Premierja Slovenije in Hrvaške, Borut Pahor in Jadranka Kosor, sta se danes sestala v hrvaškem Lovranu pri Opatiji.
Kot poročajo hrvaški mediji, je bila hrvaška premierka očitno tako nestrpna, da je ob Pahorjevem prihodu slovenskemu premierju prišla na proti vse do njegovega avtomobila. Kot ponavadi so sledili prijateljski poljubi, oba pa sta bila nasmejana do ušes. Kljub temu pa kakšnih konkretnih dogovorov glede varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke ali arbitražnem sporazumu ni bilo.
Kot sta po skoraj dvournem pogovoru povedala premierja, sta se dogovorila, da bo mešana gospodarska komisija v šestih mesecih pripravila predloge za skupen nastop na tretjih trgih. "Kar je prinesel novega današnji sestanek, je gotovo gospodarsko sodelovanje," je poudaril Pahor in pri tem v času gospodarske krize "kot priložnost za zvišanje gospodarske rasti" izpostavil nastop na tretjih trgih. Kot je pojasnil, sta se s Kosorjevo za skupen nastop na teh trgih dogovorila, ker gre za velike posle in je potrebna ustrezna kapitalska moč.
Skupaj v Južni Koreji
Državi bosta leta 2012 tudi skupaj nastopili na svetovni razstavi Expo v Južni Koreji. Premier Pahor je glede slednjega poudaril, da ne gre samo za varčevanje, ampak za "simbolno gesto prijateljstva dveh narodov, ki si želita, da bi se to še okrepilo".
Dogovorila sta se tudi za oblikovanje komisije, ki bo preučila možnosti skupnega varovanja zračnega prostora. S tem bi Slovenija in Hrvaška, ki sta obe članici zveze Nato, po besedah Pahorja zmanjšali stroške in povečali varnost. "Vendar je k temu treba pristopiti previdno, z vsemi ambicijami, da pridemo do dogovora," je dodal.
Kosorjeva je ob tem poudarila, da je tudi tokrat slovenski kolega izrazil trdno podporo Slovenije Hrvaški na poti v EU ter izrazila pričakovanje, da bo Hrvaška na medvladni konferenci 5. novembra zaprla tri poglavja v pogajanjih z Unijo – o prostem pretoku kapitala, institucijah in prometu. "Prepričana sem, da bomo tudi zahvaljujoč tej (slovenski) podpori naš posel čim prej zaključili," je dejala in spomnila, da je Hrvaška v pogajanjih z EU odprla vsa poglavja in zaprla večino.
Razmere na Zahodnem Balkanu
Premierja, ki sta govorila tudi o razmerah na Zahodnem Balkanu, sta ob tem izpostavila pomen procesa Brdo za stabilnost in krepitev gospodarskega sodelovanja v regiji. Kosorjeva je omenila ustanovitev podjetja Cargo 10 na področju železnic. Premier Pahor pa je napovedal, da se bo Srbija pridružila procesu Brdo na prihodnjem srečanju ministrov za pravosodje, s čemer se bo pobuda zaokrožila.
Proces Brdo je izpostavil kot eno najpomembnejših regionalnih pobud v Evropi in poudaril, da mu je Van Rompuy na nedavnem srečanju po koncu balkanske turneje dejal, da sta Slovenija in Hrvaška z medsebojnimi dogovori in pobudo za Brdo proces "za varnost in stabilnost ter za upanje ljudi v regiji storili zelo veliko".
Izmenjave not glede arbitražnega sporazuma premierja v izjavah po srečanju nista omenila, niti tega, ali bo Hrvaška odprla trg za slovenske banke, potem ko je Hrvaška pristala na pogajanja o dolgu varčevalcem nekdanje Ljubljanske banke v baselski Banki za mednarodne poravnave.
Oba sta spomnila, da sta se lani v Trakošćanu dogovorila za reševanje vprašanja meje in da sta ga državi nato tudi rešili z arbitražnim sporazumom. Po besedah Pahorja pa sta danes oblikovala skupno mnenje, "da kolikor smo se Slovenci in Hrvati dogovorili o spoštovanju dunajske pogodbe", da je morda "ob vseh zapletenih vprašanjih, ki so povezana s sukcesijo, ne samo s finančnim delom sukcesije – torej z možnostjo, da se rešijo devizni varčevalci, da slovenske banke pridejo na hrvaški trg –, ampak tudi z vprašanjem ambasad in drugih stvari" morda sedaj "neko okno priložnosti, da bi sedaj v paketu rešili vprašanja nasledstva med državami in tako zaprli eno pomembnih vprašanj, ki je dolga leta obremenjevalo naslednice nekdanje Jugoslavije. /.../ Kar se tiče pripravljenosti Slovenije in Hrvaške, je ta izkazana," je dodal.
Oba sta še izpostavila, da je prišlo do okrepitve gospodarskega sodelovanja med državama od njunega prvega srečanja julija lani v Trakošćanu in prepričanje, da se bo ta trend nadaljeval.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.