Odbor državnega zbora za zunanjo politiko je danes sprejel sklep, da predlog zakona o potrebni dvotretjinski večini za ratifikacijo arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlagatelj zakona, poslanska skupina SLS, ter poslanci SDS in SNS, so bili proti sklepu, podprli pa so ga poslanci koalicije z 9 proti 6.
V imenu predlagateljev je Radovan Žerjav (SLS) izpostavil, da gre pri arbitražnem sporazumu za enega najbolj pomembnih vprašanj v zgodovini Slovenije, saj pooblašča mednarodno sodišče, da določi mejo med Slovenijo in Hrvaško ter da je odločitev sodišča lahko tudi v škodo vitalnih interesov Slovenije. Gre pa tudi za prenos suverene pravice na arbitre, ki bodo določili mejo.
Zato menijo, da bi moral DZ omenjeni zakon v skladu s 86. členom ustave tudi sprejeti. Predlagatelji so zato predlagali sprejem tega zakona, ki bi določil dvotretjinsko večino glasov vseh poslancev za ratifikacijo arbitražnega sporazuma. Argumentom Žerjava so se pridružili tudi drugi člani odbora iz vrst opozicije.
Zakonodajnopravna služba DZ je ocenila, da ustavno ni dopusten sprejem zakona, ki določa potrebno večino za sprejem drugega zakona, saj je le ustava tista, ki to večino predpiše izrecno ali z interpretacijo.
Poslanci iz koalicijskih vrst so na podlagi mnenja zakonodajnopravne službe DZ – sicer sta tudi vlada in odbor komisije državnega sveta za mednarodne odnose in evropske zadeve dala odklonilno mnenje – ocenili, da predloga zakona ne morejo podpreti. Strinjali so se, da gre za pomembno vprašanje in da si želijo čim večjo podporo sporazuma v DZ, poudarili pa, da gre za drugo, ko gre za zakonodajne postopke.
Seje se je udeležil tudi zunanji minister Samuel Žbogar, ki je v prvem delu več kot dve in pol ure dolge seje odgovarjal na vprašanja in pobude članov odbora, ki so se vrtela predvsem okoli Hrvaške, finančnega položaja slovenske manjšine v Italiji ter slovenskega angažmaja v Afganistanu.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.