Predsednik države Borut Pahor se je srečal s predsednikom DZ Milanom Brglezom. Po sestanku je dejal, da pričakuje, da bo od ponedeljka do srede opravil pogovore s poslanskimi skupinami o predlogu mandatarja. Če bi se pokazali jasni obrisi koalicije, bi predlog za mandatarja lahko državnemu zboru predlagal 18. avgusta, DZ pa bi o tem lahko odločal 22. avgusta.
Pahor je poudaril potrebo, da je novo vlado treba oblikovati čim prej. Če bi DZ o kandidatu za mandatarja odločal 22. avgusta, bi upoštevajoč okvirne roke o celotni vladni ekipi lahko odločal sredi septembra, predvideva Pahor.
Brgleza je prosil, naj poslankam in poslancem prenese prošnjo, da čim prej oblikujejo poslanske skupine in njihove vodje, zato da bi v ponedeljek, torek in po potrebi v sredo lahko opravil pogovore z njimi o predlogu kandidata za predsednika vlade.
Pahor je še dejal, da se bo pri vseh teh odločitvah, preden jih bo dokončno sprejel, posvetoval s predsednikom DZ in z najverjetnejšim novim mandatarjem Mirom Cerarjem. Ob tem želi, da bi mu vsi udeleženci, ki se s Cerarjem pogajajo za koalicijo, omogočili, da predlog za kandidata za mandatarja v DZ pošlje čim prej.
Brglez je srečanje ocenil kot konstruktivno in plodno, saj sta s predsednikom postavila okvirne datume za oblikovanje nove vlade. Izpostavil pa je, da bo moral DZ o tem zavzeti stališče do konca tega meseca, poleg tega pa oblikovati vse organe, ki so potrebni za konstituiranje nove vlade.
Erjavec: S Cerarjem ne vidiva ovir za vstop stranke DeSUS v koalicijo
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je potrdil, da se je danes sestal s Cerarjem. Vsebine sestanka ni razkril, navedel pa je, da nista videla ovir za vstop stranke DeSUS v koalicijo.
Sicer pa se bodo pogajanja SMC z morebitnimi koalicijskimi partnericami – poleg stranke DeSUS se pogajajo še SD, NSi in ZaAB – nadaljevala v četrtek. Stranke so Cerarju v torek posredovale svoje pripombe, zahteve in predloge k osnutku koalicijske pogodbe.
V osnutku je sicer že upoštevanih veliko zahtev DeSUS. V torek pa je Erjavec pojasnil, da se pripombe, ki so jih poslali SMC, nanašajo na regres upokojencem in usklajevanje pokojnin ob dvoodstotni gospodarski rasti, izpostavil je še vzpostavitev demografskega sklada in dolgotrajno oskrbo na domu. Edini ultimativni pogoj stranke SD je "ne" socialni kapici, medtem ko se predlogi NSi nanašajo predvsem na reforme. V ZaAB pripomb k osnutku koalicijske pogodbe ne razkrivajo.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.