Slovenija

Pahor: Davčnih bremen ne bomo povečevali

Ljubljana, 11. 10. 2010 15.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
10

Proračuna za leti 2011 in 2012 sta usmerjena v stabilizacijo javnih financ in okrepitev konkurenčnosti našega gospodarstva, je v državnem zboru dejal Pahor.

Borut Pahor je poslancem predstavil predloga proračonov za leti 2011 in 2012.
Borut Pahor je poslancem predstavil predloga proračonov za leti 2011 in 2012. FOTO: Dz-rs.si

Vlada želi s predlogom proračuna za prihodnji dve leti po besedah premierja Boruta Pahorja okrepiti konkurenčnost slovenskega gospodarstva.

"To sta dokumenta takojšnje stabilizacije javnih financ in ustvarjanja pogojev, da začeto ekonomsko okrevanje napreduje ter dosežemo zastavljene cilje," je o predlogu sprememb proračuna za leto 2011 ter proračuna za leto 2012 dejal Pahor v državnem zboru. Cilja pa sta dva: okrepitev konkurenčnosti in socialne povezanosti, je spomnil.

Da bi stabilizacija uspela, je po Pahorjevih besedah nujna javnofinančna disciplina. Do leta 2014 moramo spraviti proračunski primanjkljaj pod tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), v nasprotnem primeru nas tako kot tudi druge države čakajo sankcije, je opozoril.

Ob tem je zatrdil, da vlada konsolidacije javnih financ ne načrtuje s povečevanjem davčnih bremen. "Z javnim denarjem bomo delali tako skrbno, kot vsak od nas poskuša delati s svojim lastnim," je obljubil ter menil, da bomo uspeli samo ob železni disciplini, saj se bodo z izjemo investicijskih znižali vsi odhodki.

Politika javnofinančnih odhodkov v naslednjih dveh letih temelji na nujnih posegih v največje segmente javne porabe, to pa so plače v javnem sektorju, pokojnine in transferji. Vsi ti ukrepi so začasne narave in imajo razumno podlago, je dejal Pahor. Brez teh ukrepov ter strukturnih reform bi se javni dolg v prihodnjih letih preveč povečal.

S sprejemom predlaganega proračuna bomo dosegli stabilizacijo gospodarstva ter omogočili rast in nova zaposlovanja. "Posledično omogočimo večjo socialno povezanost in večjo blaginjo naših ljudi," je premier poslankam in poslancem priporočil, naj v nadaljnjem postopku podprejo predstavljene proračunske dokumente.

Predlog proračuna za prihodnji dve leti je v skladu s slovensko izhodno strategijo, katere središčni cilj je "omejiti višino dolga oziroma določiti ga na vzdržni ravni, da nas ne bo bolela glava ne na koncu tega niti naslednjega mandata". Doslej smo sprejeli že tretjino predlogov zakonov, ki so del izhodne strategije, s čimer sodimo med boljše članice EU, je povedal Pahor.

Sloveniji gre razmeroma dobro, je ugotovil premier. Najhuje je že za nami, je dejal o finančni in gospodarski krizi, ki je prizadela ves svet. "Ta proračun je poskus zaleta za zmago te skupnosti," je povzel predstavljene proračunske dokumente.

Minister za finance Franc Križanič
Minister za finance Franc Križanič FOTO: Dz-rs.si

Križanič: Vlada pripravila varčevalen proračun

Minister za finance Franc Križanič je izpostavil, da se s predlogom interventnega zakona, ki bo ob obravnavi v DZ spremljal proračunske dokumente, ne ukinjajo nobene pravice, temveč zgolj omejujejo njihova rast v letu 2011. "Nato pa bomo s postopnim sproščanjem v skladu s socialnim partnerstvom zagotovili tudi realno povečanje transferjev, plač in podobnega," je dejal.

Položaj, v katerem se je tudi ali pa predvsem zaradi finančne in gospodarske krize znašla Slovenija, je zelo zmanjšal naše javnofinančne prihodke, je opozoril. Proračunski prihodki bodo v letu 2011 znašali 8,3 milijarde evrov, v letu 2012 pa se povzpeli na 8,7 milijarde evrov. Po drugi strani se bodo izdatki z dobrih deset milijard evrov v letu 2011 leto pozneje zvišali na 10,1 milijarde evrov.

Proračunski primanjkljaj bo letos znašal 1,8 milijarde evrov oz. 4,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). V letu 2011 se bo znižal na 4,5 odstotka BDP in v letu 2012 dodatno na 3,6 odstotka BDP.

Žerjav: V proračunu je premalo sredstev za gospodarstvo

Predsednik SLS Radovan Žerjav pa je pred predstavitvijo proračunov dejal, da je predlog proračuna absurden, saj se po njem ponovno preveč zadolžujemo, in še to zgolj le za tekočo oz. dnevno potrošnjo, ne pa za npr. za investicije, ki bi spodbujale gospodarsko rast in za kar bi bilo zadolževanje lahko upravičeno. Po njegovem je v proračunu tudi premalo sredstev namenjenih za gospodarstvo (327 milijonov evrov), ki potrebuje podporo za okrevanje.

Žerjav je ob tej priložnosti tudi pozval vlado k varčevanju ministrstev in vladnih služb pri materialnih stroških v zadnjih mesecih leta, da se ne bi ponovila lanskoletna zgodba, ko so zgolj v decembru mnogi proračunski uporabniki tudi za več 100 odstotkov odstotkov povečali porabo na tej proračunski postavki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Marija Krebs
15. 10. 2010 22.37
Zakaj pa ne povečevati davčnih bremen, npr. na luksuz. Tu najbrž ne bo nihče imel proti.
mojster03
11. 10. 2010 21.34
samo besde bloam bla
yarrick
11. 10. 2010 21.09
Še ena izmed domislic naše skrajno inteligentne vlade. Danes imamo 4.8% BDP-ja minusa 2012 pa naj bi ga imeli samo 3.6, medtem ko skoraj vsi ki se spoznajo na finance svarijo pred možnostjo stagniranja ali celo padca gospodarstva v prihodnjih letih. Res krasna propaganda. we must sleep...sleep...sleep.sleep... in se nikoli prebuditi iz krasnih slovenskih sanj :P.Tako bo volk sit in koza cela. NOT !!!!
bruselj3
11. 10. 2010 18.05
laž na laž,
Kritik19
11. 10. 2010 17.59
Pahor govori eno, ministri delajo po svoje. Zakaj potrebujemo Pahorja????
Kukulkan
11. 10. 2010 17.46
sj ima tota naša mala švica naj večji davek v svetu. delamo za tajkune in nesposobne voditelje države
am_staff
11. 10. 2010 16.48
Spet še en slabo slabo argumentiran slavospev Pahorja, ki naj opije Slovence.
Gosposvetski
11. 10. 2010 16.23
Stara zgodba.Milka Planinc je uvedla stabilizacijo,tik preden bi ji uspelo je propadla država.
saintjozef
11. 10. 2010 16.04
Prav bi bilo: Davčnih bremen ne bomo povečevali, temveč znižali IN TAKO OKREPILI KONKURENČNOST SLOV. GOSPODARSTVA. Slov. gospodarstvo in konkurenčnost sta na psu zaradi SEDANJIH OBREMENITEV.
Mancyy
11. 10. 2010 15.43
Pahor a si na Coki...ali trdi drogi..???