Premier Borut Pahor je opozoril, da če Slovenija ne bo mogla zagotoviti varnega opravljanja njihovega dela, bo njihovo sodelovanje pač manjše. To velja tudi za Afganistan, kjer se je izpostavil problem iztrošenosti tehnične opreme.
Pahor je v posebni videokonferenci skupaj z obrambno ministrico Ljubico Jelušič ter vrhom Slovenske vojske z načelnikom Generalštaba, generalmajorjem Alojzom Šteinerjem na čelu, pohvalil vojake pri njihovem delu v tujini in izpostavil, da to krepi tudi "ugled in prestiž Slovenije v mednarodni skupnosti". Prenesel jim je tudi pohvale generalnega sekretarja Nata Andersa Fogha Rasmussena. Poudaril je še, da je pomen sodelovanja Slovenije v zavezniških operacijah in mednarodnih misijah pomemben, vendar je ključnega pomena pri tem predvsem varnost slovenskih vojakov in vprašanje, ali jim ga Slovenija lahko zagotovi.
'Imamo težave s tehnično opremo'
Te njegove besede so se nanašale predvsem na operacijo v Afganistanu, kjer je poveljnik sedanjega slovenskega kontingenta, major Antiša Grgantov, na Pahorjevo pobudo izpostavil, da imajo pri opravljanju dela probleme s tehnično opremo, predvsem terenskimi vozili hummer, ki so že iztrošena. Ministrica Jelušičeva je pri tem poudarila, da se na ministrstvu problema zavedajo in da ga že rešujejo, pričakovanje, da se bo problem rešil, pa je izrazil tudi premier.
Toda pri tem je jasno opozoril, da bo Slovenija v misijah sodelovala le v tolikšnem obsegu, kolikor bo lahko zagotovila varnost vojakov. "Vi ste tam zato, da zagotovite mir in varnost ljudi v državah, kjer sodelujete, naloga slovenske vlade pa je, da vam zagotovi pogoje, kolikor lahko, za vašo varnost, zato da lahko primerno opravljate svojo nalogo," je poudaril.
"Imamo opravka z generalnim problemom, problemom finančnih sredstev za zagotovitev ustreznih pogojev za opravljanje vašega dela," je še pojasnil Pahor in opozoril, da mora tudi Slovenija tako kot ostale razvite države, ki so se znašle v gospodarski krizi, "na novo ovrednotiti prednostne naloge". "Ne govorim o tem, da je treba začeti in končati pri Slovenski vojski (...), ampak da mora biti, ker je profesionalna vojska, temu primerno tudi opremljena, če hočemo imeti primerne rezultate. Moramo pa vsi skupaj postaviti finančne in druge stvari v prava ravnovesja," je poudaril.
Pahor se je pripravljen tudi kregati s predstavniki Nata
"Moje mnenje je, da bomo pač poslali v mednarodno skupnost toliko vojakinj in vojakov, kolikor jim bomo lahko v Sloveniji na mestu, kjer bodo služili za interese mednarodne skupnosti, zagotovili vse ustrezne pogoje. Če tega ne bomo mogli storiti, bo naših pripadnikov nekoliko manj, kot bi to pričakovali naši zavezniki. Vsekakor ne bomo pošiljali več pripadnikov in pripadnic, kolikor bi lahko z naše strani zagotovili vašo varnost. Raje se bom kregal z visokimi predstavniki Nata ali drugih zaveznic o napotitvi naših vojakov v to ali ono misijo v obsegu in v naravi njihovega dela, kot da bi tvegal vašo varnost," je še zagotovil Pahor. "Vi seveda opravljate nevarno delo in tega se zavedate, ampak mi moramo poskrbeti, da je to tveganje razumno," je še dodal.
Z vojaško silo miru ni mogoče vzpostaviti
V zvezi z Afganistanom je opozoril tudi, da bo morala mednarodna skupnost definirati cilje v tej misiji. "Slovenija bo sodelovala v misijah pod določenimi pogoji, kot je npr. zelena luč Varnostnega sveta Združenih narodov in pod drugimi pogoji legitimnosti za operacije na tujem, pri čemer pa mora biti popolnoma jasno, kaj je cilj teh operacij. Kar se Afganistana tiče, si slovenska politika (...) prizadeva za to, da bi postali cilji vojaških operacij jasnejši v prihodnje, kot so danes," je poudaril Pahor.
"Moje mnenje je, da zgolj z vojaško silo miru in varnosti, zlasti pa stabilnosti, v kateri bi lahko afganistanski ljudje sami skrbeli za svojo usodo, ni mogoče zagotoviti," je dodal Pahor in kot predsednik vlade napovedal, da si bo prizadeval, "da se ti cilji razčistijo in da se oblikuje konsenz mednarodne politike za skupen nastop v Afganistanu". "V kolikor pa bo slovenska politika ocenila, da niso zagotovljeni pogoji za to, da mi opravljamo vlogo, zaradi katere ste v Afganistanu, pa utegne slovenska vlada enostransko sprejeti odločitev o vaši napotitvi nazaj domov," je slovenskim vojakom v Afganistanu še sporočil Pahor.
'Doma smo ponosni na vaše delo'
V videokonferenci se je Pahor sicer pogovarjal tudi s poveljniki slovenskih kontingentov na Kosovu, v BiH in v Libanonu, pa tudi s predstavništvi Slovenije na sedežu Nata v Bruslju in v poveljstvu zavezniških operacij v Monsu. Večjih problemov mu vojaki niso predstavili, so pa predvsem v operacijah na Balkanu izpostavili, da bi bilo potrebno bolje izkoristiti komparativne prednosti, ki jih prinaša poznavanje jezika in kulture narodov v BiH oz. na Kosovu.
Pahor jim je pri tem pritrdil in napovedal, da je ena izmed prioritet Slovenije v prihodnjem letu povečati gospodarski in politični vpliv na Zahodnem Balkanu. Izpostavil je, da je Slovenija s sklenitvijo arbitražnega sporazuma s Hrvaško vzpostavila dobre in korektne odnose z vsemi državami na Zahodnem Balkanu, kar namerava v prihodnje tudi izkoristiti. Vlogo Slovenske vojske pa jim priznavajo tudi vse vpletene strani v misijah, kjer slovenski vojaki sodelujejo, je še povedal premier. "Doma smo ponosni na vaše delo," je zaključil.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.