Slovenija

Pahor in Türk o arbitraži, a ne o imenih

Ljubljana, 15. 06. 2010 17.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Premier Pahor in predsednik Türk sta govorila o pripravah na izvedbo sporazuma o arbitraži s Hrvaško, o konkretnih imenih za slovenskega arbitra pa ne.

Premier Borut Pahor in predsednik države Danilo Türk
Premier Borut Pahor in predsednik države Danilo Türk FOTO: Miro Majcen

Predsednik republike Danilo Türk in premier Borut Pahor sta na današnjem rednem delovnem posvetu govorila o pripravah na izvedbo arbitražnega sporazuma in se uskladila glede postopka, ki je potreben za kakovostno izbiro arbitra. Iz predsednikovega urada so sporočili, da o konkretnih imenih nista govorila, saj v tem trenutku še ni čas za to.

Sestala sta se na pobudo premierja, sicer pa sta o vprašanju slovenskega arbitra govorila po tem, ko se je Pahor po potrditvi arbitražnega sporazuma na referendumu zavzel za to, da bi bil slovenski arbiter Ernest Petrič. Predsednik je nato minuli petek opozoril, da pri izbiri kandidata ne gre hiteti in da je treba v razpravi o njegovem imenovanju spoštovati slovensko zakonodajo na tem področju.

Kandidata predlaga predsednik

Zakon iz leta 2001 o predlaganju kandidatov iz Slovenije za sodnike mednarodnih sodišč, ki velja tudi za člane mednarodne arbitraže iz Slovenije, med drugim določa, da mora ministrstvo za pravosodje objaviti razpis in nato prijave posredovati predsedniku republike, ki se nato do njih opredeli in potem primernega kandidata – ali pa tudi več – pošlje v državni zbor. Ta pa nato kandidata potrdi na tajnem glasovanju z večino vseh poslancev.

Pahor je kasneje dejal, da bo o arbitru odločil tisti, ki je pristojen za njegovo imenovanje. "Če je predsednik države tisti, ki na koncu sprejme odločitev, mu bom, kolikor lahko, pri tej odločitvi le pomagal, sprejel pa jo bo on. V kolikor je pristojnost drugačna, jo bomo spoštovali," je dejal. Pomembneje kot to, kdo je za imenovanje slovenskega predstavnika v arbitražnem tribunalu pristojen, je po Pahorjevem mnenju dobiti glede bodočega arbitra soglasje znotraj slovenske politike.

V zvezi z morebitno kandidaturo ustavnega sodnika in uglednega diplomata Petriča za slovenskega arbitra današnje Delo sicer piše, da je glede na določila slovenske zakonodaje Petrič za kandidaturo prestar, saj bi moral izpolnjevati pogoje za zasedbo mesta vrhovnega sodnika, pri čemer pa kandidat ne sme biti starejši od 70 let. Ob tem omenjeni časnik navaja nekdanjega ustavnega sodnika Lojzeta Udeta, ki opozarja, da omenjeni zakon tudi sicer s svojimi kriteriji precej zožuje možen nabor kandidatov. Ude zato kot eno od rešitev omenja spremembo zakona.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bron
15. 06. 2010 22.29
SEVEDA GA BOSTA NAŠLA SEBI PRIMERNEGA VE SE KAM SPADATA . PREDLAGAM ,DA GRESTA EN DAN NA BARJANSKO SMETIŠČE SMETI PREGLEDOVAT . IN ,DA SE USMRADITA TAKO KO SMRDI TISTIM DELAVCEM NA SMETIŠČU .SAMO EN DAN SEM BIL SLUČAJNO TAM IN NOBENEMU NE ŽELIM TAKEGA SMRADU ,KI GA MORAJO TAM LJUDJE VDIHAVATI . RES ŽALOSTNO V KAKŠNIH RAZMERAH LJUDJE DELAJO.
busmanka
15. 06. 2010 22.05
ma naj se preselita dol na Hrvašk, pa še Kresalovo ne pozabta. tako bo volk sit in koza cela :D
am_staff
15. 06. 2010 20.58
Pazita, da ne predlagata takega, ki ni naklonjen vaši politični opciji.
Jasna Pajnkihar
15. 06. 2010 19.36
Tako dolgo se bomo prepirali o arbitru, da bo na koncu še zmanjkalo časa za pripravo kvalitetnega memoranduma. Začnite končno pripravljati memorandum, odločitev o arbitru pa naj se še malo prespi. Jeseni bo dovolj časa tudi za to in tudi lista možnih kandidatov se bo do takrat izkristalizirala, da bomo videli morda tudi nekoga, ki se ga danes sploh ne omenja, a je vrhunski strokovnjak in ima že izkušnje z mednarodnimi arbitražami.