DeSUS ostaja v koaliciji, je povedal predsednik vlade Borut Pahor. Stranka bo po njegovih besedah lahko ostala v koaliciji tudi, če v parlamentu ne bo podprla pokojninske reforme. "Sam predsedniku DeSUS ne bom svetoval, naj zapusti koalicijo, ker za to ni razlogov. Če bi sam prišel do tega zaključka, pa bom to zelo obžaloval," je dejal Pahor in dodal, da DeSUS koalicija potrebuje.
"Če ima DeSUS formulo, naj mi jo sporoči. Ampak te formule ni."
Glede odnosov v koaliciji premier pravi, da so stvari napete, ker se zadeve sprejemajo hitro in so pomembne po globini svojih posledic. Prepričan je, da morajo pri tem vse stranke "pravično nositi bremena". "Tu ne gre za to, kdo bo popustil, ampak kaj je mogoče in kaj ne za ljudi." "Če ima DeSUS rešitev za boljši socialni položaj upokojencev in hkrati za fiskalno disciplino, naj mi sporoči formulo, ker jo bom jaz predlagal. Ampak te formule ni," je dejal.
Pahor poudarja, da se pokojninska reforma v prvi vrsti tiče mlajše in srednje generacije, ki bosta imeli težave, če reforma ne bo sprejeta. "Ta generacija upokojencev, ki jim pokojnine sicer nominalno padajo, ima namreč socialno varnost kolikor toliko zagotovljeno," je dejal.
V vladi po njegovih besedah razmišljajo tudi o morebitnih draginjskih dodatkih za tiste upokojence, ki bi zašli v socialne težave, ker je DZ v torek sprejel interventni zakon, po katerem se pokojnine usklajujejo le še četrtinsko. "Pri tem ne bi nujno šlo za enkratne draginjske dodatke, ampak za sistem avtomatskih stabilizatorjev, ki bodo tej, sicer tanki plasti upokojencev, socialno pomagali," je dejal.
"Če se odpovedujemo vsi, zakaj ne tudi upokojenci?"
Stranka DeSUS s svojimi stališči do pokojninske reforme na kocko postavlja medgeneracijsko solidarnost, kot jo poznamo danes, so v skupni izjavi zapisali v Mladem forumu SD in Mladi liberalni demokraciji (MLD), podmladku LDS. "Če je potrebno, da se v času krize odpovedujemo vsi, ne razumemo, zakaj ne bi veljalo to tudi za upokojence," poudarjajo.
Kot so prepričani v podmladkih, DeSUS poskuša uničiti medgeneracijsko solidarnost, ki jo je gradila prav njihova generacija. Po njihovih navedbah jim nihče ne oporeka borbe za interese katere koli družbene skupine. Nasprotujejo pa "rušenju medgeneracijske solidarnosti in ekskluzivnemu zastopanju samo ene starostne generacije, kot jo izvajata Karl Erjavec in DeSUS".
Politika izsiljevanja je po njihovem prepričanju najslabša alternativa, zaostrovanje razmer pa ima lahko resne posledice. V Mladem forumu SD in Mladi liberalni demokraciji DeSUS in njihovega predsednika Erjavca sprašujejo, "če morda v njihovi državi živijo samo upokojenci". DeSUS očitajo, da si "resnično želijo medgeneracijsko krizo in boj vsakega posameznika za lastno preživetje namesto krepitve medgeneracijske solidarnosti".
V podmladkih so nad nastajajočo situacijo "vsak dan bolj zaskrbljeni". Kot pojasnjujejo, so vedno poudarjali pomen medgeneracijske solidarnosti kljub relativno visokemu prispevku v pokojninsko blagajno, ki ga mora aktivni del državljanov plačevati mesečno. Ravno zato ne razumejo, zakaj stranka DeSUS tako nasprotuje pokojninski reformi.
Ob tem pozivajo vse poslance in tudi širšo javnost, naj pokojninsko reformo podprejo. Po njihovem mnenju pri tem namreč ne gre za izražanje podpore ali nepodpore vladi.
V Mladi Sloveniji, podmladku NSi, se z omenjenima podmladkoma ne strinjajo. S sprejetjem pokojninske reforme je na kocko postavljena socialna država, menijo. Kot poudarjajo, je pokojnina temeljna pravica, ki jo imajo upokojenci na podlagi svojega dela v preteklosti, in te pravice jim vlada ne more vzeti.
Poudarjajo, da pokojninska reforma ne škoduje samo upokojencem, ampak tudi in predvsem mladim. Dvig starostne meje za upokojitev pomeni, da bodo mladi še težje prišli do prve zaposlitve, pojasnjujejo. Po njihovem prepričanju bi morala vlada ob pokojninski reformi urediti tudi politiko zaposlovanja mladih, a do sedaj ni predlagala nobene jasne in dolgoročne strategije zaposlovanja mladih. Pokojninska reforma je le kratkoročen cilj, kako zapolniti pokojninsko blagajno, menijo v Mladi Sloveniji.
Mnenje in stališče stranke DeSUS nič novega
Že aprila letos, ko so koalicijo pretresala trenja med premierjem in stranko LDS zaradi Barbare Brezigar, je Erjavec jasno dejal, da je "DeSUS svoj položaj v koaliciji vedno postavljal na kocko, ko je šlo za vitalen interes, povezan s programom DeSUS“. Jasno in glasno je povedal, da se to lahko zgodi tudi, če bodo videli, da bo pokojninska reforma pregloboko posegala v pravice upokojencev.
V stranki DeSUS so že včeraj glasovali proti zakonu o malem delu in interventnem zakonu, danes pa bodo glasovali še o proračunu in pokojninski reformi.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.