prosiš za zaposlitev ti dajo odgovor da te nepotrebujejo in ti napišejo odgovor da so te dali v arhiv...Si mogoče mal pomislil kako bojo mlade slovenske družine z otroki preživele če bota oba starša še študirala??? Država bo uničila mlajšo sloj do te mere da si sploh do 30 leta in več nebo mogla ustvariti družino...Kako naj jst kot brezposelni starš v družini živim dva otroka enga na faksu in eden je glih šel v sredno šolo??.. Samedva si plačujeta šolanje zato ker ni denarja od staršu... In kako si bota šolo plačevala če bo ta zakon veljal!!!!!!!!
Zaspankaa
23. 11. 2010 12.30
nikhrast....ja sej zakaj bi vse to mel, pa zakaj bi mel zdravstveno zavarovanje pa pokojnino, no upam da neboš kdaj zbolel, ker se boš pač mogu pozdravt sam, če pa ne boš imel te sreče se pa pač neboš..pa vidim da nameravaš delat do smrti, ker nevem od česa boš drugače živel! JanezNovakJohn...kaj te tok motjo študenti, ki delajo? pa nej delajo, pa nej pustijo študij sej je to čist njihov problem. Nevem zakaj se sekiraš zarad njih? Velik študentov zmore poleg študija tudi delo, in velikrat je delo tudi uvod v njihovo poklicno kariero. Kje pa mislš da dobijo izkušnje? Nasploh je zakon slab in če se ni obnesel v Nemčijji in Avstriji, sm prepričana da mi ne bomo nobena izjema.
lauraa22
23. 11. 2010 11.28
Po mojem opažanju in izkušnjah so najpogostejše oblike študentskega dela v obiliki natakarja/natakarice, mogoče kako arhiviranje, prelaganje škatel, delo v proizvodnji, anketiranje, deljenje letakov, če imaš srečo delo v kaki trgovini z oblačili,... Sedaj me pa zanima koliko novih diplomantov išče tako službo!?? Eni ste res preveč brihtni.
korintos1
23. 11. 2010 10.12
Študent študirat, delavec pa delat.
rko
23. 11. 2010 08.53
Vsi ki podpirajo ta zakon nimajo pojma od pojmov in so navadni zavistnezi po moznosti neizobrazenci kateri pljuvajo in udrihajo cez studente.. ZAKON JE GNIL, namesto da se naucimo na napakah drugih (Nemcija) moramo vsako stvar sami sprobat.. PORAZNO
JanezNovakJohn
23. 11. 2010 08.32
*Poznam študente, ki prodajajo napotnice. *Poznam direktorje, ki z napotnicami perejo denar *Naloga študentov je da študirajo. Veliko mladih, ki jih zapelje delo, nikoli ne diplomirajo. To ni dobro ne za posameznika ne za državo. *Naloga države, industrije, podjetništva... je da finančno podpre vse študente, ki opravljajo svoje obveze v roku. *Mnogo študentov dela in zanemarja študij ker mislijo, da je to delo uvod v njihovo poklicno kariero. Mislijo, da če ne sprejmejo to in to delo, da bojo veliko izgubili. V resnici zgubijo študij, zaposlitev in ne izkoriščanje, ki jim zagotavlja diploma. *Zaradi nekaj let intezivnega študija ne bo nič ušlo. Samo lažje bo, čeprav bo izgledalo težko. *Torej nimajo študentje težavo z malim delom, temveč s seboj ali štipendijami. ZAKON JE DOBER.
gospakatja
23. 11. 2010 07.42
45 let smo imeli službo za nedoločen čas, pa malico in prevoz,.... pa nismo bili zadovoljni- hoteli smo 1000 dem na mesec pa lepe avtomobile. sedaj imamo 1000 dem na mesec in lepe avtomobile, pa nismo zadovoljni.kakšen tečen narod!!
nikhrast
23. 11. 2010 04.09
Seveda zakon ni v redu, potrebna je se večja deregulacija dela, s tem bi spodbudili zaposlovanje. Redno delo, pa osem ur na dan, pa plačan prevoz in plačana malica, pa mesec počitnic, pa kaj še? Zgleda da bi v Sloveniji folk delal samo za Google ali Facebook. Zagrabiš za vsako delo, tudi dve službe, pa je skupaj 8 ali 10 ur na dan, pa prineseš sendvič v službo, pa vesel si če te šef vpraša če bi delal nekaj nadur, zavedaš se pa da pride recesija vsakih deset let.
alexjoe
23. 11. 2010 01.33
Elementarni del družbe določa najnižjo plačo v državi ne pa menedžerji.Zato se elementarna dohodkovna družba loči od trga,da se lahko v celoti vrednostno določi,za potrebe porazdelitev in vrednostnih vspostavitev elementarnih pravic.Mi imamo pa ravno obraten sistem,ki povzroča vse slabši standard ,kopičenje dohodka in vrednosti pa zajema zgolj peščico zelo premožnih v državi.
alexjoe
23. 11. 2010 01.22
Malo delo je začasna oblika dela,ki je koristna v državah ki imajo elementarno pravo v socialnem sistemu,ne pa za države ki razširjajo socialni rasizem in oblike socialnega genocida v dohodkovneh socialnem standardu,nepovzročiteljem dohodka in vrednosti.Slovenija bo očitno potrebovala še nekaj časa da bo sposobna doumeti elementarizem.
alexjoe
23. 11. 2010 01.11
Malo delo bi bilo koristno zgolj v primru uvedbe elementarnega državljanskega osebnega dohodka,saj bi z tem vspostavili elementarni dohodkovni avtomatizem socialnega sistema in nadzor te dohodkovne strukture.Ker omenjena dohodkovna struktura ne dejuje ločeno od trga,se je celota pravno razdrobila,del tega je malo delo,ki ga sedaj nihče ne potrebuje.Do celotne spremembe sociale pa sploh ni prišlo,ker se z tem denarjem protipravno investira trg.
jokerka113
22. 11. 2010 22.52
prašek22.11.2010, 19:470 dejan.keuc 22.11.2010, 19:19 »....ker imam študente ki so dosti cenejši in tako ti diplomanti delo iščejo naprej ....« Pravilno razmišljaš ! Si pač delodajalec, ki mora gledati na svojo prosperiteto in ne socialna ustanova. !!! Drugače pa; delo študenta je študij !!! JA ČE IMAŠ DENAR!!! Če te pa starši ne morejo finančno podpirat, morš pa tud sam kj zaslužit, ne glede da študiraš, to pa nobenga NE BRIGA!!!
standard
22. 11. 2010 22.37
Dragi študenti, saj ste dovolj dolgo spali. Malo akcije ne škodi.