Rešitev naj bi bila blizu. Ciljni datum za dogovor naj bi bil namreč 16. oktober, ko bo predvidoma potekala naslednja pristopna konferenca Hrvaške.
Premier Borut Pahor se bo jutri ob 10.30 v Ljubljani sestal s hrvaško kolegico Jadranko Kosor. Govorila bosta o slovensko-hrvaških odnosih in slovenski blokadi. Kot so sporočili s slovenske vlade, srečanje predstavlja nadaljevanje dialoga, ki sta ga premierja začela 31. julija letos na gradu Trakoščan na Hrvaškem.
Pahor je po seji vlade povedal, da sta se s Kosorjevo slišala po telefonu in usklajevala stališča, za katera upa, da jih bosta, "kolikor je v najini pristojnosti", tudi uspešno končala. "Seveda pa bodo potem na obeh straneh potrebna usklajevanja s parlamentarnimi strankami in nenazadnje v parlamentu," je poudaril. S potekom pogovorov je zadovoljen.
Na vprašanje, ali je realno, da bi Slovenija umaknila blokado do novega leta, je odgovoril pritrdilno. To je možno, če bo Hrvaška izpolnila pogoje, ki jih je v zadnjem mesecu postavila Slovenija, je dejal. Napovedal je tudi, da se bo prihodnji teden sestal s predsedniki parlamentarnih strank.
Kosorjeva je te pogovore opravila že danes, vendar pa se jih predstavniki največje opozicijske stranke SDP niso želeli udeležiti. Predsednica hrvaške vlade bo sicer po navedbah Nove TV zahtevala tudi podporo predsednika Stipeta Mesića.
Medtem je tiskovni predstavnik hrvaške vlade Zlatko Mehun dejal, da je težko napovedati pričakovanja za petkove pogovore. Ocenil, je da očitno gre za določene premike, glede na to, da sta se Pahor in Kosorjeva dogovorila za srečanje.
Politiki skladno z dogovorom o tihi diplomaciji podrobnosti ne pojasnjujejo. Tako je ravnal tudi hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković, ki se je skliceval na dogovor s slovensko stranjo, da dogovora ne bodo objavili v javnosti, dokler se ne bodo uskladili glede vseh podrobnosti. Novinarje je prosil, da počakajo do petka, ter jih prepričeval, da bo Hrvaška zaščitila svoje interese. Poudaril je, da je "zmerni optimist". Predsednica nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z EU Vesna Pusić pa je ocenila, da gre za "pozitiven premik k urejanju stanja".

Držijo se tihe diplomacije
Pa svojem srečanju julija sta premierja povedala le, da sta dosegla dogovor o okviru, ki bi lahko do konca leta privedel do rešitve vprašanja nadaljevanja hrvaških pogajanj z EU in meje med državama, vendar podrobnosti nista razkrila. Sedaj naj bi strani s tiho diplomacijo poskušali dogovoriti podrobnosti.
Premierja sta se sicer na kratko srečala tudi v Gdansku ob proslavi 70. obletnice začetka 2. svetovne vojne. Takrat naj bi se po Pahorjevih navedbah dogovorila za okvir, ki bi lahko prinesel rešitev mejnega spora. Srečanje je Pahor označil za "nadaljevanje procesa poglobitve zaupanja med obema državama".
Medtem pa je danes avstrijski radio ORF objavil pogovor s Kosorjevo, v katerem je dejala, da bo slovensko-hrvaško vprašanje rešeno še pred koncem leta. Pristopna pogajanja z EU pa bi lahko bila zaključena do sredine 2010, je še dejala. Več zaradi dogovora o tihi diplomaciji ni želela povedati.
Iz istega razloga sta bila skrivnostna tudi zunanja ministra Samuel Žbogar in Gordan Jandroković po tem, ko sta se v soboto srečala na neformalnem srečanju zunanjih ministrov EU v Stockholmu. ''Vemo, kaj hoče Hrvaška, in vemo, kaj hočemo mi, tako želimo to sestaviti skupaj, da bomo vsi zadovoljni,'' je o reševanju mejnega vprašanja povedal Žbogar. Jandroković je bil podobnih misli.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.