Predsednik vlade Borut Pahor je danes po seji vlade predstavil predloge za pet ministrskih kandidatov ter kandidatno listo tudi poslal v državni zbor. Imena kandidatov so bila sicer neuradno že znana, Pahorjevim predlogom pa je v sredo zeleno luč dalo tako predsedstvo največje koalicijske stranke SD kot tudi izvršni odbor koalicijske partnerice LDS.
Lista kandidatov je taka: za ministra za gospodarstvo Tomaž Orešič, za vodenje visokošolskega ministrstva Tamara Lah Turnšek, za ministra za notranje zadeve Branko Janc, za ministrico za javno upravo Zdenka Vidovič in za ministra za kulturo Samo Bevk.
Pahor je tudi povedal, da je bila želja, da bi se vsi predstavili tudi novinarjem, vendar pa je prišlo do časovne zagate, saj so nekateri še v tujini. Vsi kandidati so ga prosili, da jim da čas, da se temeljito pripravijo na predstavitve pred matičnimi odbori "DZ. To stališče je znak več, da se dobro zavedajo svojega težkega položaja, ki jih čaka", če bodo imenovani na ministrske stolčke, je povedal premier. Pripravljeni so se potruditi. Skupaj z ljudmi na ministrstvih že pripravljajo načrte za svoje delo, če bodo imenovani.
Lista tudi na poti v DZ
Pahor je med sejo predsedstva v sredo novinarjem pojasnil, da se bo po tem, ko bo listo kandidatov posredoval v DZ, zelo hitro odvrtel proces odločanja o njih. To, da na njih veže zaupnico, se mu zdi "pošteno pa tudi odgovorno, saj na ta način dobim odgovor na vprašanje, ali ta vlada uživa dovolj veliko podporo v DZ".
Kot je dejal premier, bo DZ pred glasovanjem nagovoril z željo, da listo podprejo, s tem izrečejo zaupnico vladi in omogočijo, da bi vlada do izteka mandata opravila tisto nalogo, za katero ta hip sodi, "da je kratkoročno in dolgoročno odločilnega pomena za razvoj Slovenije. To je, da Slovenija z ukrepi gospodarske, socialne, finančne in druge politike ostane v zdravem jedru evro skupine."
Zadnji rok, do katerega mora državni zbor odločati o ministrskih kandidatih oziroma vsaj o ministru za visoko šolstvo, je 23. september. O ministrih naj bi parlament tako odločal predvidoma na redni seji, ki naj bi se začela 19. septembra.
Pahor: Kandidati so borci
Na očitke nekaterih članov stranke SD, ki jo vodi, da lista kandidatov ni najboljša, je Pahor dejal, da so kandidati "borci", kot je on. Kot je dejal, se za razliko od večine tistih, s katerimi se je pogovarjal o ministrskih mestih leta 2008, zavedajo, da jih čaka neskončno težko delo, ki je še toliko težje zaradi zavedanja kriznih razmer.
Kandidati so po Pahorjevih besedah pogumni ljudje, ki imajo vizijo. Ne vztrajajo pri tem, da imajo vedno prav, "vendar so pripravljeni zastaviti svoje ime in ugled za hud spopad za neke cilje in vrednote, v katere verjamejo".
Opozoril je tudi, da vodi manjšinsko vlado, kar samo po sebi pomeni, da nima vnaprej zagotovljene politične večine v DZ za ukrepe, ki jih bo predlagala vlada. Zato je ponovil prošnjo, naj poslanci glasujejo za zaupnico vladi le, če so pripravljeni sprejeti tudi reforme vlade, saj bi bil zanj in za vlado "mučen položaj, če bi zaupnico prejeli, kasneje pa ne bi dobili vsaj temeljne podpore za politiko, ki jo nameravamo izvajati".
Prvi odzivi kažejo na nezaupnico
Prvi odzivi na ministrske kandidate kažejo, da kandidati potrebne podpore poslancev ne bodo dobili in bo vlada dobila nezaupnico. Tako odločitev je poleg SDS, SLS, Zares in DeSUS že napovedal še poslanec italijanske manjšine Roberto Battelli. Podporo napovedujejo le v SD in LDS.
Če bodo poslanci iz poslanskih skupin, ki so že odrekle podporo vladi, uresničili svojo napoved, je pričakovati 45 glasov proti zaupnici vladi. Medtem Pahor lahko zagotovo računa le na podporo poslancev SD in LDS, ki jih je skupno 33. Vodstveni organi SD in LDS so v sredo kandidatni listi namreč dali zeleno luč.
SDS: Pahor le podaljšuje “agonijo”
V največji opozicijski stranki SDS menijo, da Pahor "agonijo" podaljšuje, namesto, da bi odstopil. Pravijo, da se SD in LDS že tretje leto zapored ukvarjata zgolj "sami s seboj in z oklepanjem oblasti za vsako ceno". Vsakomur je jasno, dodajajo, "da taka ekipa ne more uspešno voditi države, lahko pa podaljšuje koristi različnim omrežjem, ki so prisesana na aktualno oblast".
V DeSUS so že večkrat povedali, da ministrskih kandidatov in vlade ne bodo podprli.
Tudi v SLS ponavljajo, da kandidatov za ministre ne bodo podprli predvsem zato, ker želijo in hočejo, "da se ta agonija preseka". Vladanje s tretjinsko podporo v DZ je po njihovem mnenju iracionalno početje. "Glede na to, da vlada z večinsko podporo, ko jo je še imela, ni bila v stanju sprejeti ukrepov, ki jih ta država potrebuje, jih bo še toliko manj s tretjinsko podporo in v času, ko smo tik pred volitvami," je v izjavi za javnost navedel predsednik SLS Radovan Žerjav.
Zares: Premier se mora umakniti
Za poslansko skupino Zares po besedah njihovega vodje Franca Jurija sploh ni pomembno, kdo so predlagani kandidati, saj se bodo na glasovanju o njih odločali o premierju, ki pa se mora po mnenju Zares umakniti. Juri je zagotovil, da bo najmanj šest od sedmih poslancev Zares glasovalo proti premierju.
V SNS še neodločni
Na odločitev SNS glede podpore vladi bo najverjetneje treba počakati do samega glasovanja. Prvak SNS Zmago Jelinčič je dejal, da se o tem v stranki še niso odločali, o kandidatih ter zaupnici bodo razpravljali v prihodnjih dneh.
Nepovezani poslanci, z izjemo Andreja Magajne, se bodo o podpori zaupnici in ministrom odločali potem, ko jim bo Pahor predstavil kandidate in ukrepe, ki bi jih vlada izvedla, če bo prejela zaupnico.
Poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz glede kandidatov nima zadržkov, a "ne verjame, da bo v takih okoliščinah možno še kaj postoriti".
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.