Po mnenju Mojce Mahkota je argument, da se mora pacient osebno opredeliti do zdravnika, nedopusten. "Pacienti, še posebej starejši, so na nek način ostali brez dostojanstva," opozarja in meni, da so ljudje ponižani. "Celo življenje plačujejo prispevke in so zdravstveno zavarovani, po zakonu jim pripada osebni zdravnik, potem pa morajo tako v vrstah prosjačiti za nekaj, kar jim pripada," o dolgih vrstah pred ZD Ljubljana meni Mahkota.
Mahkota pozna številne zgodbe pacientov, ki so razočarani, zaskrbljeni in v stresu, ker ne vedo, kaj jih čaka in kako bo. "Ko nimajo osebnega zdravnika, se soočajo še z dodatnimi težavami, predvsem takrat, ko potrebujejo potrdilo o bolniški odsotnosti. Čeprav je večina delodajalcev razumevajoča, bi kdo zaradi zamud vseeno lahko ostal brez službe in prišlo bi še do delovno-pravnih sporov," na posledice opozarja varuhinja.
Mahkota največji problem v ZD Ljubljana vidi v organizaciji. "Na prvem mestu kritike ne letijo na zdravnike, ampak na organiziranost, ki ni humana in spravlja že tako bolne paciente v stres. Kličejo v ambulanto, se ne oglasi, niti jih ne pokličejo nazaj. Obstaja le še spletno naročanje, osebno, pravijo, da jih ne spustijo v zdravstveni dom, če pa jim uspe, tam ni nikogar, mi pravijo pacienti."
Mahkota je potrdila, da so o težavah, s katerimi se soočajo pacienti, seznanili tudi direktorico ZD Ljubljana Antonijo Poplas Susič in bili z njo že večkrat v kontaktu.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.