Slovenija

Padec podpore vladi in strankam

Ljubljana, 09. 09. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Septembrska podpora vladi premierja Janeza Janše je štiri odstotke manjša kot junija. LDS je pridobila pet odstotkov.

Podpora vladi je manjša kot pred počitnicami.
Podpora vladi je manjša kot pred počitnicami. FOTO: POP TV

Vlado podpira 52-odstotkov vprašanih, kar je štiri odstotke manj kot junija oz. pet odstotkov manj kot maja. Janševe vlade ne podpira 32 odstotkov, kar je enako kot junija, neopredeljenih pa je 16 odstotkov (junija 11 odstotkov) vprašanih.

Kljub padcu priljubljenosti, SDS še vedno vodi med strankami
Kljub padcu priljubljenosti, SDS še vedno vodi med strankami FOTO: POP TV

Nižja podpora SDS, višja LDS

SDS, ki je med strankami na prvem mestu, je v primerjavi z junijem izgubila pet odstotkov in ima zdaj 24-odstotno podporo. LDS na drugem mestu je pridobila pet odstotkov in ima zdaj 14-odstotno podporo. Na tretjem mestu so SD z osmimi odstotki (junija devet odstotkov), z dvema odstotkoma sledijo NSi (junija štiri odstotke), SNS (junija štiri odstotke) in SLS (tudi junija dva odstotka), DeSUS pa je z enim odstotkom, kar je enako kot junija, na zadnjem mestu.

Vprašani med institucijami najbolj zaupajo tolarju, predsedniku republike in evru, najmanj pa cerkvi, političnim strankam in sodiščem.

Delo predsednika države najbolje ocenjeno

Vprašani so med državnimi organi najbolje ocenili delo predsednika države Janeza Drnovška, sledijo pa predsednik vlade Janez Janša, predsednik državnega zbora France Cukjati, vlada, državni zbor in državni svet, opozicija, na zadnjem mestu pa je ustavno sodišče.

Med ministrstvi so vprašani najbolje ocenili delo ministrstev za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, za šolstvo in šport ter za javno upravo, na repu pa so ministrstva za delo, za finance in za kmetijstvo.

Nezadovoljstvo z demokracijo večje

Povečal se je delež tistih, ki ni zadovoljen z demokracijo (z junijskih 51 na septembrskih 54 odstotkov), delež zadovoljnih pa je z junijskih 43 odstotkov padel na 38 odstotkov. Kot je pojasnil Slavko Kurdija, ki vodi raziskavo, se povolilna evforija umirja in je opaziti bolj kritičen ton.

Z demokracijo Slovenci niso najbolj zadovoljni. Povolilna evforija se umirja.
Z demokracijo Slovenci niso najbolj zadovoljni. Povolilna evforija se umirja. FOTO: POP TV
53 odstotkov vprašanih meni, da se napoved vladne koalicije o umiku države iz gospodarstva ne uresničuje, 20 odstotkov pa jih meni nasprotno.

Na referendum o RTVS 52 odstotkov vprašanih

Tistih, ki menijo, da bi uveljavitev zakona o RTV Slovenija povečala vpliv politike na javno RTV, je 23 odstotkov. To pa je sedem odstotkov manj kot junija. Pač pa je tokrat več tistih, ki menijo, da bi se vpliv politike zmanjšal. Takšnih je zdaj 28 odstotkov (junija 17 odstotkov). Neopredeljenih je 32 odstotkov vprašanih (junija 35).

Referenduma o zakonu se bo udeležilo 52 odstotkov vprašanih, ne bo se ga udeležilo 31 odstotkov, neopredeljenih pa je 17 odstotkov vprašanih.

Največ vprašanih še ni odločenih o dogovoru na referendumsko vprašanje
Največ vprašanih še ni odločenih o dogovoru na referendumsko vprašanje FOTO: POP TV
Z materialnimi razmerami je zadovoljnih 60 odstotkov vprašanih (junija 62), nezadovoljnih pa 38 odstotkov, kar je enako kot junija.

Nezaupljivi do uvedbe evra

Glede prevzema evra 54 odstotkov vprašanih meni, da bo ta Slovencem prinesel več slabih stvari (junija 59 odstotkov). 27 odstotkov vprašanih meni, da bo prinesel več dobrih stvari (junija 23 odstotkov), 19 odstotkov pa jih je neopredeljenih (junija 18 odstotkov). 

Nizka ocena odnosov s Hrvaško

Politični odnosi Slovenije s Hrvaško so v raziskavi na lestvici ocen od ena do pet dobili povprečno oceno dve. Ko so raziskovalci to vprašanje postavili februarja, je bila povprečna ocena 2,13, junija 2002 pa 2,22. 

45 odstotkov vprašanih odobrava podporo Slovenije Hrvaški za sprožitev pogajanj za vstop te države v EU, 44 odstotkov pa tega ne odobrava. 

Raziskavo je 5., 6. in 7. septembra izvedel Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij pri Fakulteti za družbene vede, odgovarjalo pa je 831 anketirancev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15