V oddaji Ena na ena je bil gost Lojze Peterle, ki je najprej odkrito povedal, da je s pozivom na Facebooku, ki ga je videlo več kot 17.000 ljudi, ko je pozval Janeza Janšo in Milana Kučana na dva deci, mislil zelo resno. "Mislim, da bi morali imeti tako stanje duha v Sloveniji, da bi se kateri koli par bil sposoben usesti za isto mizo, dvigniti kozarec in nazdraviti," je pojasnil. Ob vprašanju, kaj bi lahko nosilca dveh polov naredila, je bil jasen: "Moj poziv je zelo pristen in zelo utemeljen. Ko se z nekom usedeš, dvigneš kozarec, tega ne moreš narediti brez spoštovanja in brez dobre želje. In jaz bi si želel, da bi bolj nazdravljali."
O čem pa bi se morala Kučan in Janša pogovoriti? "Če jemljemo Kučana malce karikirano, kot predstavnika stare linije ali varuha revolucije, Janšo, kljub temu da je bil včasih prepričan komunist, pa kot človeka spomladne, demokratične strani, potem bi se morala v resnem dialogu posvetiti vprašanjem, ki jih 30 let ne moremo rešiti. Rečemo jim ideološka," je dejal.
Spomnil je, da smo imeli koalicijo, ki je rekla, da se z ideološkimi vprašanji ne bodo ukvarjali, ampak mi, če želimo naprej, se moramo ukvarjati prav s temi vprašanji, in dodal: "Ker so ta najbolj sitna, najbolj potrebna obravnave. In Kučan in Janša bi se tega lahko lotila, če bi želela."
Ne glede na to, da Kučan ni več v aktivni politiki, pa Peterle vidi smisel in korist v tem, da bi se Kučan in Janša srečala, ker sta si tako različna in imata tako različne poglede na nekatera bistvena vprašanja in bi se prav zato morala pogovoriti prav ona dva.
Kje je po njegovem mnenju jedro spora med njima? "Slišal sem različne izjave, marsikdo na bivši komunistični strani je Janšo označeval za izdajalca, kaj pa je Janša o Kučanu rekel, o dogajanju, ki ga je privedlo v zapor, je tudi znano, pravi nekdanji evro poslanec, ki o tem, ali gre za zamero ali ne, ni želel govoriti. »Vsekakor gre za veliko nasprotje, lahko bi govorili tudi o alergiji," je povedal in priznal, da prav tema dvema človekoma reči, naj gresta na dva deci, izgleda malce idealistično in romantično. A kot priznava, bi bilo za našo državo veliko olajšanje, če bi Kučan in Janša zakopala kakšno bojno sekiro in "nihče ne bi pri tem nič izgubil, vsi mi pa bi pridobili, ker vsa ta polarizacija nam ne koristi".
Peterle se je srečal tudi z Robertom Golobom, po sestanku pa je prejel številna vprašanja, na katera je odgovoril, saj, kot pravi, nima kaj skrivati. Na tribuno Roberta Goloba v Maribor pa ni šel, ker meni, da na njej Golob ne bi nič dobil, razen vprašanj, kaj dela tam Peterle, na desni strani pa bi bilo sumov in diskriminaciji toliko, da bi trajalo veliko časa, da bi se to uredilo.
Je pa Peterle povedal, da je Goloba vprašal, ali bo šel v politiko tudi, če mu sodišče potrdi še en mandat, in ko je rekel, da v vsakem primeru, je to zame pomenilo, da misli s političnim angažmajem resno. "Razumel sem, da želi leteti nad polarizacijo in da želi nagovarjati ljudi, ki jim polarizacija ni všeč in se ne želijo opredeljevati med Kučanom in Janšo. Zato me je presenetilo, da je sledil govorici KUL-a, ne z Janšo in ne z NSi, in zdaj to razumem, da želi nagovarjati levo stran," je še povedal Peterle.
Na vprašanje, kaj meni o tem, da je Kučan podprl Goloba, pa je spomnil, da se je Kučan že večkrat angažiral, tudi pri vstopu Jankovića v politiko. Stava na nove obraze je zdaj tako že postal model, pravi Peterle in dodaja, da lahko Golob osvoji dober rezultat in ker je pri Kučanu jasno, da bo podpiral levo linijo, ga ne čudi, da se je postavil na Golobovo stran.
Čudi pa ga, da je Janša po slabi izkušnji z Jankovićem uporabil isti model, ki je načeloma lahko politično nevaren. A Janša je znan po tem, da rad odpira fronte na vse strani, doma in po svetu. Tudi sam je šel že nekaj krat skozi šibe SDS, a kot pravi, v politiki zamera ne prinaša veliko, zamere je treba preskakovati. "Žena pravi, da ne vračam hudega s hudim."
V marsičem ima sicer kritičen odnos do Janše, če pa gleda na situacijo z večjo distanco se "vprašam, kdo je v tej situaciji alternativa". Strogo politično gledano, je prejšnja koalicija razpadla sama. "Bolj so nas zaposlovali z nesoglasij kot z vladanjem, in Šarec je z odstopom pokopal to koalicijo," je povedal Peterle, ki je vesel, da je prišlo do Janševe vlade. Spomnimo se, da je bil Janša zmagovalec zadnjih volitev. "Mi potrebujemo vlado, ki zadeve ureja, in po mojem mnenju, je v teh težkih časih ta vlada to naredila."
KOMENTARJI (718)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.