Neurja, ki so že včeraj zvečer marsikje povzročala težave, so se nadaljevala tudi ponoči, zato so imeli gasilci in druge pristojne službe polne roke dela. Okoli 23. ure je močno neurje s točo zajelo širše območje Slovenskih Konjic. Meteorna voda je zalila več objektov v Slovenskih Konjicah, Sojeku, Žičah, Draži vasi in Tepanju. Na območju Kamne gore in Sojeka se je sprožilo več zemeljskih plazov, zaradi česar so neprevozne lokalne ceste.
Kmalu po polnoči je neurje zajelo širše območje Braslovč. V Malih Braslovčah je meteorna voda zalila skladiščne prostore gostinskega lokala, v Zgornjih Gorčah je veter podrl drevo, ki je padlo na cestišče in razkril skladišče hmelja, ki so ga nato gasilci začasno prekrili s folijo.
Na terenu so bili tudi gasilci iz Velike Pirešice, ki so izčrpali meteorno vodo iz treh stanovanjskih hiš in iz objekta za spravilo pridelkov.
V Novi Cerkvi v občini Vojnik je meteorna voda poplavila šest stanovanjskih hiš ter pomožni prostor telovadnice podružnične osnovne šole.
Ponoči je na Teharski cesti v Celju poplavilo podvoz pod železnico. Gasilci so iz podvoza potegnili dve vozili.
V Strunjanu je močan veter z veza odtrgal jadrnico in odnesel k obali.
V Ljubljani je ponoči močan veter na območju nakupovalnega središča BTC odkril okoli 20 kvadratnih metrov strehe.
Na delu tudi delavci mariborskega Elektra
Okoli pol štirih zjutraj je strela treščila v gospodarski objekt v Zgornji Dragi v občini Ivančna Gorica. Zgorela je električna inštalacija in nekaj opreme, ki so jo pogasili gasilci. Lastnik, ki se je nadihal plinov, je preventivno odšel v ZD Ivančna Gorica na pregled.
Na delu so bili ponoči tudi delavci mariborskega Elektra, potem ko je v Gaberju in okolici prišlo do izpada električne energije, pri čemer je v temi ostalo 1704 odjemalcev.
Proti jutru se je na cesto Novo mesto – Metlika pri kraju Koroška vas zaradi razmočenosti tal odtrgal del brežine. Posredovali so delavci cestnega podjetja, ki so s cestišča odstranili več kubičnih metrov zemlje.
Močan dež je na Glavnem trgu v občini Muta zalil prostore občinske stavbe, na kateri adaptirajo streho.
Poplavil je tudi potok Težka voda. Zalil je nekaj hiš, vrtnarijo Gozdnega gospodarstva Novo mesto, trgovino z barvami in laki ter nekaj lokalnih cest.
V Ajdovščini je sunek burje zjutraj podrl drevo, pri čemer je bil poškodovan bližnji stanovanjski objekt.
Na območju Slovenske Bistrice je meteorna voda zalila več kleti, gasilci pa so morali na pomoč tudi, ko je vozilo obtičalo sredi poplavljenega cestišča med Spodnjimi in Zgornjimi Poljčanami.
Reka Mura začela poplavljati znotraj protipoplavnih nasipov
Na Agenciji za okolje (ARSO) opozarjajo, da bodo reke po Sloveniji tudi jutri še naraščale. Reka Mura je začela poplavljati znotraj protipoplavnih nasipov. Pretok v Gornji Radgoni znaša 740 kubičnih metrov na sekundo in še narašča, Mura pa bo znotraj protipoplavnih nasipov predvidoma poplavljala do četrtka, napovedujejo na oddelku za hidrološko prognozo na agenciji za okolje.
Reka Dravinja v zgornjem toku upada, v spodnjem toku je njen pretok ustaljen, danes bo še poplavljala na območjih pogostejših poplav.
Tudi pretok reke Drave je povečan, v Dravogradu znaša 1000 kubičnih metrov na sekundo. Reka Krka bo predvidoma zvečer v Podbočju presegla opozorilni pretok 200 kubičnih metrov na sekundo in pričela poplavljati na območju pogostih poplav.
Jutri nas čaka podobno vreme kot danes, najmanj dežja bo v zahodni Sloveniji. Segrelo se bo le do okoli 17 stopinj Celzija, na Primorskem do okoli 21 stopinj Celzija. Topleje bo v sredo, ko bo povečini tudi brez padavin.
Hladen, a ne rekordno hladen
Letošnji 1. september je po besedah klimatologa z agencije za okolje Gregorja Vrtačnika za okoli pet stopinj prehladen glede na dolgoletno povprečje. "Dan je zelo hladen, ne pa tudi ekstremen za začetek septembra, podobne vremenske razmere smo imeli pred dvema letoma," je dejal.
Prvega septembra 2003 pa je v gorah celo snežilo in takrat so na Kredarici izmerili štiri centimetre novega snega.
Sicer takšne vremenske razmere za začetek septembra niso nič neobičajnega. Kot pojasnjuje, se to običajno dogaja nekajkrat na stoletje oziroma vsakih 20, 30 let. "Razlog za to je, da imamo prodor hladnega zraka v višinah od severa, zaradi česar nastajajo nad morjem nevihte, ki prinašajo padavine tudi v notranjosti države," pojasnjuje klimatolog.
Poleg tega je Slovenijo ponoči prešla še hladna fronta, ki je prinesla pri tleh hladnejši zrak. Tako imamo zdaj v spodnji plasti ozračja hladen severovzhodni veter z nižjimi temperaturami, ki jih dodatno znižuje tudi dež, pravi Vrtačnik.
Kot zanimivost je razkril, da jutra niti niso tako zelo hladna, kar je dokaj normalno za začetek septembra. "V preteklosti, ko smo imeli 1. septembra hladnejši zrak z jasno nočjo, smo izmerili ponekod tudi negativne temperature, recimo 1978 v Ratečah in Babnem polju, ko so se temperature spustile pod lediščem. Tako tudi slana 1. septembra sicer ni reden pojav, se pa vsakih 10, 20 let v alpskih dolinah pa v mraziščih na Notranjskem tudi pojavi," še dodaja Vrtačnik.
Več o vremenu ...
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.