Socialni demokrati imajo več pripomb na predlog sporazuma o sodelovanju parlamentarnih akterjev pri predsedovanju Slovenije EU, ki ga je strankam v podpis ponudil premier Janez Janša, vendar pa ga bodo podpisali tudi, če njihovi predlogi ne bodo upoštevani, je danes na novinarski konferenci zatrdil predsednik SD Borut Pahor. Zdi se mu namreč pomembno, da slovenska politika nadaljuje uspešno tradicijo politike konsenza, ki Slovenijo lahko vodi med uspešne razvite države.
Predlog SD z naslovom Sporazum za uspešno predsedovanje Slovenije EU se sicer precej razlikuje od sedanjega predloga sporazuma. Med drugim predvideva, da bo vlada vsem podpisnicam v 60 dneh pred začetkom polletnega predsedovanja EU predložila predlog programa predsedovanja, vsak mesec pa jih bo seznanila z uresničevanjem programa.
Po besedah Pahorja je zelo pomembna tudi tretja točka predloga SD, po kateri si bodo podpisnice prizadevale uskladiti stališča o ključnih vprašanjih predsedovanja. Usklajevanje bi sklical predsednik vlade na svojo ali pobudo vsaj treh podpisnic, te pa si bodo prizadevale, da svojega položaja v sistemu parlamentarnega odločanja ne bodo zlorabile za oteževanje dela vlade in uresničevanja interesov Slovenije med predsedovanjem.
Vodja SD meni, da premier glede predloga njegove stranke ne bo imel veliko pomislekov, ker bo tudi sam imel interes za posvetovanje s strankami o odprtih vprašanjih med predsedovanjem. Prepričan je, da bo prišlo do podpisa sporazuma, in upa, "da bo to med ljudmi utrdilo prepričanje, kako pomembno je sklepanje zavezništev, ki gredo čez mejo med opozicijo in koalicijo, ko gre za velike stvari".
Danes se sicer izteka desetdnevni rok, ki ga je parlamentarnim akterjem - poslanskim skupinam in poslancema narodnosti - za vložitev pripomb postavil premier. Stranke so svoje predloge že posredovale Janši, po napovedih pa bodo predvidoma še ta teden začele usklajevanja o končnem besedilu. V LDS so že napovedali, da sporazuma ne bodo podpisali, kar Pahor, kot je dejal, obžaluje, vendar spoštuje pravico stranke do takšne odločitve.
Na očitke LDS, da gre pri predlaganem sporazumu za obglavljenje demokracije in spodkopavanje parlamentarizma, pa je Pahor odvrnil, da sporazum ne more spodkopati zakona ali ustave in da gre za vprašanje zaupanja in politične kulture. Poudaril je, da bodo socialni demokrati sporazum podpisali tudi če se bo zapletlo pri dokončni izvolitvi članov delovnih teles in podpredsednika državnega zbora; nacionalni interes, povezan z vodenjem EU, je namreč po njegovih besedah "tako visoko nad notranjepolitičnimi problemi, da ne smemo zaradi dreves spregledati gozda".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.