Padavine so ponoči na Planinskem polju, Cerkniškem jezeru in v Loški dolini še povečale višino in obseg ojezerjenih površin. Voda bo naraščala predvidoma vse do konca tedna.
Mogoče je tudi vnovično zmerno povečanje obsega poplavljenih površin na Ljubljanskem barju, so opozorili na Agenciji za okolje. Krka, katere pretok se zmanjšuje, bo na območju pogostih poplav poplavljala tudi danes in v petek, poudarjajo na agenciji.
Dotok vode na Planinsko polje je znatno večji, kot je mogoč odtok skozi obstoječe ponore, so opozorili na Inštitutu za raziskovanje Krasa v Postojni. Spomnili so, da so bile večje količine vode na območju v letu 2000 in 2010. A takšnih poplav kot tokrat glede na ustno izročilo ni bilo več kot 100 let, so dodali.
Uredili so nadomestno bivanje
Kot so zapisali na spletni strani občine Postojna, se je voda na Planinskem polju sicer včeraj dvigovala nekoliko počasneje, a glede na padavine je vsekakor možna uresničitev scenarija o dvigu gladine za od 60 do 100 centimetrov.
Na terenu v vasi Planina so tako gasilci kot tudi Slovenska vojska, ki nameščajo protipoplavne vreče, da bi rešili, kar se rešiti da. Za stanovalce poplavljenih objektov je občina uredila nadomestno bivanje v Hotelu Šport in v Gozdarski šoli. Po zadnjih podatkih je to možnost za zdaj izkoristila ena družina, nekateri pa so se preselili k sorodnikom.
Ivan Žnidaršič, pooblaščenec župana, je za 24ur.com povedal, da so največja uganka požiralniki oziroma v kakšnem stanju so po ledeni ujmi, ki je lomila veje. Te so seveda lahko zamašile požiralnike in voda tako še počasneje odteka.
Prebivalci imajo dostop do hiš, kjer so lahko predvsem v zgornjih nadstropjih. ''Zelo se pozna medsosedska pomoč, da si pomagajo z drvi in drugimi stvarmi. S tem se je težko boriti,'' je povedal Žnidaršič.
Laze obiskal tudi Pahor
Predsednik države Borut Pahor je danes dopoldne obiskal Laze v občini Logatec, ki so zaradi poplav najbolj prizadet kraj ob Planinskem polju. Do Jakovice v bližini Laz se včeraj po cestah ni dalo več priti, saj je voda zalila nasipe.
Povedal je, da so na terenu vse razpoložljive sile in pomagajo, kolikor je to zaradi razmer mogoče.
"Ljudje ne bodo pozabljeni," je zagotovil. "Seveda je razumljivo, da ljudem, ki so že od 31. januarja tako ali drugače v stiski, zmanjkuje potrpljenja, ko se počutijo za hip pozabljene," je dejal predsednik Pahor.
Dodal je, da bo treba preveriti, ali je mogoče z nekaterimi ravnanji tudi dolgoročno preprečiti, da se prebivalci vnovič znajdejo v takih razmerah, kot so se tokrat. Znova je izpostavil neurejen položaj gasilcev in ostalih prostovoljcev, ki pomagajo na terenu.
Dotaknil se je tudi škode, ki je z vsakim dnem višja. "Vsak dan, ko ugotavljamo škodo na državni ravni, ugotovimo, da je višja od tiste, ugotovljene dan prej," je dejal.
Težave tudi drugod po državi
Še vedno je pod drobnogledom plaz Slano blato nad Lokavcem pri Ajdovščini, ki je prejšnji teden začel ponovno drseti v dolino. Drsenje okoli 100.000 kubičnih metrov obsežne gmote zemlje in kamenja se je v zadnjih dneh sicer upočasnilo, plaz še vedno opazujejo. Po besedah poveljnika ajdovske civilne zaščite Igorja Benka naj bi si plaz v petek prišel ogledat tudi minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan.
Na dokončno sanacijo še vedno čaka tudi skalni podor nad vasjo Bezovica pri Črnem Kalu. Podor je ponovno postal aktiven v začetku leta, koprski občinski svet pa je medtem že sprostil dobrih 90.000 evrov za njegovo sanacijo.
Po ledeni ujmi še vedno brez elektrike
Iz Elektro Ljubljana so sporočili, da je brez napetosti še vedno 14 transformatorskih postaj oziroma 110 odjemalcev, zasilno napajanje z električno energijo zagotavljajo z 51 agregati oziroma 1.000 odjemalcem.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.