Na prvem srečanju po zamenjavi vodstva Socialnih demokratov (SD) sta se sestali vodstvi strank SD in Pozitivne Slovenije na čelu z obema predsednikoma, Igorjem Lukšičem in Zoranom Jankovićem. Konkretnih dogovorov o morebitnem skupnem nastopu pri posameznih vprašanjih danes še ni bilo, so si pa predstavili izhodišča, sta Janković in Lukšič povedala po sestanku. Oba sta sestanek ocenila kot dober in potreben.
Po Lukšičevih besedah so spregovorili o načinu sodelovanja med strankama in o nekaterih odprtih vprašanjih, pri čemer je izpostavil novelo zakona o verski svobodi, NLB in način upravljanja državnega premoženja. Pri omenjeni noveli stranki sodelujeta že od njene vložitve v DZ, pri NLB so po besedah Lukšiča ugotovili, da so sorazmerno blizu, bližje pa prihajajo tudi glede načina upravljanja državnega premoženja.
Glede sodelovanja sta se stranki dogovorili, da bo to potekalo med poslanskima skupinama, pa tudi na ravni obeh predsednikov, je še dodal Lukšič.
Janković pa je po sestanku ocenil, da stranki na ravni poslanskih skupin že zdaj sodelujeta dobro, takšno srečanje in pogovori tudi na ravni predsedstva obeh strank pa so po njegovih besedah še dodatna priložnost, da to medsebojno zaupanje še okrepijo.
Prepričan je celo, da bi šlo lahko pri današnjem srečanju za nek zametek nove leve koalicije, ki bo alternativa vladi. Ob tem je spomnil, da so stranke, ko je sam sestavljal vlado, 7. januarja že podpisale sporazum, ki bi ga lahko po njegovem prepričanju v prihodnje tudi udejanjili. Takrat so namreč štiri stranke, med katerimi sta bili tudi Pozitivna Slovenija in SD, parafirale koalicijsko pogodbo, ki pa pozneje ni bila podpisana.
Lukšič je glede omenjenega parafiranega dogovora danes dejal, da "preteklost sodi v zgodovino". Sam pa pričakuje, da bosta stranki v prihodnje dobro sodelovali.
Pahor evidentiran kot kandidat SD za predsednika republike
Predsedstvo SD je sicer danes odprlo postopek evidentiranja strankinih kandidatov za predsednika republike, pri tem pa kot kandidata evidentiralo nekdanjega strankinega predsednika Boruta Pahorja. "S tem je dalo zelo jasno sporočilo, da predsedstvo kandidira najmočnejšega kandidata, ki ga imamo v stranki," je povedal vodja strankine poslanske skupine Janko Veber.
Po Vebrovih besedah slednje sicer še ne pomeni, da je Pahor tudi že uradni strankin kandidat za volitve predsednika republike, saj mora predsedstvo o tem še odločiti z glasovanjem, kar naj bi se zgodilo čez približno 14 dni. Teoretično je sicer še mogoče, da predsedstvo Pahorja na glasovanju zavrne in podpre drugega kandidata.
Pahor je ob tem povedal, da bi mu pomenilo zelo veliko, če bi ga stranka kandidirala kot svojega kandidata za predsedniške volitve. V volilni kampanji pa bo njegovo sporočilo volivcem: "Spoštujmo različnost med nami, hkrati pa utrjujmo tisto, kar je skupnega".
Pahor verjame, da Slovenija potrebuje predsednika, ki bi "zavzeto povezal vse tisto, kar mora držati skupaj, da bomo kot skupnost izplavali iz krize". Meni tudi, da ga ljudje poznajo že dovolj dolgo časa, da vedo, da je vedno dajal interes države pred interese stranke. V volilni kampanji bo poskušal povedati, kaj je za Slovenijo dobro, bistveno vlogo v kampanji pa bodo po njegovi oceni igrale družbene in politične okoliščine, v katerih se bo odvijala.
Predsedstvo SD se je po Lukšičevih besedah danes še dogovorilo, da bo konferenca stranke, ki je najvišji strankin organ med dvema kongresoma, najverjetneje 12. julija, na njej pa bodo ocenili politični položaj v državi ter začeli programsko razpravo.
Na seji so sprejeli tudi stališče do gospodarske krize in dokapitalizacije NLB. V njem med drugim nasprotujejo prodaji NLB, saj so, kot ugotavljajo, slovenske banke "hrbtenica za razvoj gospodarstva". Zavzemajo se za za njeno "redno dokapitalizacijo".
Lukšič je povedal še, da je danes glasoval za Pahorjevo evidentiranje kot kandidata za strankinega kandidata za predsednika republike. Glede dileme, ali bi moral Pahor v primeru izvolitve za predsednika republike izstopiti iz stranke, pa pravi, da bi bilo prav, da v primeru izvolitve o tem razmisli.
Pahor je svojo kandidaturo za predsednika republike napovedal že na kongresu SD v začetku junija v Kočevju, kjer je sicer neuspešno kandidiral tudi za vnovični mandat predsednika SD. Premagal ga je Lukšič, ki pa je Pahorja pri kandidaturi na jesenskih volitvah že podprl in ocenil, da je "rojen za predsednika države". Prav tako so podporo Pahorju že namenili poslanci SD. Nekateri delegati SD pa so na strankinem kongresu v Kočevju izrazili podporo sedanjemu predsedniku republike Danilu Türku, ki ga je stranka podprla tudi na volitvah pred petimi leti.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.