Slovenski premier Borut Pahor je imel s svojim nekdanjim hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem precej hladen odnos, kar pa ne velja za aktualno hrvaško premierko Jadranko Kosor. Kot poročajo hrvaški mediji, imata aktualna premierja sosednjih držav zelo prisrčne in vsakodnevne odnose.
Pahor in Sanader sta včasih porabila tudi po mesec dni, da sta se preko svojih svetovalcev dogovorila za telefonski pogovor, s Kosorjevo pa se slovenski premier v zadnjem času pogovarja tudi vsak dan.
Kot je povedal Pahor v pogovoru za hrvaški časnik Slobodna Dalmacija, se s Kosorjevo v pripravah na konferenco o Zahodnem Balkanu, ki bo 20. marca na Brdu pri Kranju ''slišita vsak dan''. ''To počneva ali zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, pa tudi ponoči, tako da najine redne naloge nikakor ne trpijo,'' je dejal Pahor.
Po Pahorjevih besedah odnosi s Hrvaško tečejo, kot so želeli, tudi delo mešane komisije za reševanje odprtih vprašanj. ''Slovenija in Hrvaška sedaj nastopata kot partnerici, naše srečanje s srbskim predsednikom Borisom Tadićem na Ptuju pa je bil ključnega pomena. Od tega dne dalje je mednarodna skupnost zelo zainteresirana za pripravo konference o Zahodnem Balkanu,'' je pojasnil premier.
Glede reševanja odnosov med Srbijo in Kosovim pa je dejal, da je ''bolje manj govoriti in poskušati uskladiti prisotnost na konferenci, tako da bodo vsi zadovoljni''. Ob tem je priznal, da je reševanje zapleta med omenjenima državama ''do neke mere misija nemogoče''.
Tadićeva udeležba negotova
Le šest dni pred omenjeno konferenco, katere soorganizator je Slovenija, pa je udeležba srbskega predsednika pod vprašajem. Po poročanju srbskih medijev želi Slovenija doseči, da bi se na Brdu pri Kranju pojavila tako Tadić kot kosovski premier Hashim Thaci, kot kompromis pa je ponujeno, da predstavniki držav nastopajo brez državnih simbolov.
Kot so za beograjski Radio92 povedali v Tadićevem uradu, je udeležba srbskega predsednika na konferenci negotova. ''Ne želim se vključiti v polemiko in ugibanja na kakšen način bo Srbija nastopila na tem regionalnem forumu,'' pa je dejala predstavnica Tadićeve Demokratske stranke Jelena Trivan.
Tadić pa je danes ponovil, da bo Srbija sodelovala na vseh regionalnih forumih, na katerih se bo prisotnost Kosova obravnavala po načelih resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov 1244. To naj bi veljalo tudi za napovedano mednarodno konferenco o Zahodnem Balkanu na Brdu pri Kranju.
"Noben regionalni forum ne more predstavljati implicitnega priznanja neodvisnosti Kosova, ker Srbija niti na impliciten niti na ekspliciten način ne bo priznala neodvisnosti Kosova niti s svojimi odločitvami niti s svojim sodelovanjem na regionalnih forumih in srečanjih," je poudaril. Če bodo ta načela na Brdu pri Kranju upoštevana, bo Srbija sodelovala na konferenci, je dodal.
V zvezi s konferenco prihaja do zapletov, saj Srbija, ki neodvisnosti Kosova ne priznava, meni, da mora biti Kosovo na regionalnih srečanjih in vrhih zastopano v skladu z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 1244, torej kot Kosovo-Unmik, ne pa kot Kosovo. V nasprotnem primeru Srbija ne želi sodelovati na konferenci. Kosovska stran medtem zatrjuje, da se bo konference v Sloveniji udeležila le, če bodo njeni voditelji nanjo povabljeni kot predstavniki neodvisne in suverene države Kosovo.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.