Predsednik republike Borut Pahor je namreč po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin pretekli teden ugotovil, da nihče od morebitnih mandatarskih kandidatov ne uživa zadostne podpore za izvolitev. Že pred tem pa je večkrat povedal, da bo v takšnem primeru za premierski položaj predlagal predsednika stranke, ki je na nedavnih volitvah osvojila največ poslanskih sedežev, torej SDS.
Tako namerava predlagati Janeza Janšo, a se bo z njim o tej možnosti v četrtek še posvetoval. Janša pretekli teden sporočene Pahorjeve namere ni želel komentirati, v njegovi stranki tudi niso želeli pojasniti, kaj bo Janša Pahorju povedal oziroma ali namerava mandat sprejeti.
Janša lahko sicer kandidaturo tudi sprejme in nato soglasje h kandidaturi umakne še pred glasovanjem o predlogu v DZ. Imajo pa pravniki različna stališča, ali bi to pomenilo, da je prvi krog glasovanja o mandatarskem kandidatu že končan, čeprav dejanskega glasovanja ne bo. Pahor tako ugotavlja, da bo ravnal ustavnopravno nesporno, če se bo pred posredovanjem mandatarskega predloga prepričal, da kandidat pred glasovanjem v DZ soglasja ne bo umaknil.
V sredo se bo Pahor na uradnem srečanju sešel tudi s predsednikom DZ Matejem Toninom.
Med poslanskimi skupinami so sicer podporo Janši na posvetovanjih pri predsedniku republike poleg poslancev SDS napovedali poslanci SNS in šest od sedmih poslancev NSi, kar ni dovolj, da bi Janša prestal glasovanje v državnem zboru. Za izvolitev namreč potrebuje najmanj 46 poslanskih glasov, od naštetih pa si lahko obeta 35 glasov podpore.
Zadostne podpore za zdaj nima zagotovljene niti predsednik LMŠ Marjan Šarec, ki vodi pogajanja o koalicijski pogodbi med strankami LMŠ, SD, SMC, DeSUS, NSi in SAB. Omenjene stranke bodo pogajanja nadaljevale v sredo, saj so za danes predvidena usklajevanja prestavili.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.